«Cenšamies, lai apmeklētājs būtu priecīgs». Brīvdienās Jaunmoku pilī – Dārza svētki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Kurzemes saimnieki, kas dzīvo upes Abavas krastos, piedalījās mājas kafejnīcu dienās. Ingrīda Vistopola ar vīru Ivaru viesiem piedāvāja Latgales garšu "Ozolos pie Abavas", jo abi dzimuši Latgalē. Apmēram 30 tūristus saimnieki cienāja ar latgaliskiem ēdieniem – buļbu bleiņiem jeb sālsūdenī vārītiem kartupeļiem ar pildījumu un auzu ķīseli. Bet Ingrīdas meistarstiķis ir ugunskurā cepta rupjmaize. Viņa strādā Jaunmoku pilī, kur šīs nedēļas nogalē notiks ikgadējie Dārza svētki.

«Cenšamies, lai apmeklētājs būtu priecīgs». Brīvdienās Jaunmoku pilī – Dārza svētki
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Maizes cepšana 

Vistopola Latvijas Radio skaidroja, ka ugunskurā ceptās maizes recepti nolūkojusi Vidzemē, Āraišos, kas bija senā latgaļu teritorija.

"Kad cilvēki iemācījās pazīt rudzus, tad arī sāka citādāk maizīti cept," viņa sacīja, norādot, ka mīkla tiek uzlikta uz iesma, izlīdzināta un likta uz uguns. "Protams, jebkuras lietas senāk bija ceptas, ne vārītas. Un tāpat arī šī maize – vispirms cepa uz ugunskura vai uz akmeņiem, vai šādā veidā. Tad nāk maizes krāsns un viss pārējais," viņa sacīja.

Vaicāta, vai rupjmaizes meistarklases rīko arī ne tika mājas kafejnīcā, Vistopola atbildēja apstiprinoši. Ja kāds uzaicina, tad viņa labprāt atsaucas un noorganizē maizes cepšanu.

Viņa atzina:

"Protams, man pašai arī vienmēr ir svarīga sava latgaliskā pieskaņa. Latgalisko turēt dzīvu – man tas ir svarīgi."

Dārza svētki Jaunmoku pilī

Ar Ingrīdu Vistopolu Latvijas Radio tikās Jaunmoku pilī, kas atrodas netālu no Tukuma. Viņa ir muzeja krājumu glabātāja un stāsta, ka šovasar tiek remontēts pils jumts. "Tiek atjaunots vēsturiskais jumts – melni un brūni dakstiņi – tā tas ir bijis sākotnēji, kad pils tika uzbūvēta. Bija savulaik nokalpojis restaurācijas laikā uzliktais jumts, tāpēc šobrīd iegūstam savu vēsturisko skatu (..)."

Bet šīs nedēļas beigās, 10. jūlijā, Jaunmoku pilī ar vairākiem koncertiem un citiem pasākumiem notiks ikgadējie Dārza svētki. Viņa atklāja: "Mēs uzrunājam arī tuvākās apkārtnes amatniekus, kas savu prasmi varētu rādīt apmeklētājam, teiksim, pamācīt [pīt] groziņu. Protams, var arī apmeklēt muzeju – trīs laiki, kad būs ekskursijas pilī, un tad var paklausīties, kas šeit, Jaunmokās, ir bijis, kāda ir Jaunmoku pils vēsture 121 gadā."

Jaunmoku pils muzeja krājumu glabātāja norādīja, ka pilī un parkā ikviens var piedalīties arī vairākās orientēšanās spēlēs.

Vistopola informēja: "Mums ir tāda orientēšanās "Sveiks, kaimiņ!" – tādiem jaunākiem bērniem, ģimenēm ar bērniem, kur viņi visi kopā iziet, atrod kādus objektus, atpazīst, saskaita, ieraksta un tamlīdzīgi. Tad mums ir orientēšanās "Pēddzinis" – vienu punktu atrodi, tad ej uz nākamo, izlasi uzdevumu, un tad ir jāiet uz nākamo. Bez visa tā var orientēties arī pilī – mums ir ar vēsturiskiem jautājumiem orientēšanās gan pilī, gan ārpusē. Piemēram, atbrauc uz viesnīcu vasaras vakarā, gribas nedaudz izkustēties, skolēnu grupas arī diezgan daudz to izmanto. Bērni var gan atrast, gan iepazīt, gan reizē izskrieties. Ļoti dažādi varianti.

"Cenšamies būt ļoti elastīgi un pielāgoties, lai mūsu apmeklētājs būtu priecīgs,"

viņa pauda.

10. jūlijā Jaunmoku pilī gandrīz visi pasākumi Dārza svētkos būs bez maksas, izņemot noslēguma koncertu vakarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti