Radio vilks dabā

Kas ir misija "Krupis"?

Radio vilks dabā

Zemledus makšķerēšanas sports pasaules līmenī!

Kas kopīgs augstkalnu ekspedīcijām ar došanos dabā Latvijā?

Alpīnists Kristaps Liepiņš: Galvenā ekipējuma sadaļa augstkalnu ekspedīcijās ir prāts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Galvenā ekipējuma sadaļa augstkalnu ekspedīcijās ir prāts un iegūtā pieredze, Latvijas Radio raidījumā “Radio vilks dabā” sprieda alpīnists ar 40 gadu pieredzi piecos dažādos kontinentos Kristaps Liepiņš. Tas atšķir cilvēkus, kas virsotnē uzkāpj, no tiem, kas to nespēj, lai gan fiziskā sagatavotība, tehniskās zināšanas un ekipējums ir līdzvērtīgs.

Uz jautājumu, kāda ir svarīgākā ekipējuma sadaļa, Liepiņš atbildēja: “Ja godīgi, tad laikam galvenā ir prāts, jo, lai arī kā tu būtu ekipēts, problēmas var būt jebkurā gadījumā. Tāpēc visiem procesiem ir jāpieiet ļoti nopietni un ar prātu.”

Viņš norādīja, ka zināšanas un saprašana nenāk uzreiz, tās krājas ar pieredzi: “Prāts veidojas ļoti pamazām, kā mums visiem. Pamazām tā pieredze ir jāsakrāj – tā krājas gan negatīvos, gan pozitīvos piedzīvojumos. Bieži vien pieredze vairāk veidojas no tiem negatīvajiem piedzīvojumiem, tam visi iet cauri.”

Liepiņš nesen atgriezies no savas piektās Dienvidamerikas ekspedīcijas Andu kalnos, kur šoreiz uzkāpis četrās virsotnēs, no kurām trīs bija augstākas par sešiem kilometriem. 

“Uzkāpām Dienvidamerikas sestajā un septītajā augstākajā virsotnē. Tās virsotnes ir 6748 un 6739 metri, tas jau ir tuvu septiņiem kilometriem, bet praktiski papildu skābeklis, kāpjot šādās virsotnēs, nav vajadzīgs,” viņš dalījās pieredzē. “Ir vajadzīgs nopietns gatavošanās periods pirms tam, nopietns aklimatizācijas periods arī pašā ekspedīcijā, tāpēc šīs augstkalnu ekspedīcijas ir laika ziņā ietilpīgas, jo ir pamazām sevi jāpieradina pie tāda augstuma.”

Viņš atklāja, ka viena no virsotnēm šoreiz prasījusi īpaši lielu piepūli un apņemšanos nesen uzsnigušā sniega dēļ: “Brienot gandrīz līdz gurniem pa svaigo sniegu, ik pa brīdim krītot un šļūcot kaut kur, ik pa brīdim ķeroties kājām starp tiem akmeņiem, ir briesmīgi un liekas neiespējami, [liekas], ir jāgriežas riņķī, bet tu turpini tomēr. Ar to atšķiras cilvēki, kuri uzkāpj līdz virsotnēm, no tiem, kuri neuzkāpj. Lai gan fiziskais spēks un tehniskā varēšana, un ekipējums ir stipri līdzīgi.”

Tāpat alpīnists uzsvēra, ka Latvijā ir iespējams sagatavoties arī nopietniem kalnu pārgājieniem. 

“Šajās lielajās pieredzēs izkristalizējās tas, ka Latvijā var brīnišķīgi sākt. Piemēram, tagad ziemā var doties brīnišķīgos vienas dienas pārgājienos, pēc tam jāsagatavojas un var doties arī pārgājienos ar nakšņošanu. Tā ir lieliska iespēja gūt pieredzi – apavu izvēle,  zeķu izvēle, mugursomas izvēle. Galu galā pat apakšveļas izvēles pieredze,” Liepiņš norādīja. 

“To pieredzi arī Latvijā var uzkrāt, lai varētu doties uz tāliem un interesantiem kalniem, tikai mazliet jāpieiet tām lietām ar prātu,” viņš papildināja. 

Alpīnists jau vairākus gadus dalās ar savu pieredzi un zināšanām sociālajos tīklos, kur interesenti var uzzināt daudz jauna un rast atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem.

Liepiņš mudināja: “Ja nu ir tā sajūta, ka jums vajag, ka jums gribas doties dabā un doties tālos piedzīvojumos un ceļojumos un tos savus sapņus realizēt, tad dariet to, jo dzīve ir viena un – kad tad, ja ne tagad.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti