4. studija

Zīmju valodā. 4. studija

4. studija

Kāpēc iedzīvotājiem tiek uzspiests iegādāties arvien jaunus ūdens skaitītājus?

Kam un kāpēc apdrošināšanas polises iegāde var izrādīties neiespējama?

Kā pie ceļojuma apdrošināšanas var tikt, jau esot ārzemēs?

Pirms došanās ceļojumā vēlams iegādāties apdrošināšanas polisi – ja nu nākas saskarties ar veselības problēmām vai lidojuma laikā nozaudētu bagāžu, vai vēl lielākām nelaimēm. Polises nav dārgas, taču nereti to piemirstas izdarīt. Vai polisi var iegādāties, jau esot ārzemēs, un vai Latvijā tādu var nopirkt arī ārzemnieki, skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Kad skaistākās un interesantākās vietas Latvijā bija izrādītas, Andis savus viesus no Lielbritānijas nolēma aizvest uz Igauniju, bet izrādījās, ka viesis bija aizmirsis nopirkt ceļojuma apdrošināšanu. Igaunijā bija paredzēts braukt no kalna ar slēpēm, tādēļ gribējuši apdrošināties, taču apdrošinātāji paskaidroja, ka ārzemnieki Latvijā nevar iegādāties ceļojuma apdrošināšanu. Tas esot jādara mītnes zemē. "Tas šķiet ļoti neloģiski," piebilda Andis.

Divu apdrošinātāju firmu pārstāvji Andim skaidrojuši, ka konkrētās kompānijas nav pārstāvētas Lielbritānijā, tāpēc tādas iespējas neesot. 

Sazinoties ar vairākām apdrošināšanas kompānijām Latvijā, noskaidrojās, ka polisi šādā gadījumā tomēr ir iespējams dabūt, bet ar nosacījumiem.

Apdrošināšanas aģentūras "If" pārstāve: "Jā, ir iespējams iegādāties polisi, bet šajā gadījumā ir jāsaprot – ja jūs dodaties uz Igauniju, jūs sākat Latvijā un arī atgriežaties Latvijā."

Apdrošināšanas sabiedrības "Ergo" pārstāve: "Mēs varam piedāvāt tikai kā iebraucēju polisi, kas darbojas Šengenas teritorijā. Tas nozīmē, ka tā būs līdzvērtīga tai, kādu mēs gatavojam polisi, lai saņemtu uzturēšanās atļauju. Tādu jebkuram, kas iebraucis Latvijā un nav nopircis sev polisi, mēs varam piedāvāt. Neatliekamā palīdzība kā medicīniskie riski būs tikai iekļauti."

Tas nozīmē, ka šajā piedāvatajā polisē nebūs kā ceļojuma apdrošināšanas polisē iekļauta ne bagāžas, ne sporta piederumu apdrošināšana.

Apdrošināšanas sabiedrības "Balta" pārstāve: "Viņiem vajadzēja [polisi] jau iegādāties pirms izbraukšanas. Šobrīd ceļojums jau ir sācies. Attiecīgi pēc noteikumiem viņiem ir jāiegādājas mītnes zemē. Ceļojums arī beidzas, atgriežoties arī mītnes zemē."

Pēdējā no 4 uzrunātajām apdrošināšanas kompānijām arī noliedza iespēju piedāvāt jelkādu polisi ārzemniekam, kurš aizmirsis ceļojumu apdrošināt mājās.

Tomēr gluži bezcerīga situācija nav – ja pameklē, aizmāršīgajiem iebraucējiem ir iespēja to nedaudz glābt. Ja būs pieprasījums, būs piedāvājums – šis ekonomikas zelta likums ir skaidrojums paknapajai izvēlei, ko apdrošinātāji piedāvā ārzemniekiem.

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins skaidroja, ka neviens apdrošinātājam neaizliedz ārzemnieku apdrošināt.

"Cita lieta, ka apdrošinātājs nav gatavs ārzemnieku apdrošināt, jo produkti tam nav sagatavoti, infrastruktūra tam nav sagatavota, līgumi tam nav noslēgti. Visticamāk, apdrošinātājs tādu pāris gadījumu dēļ līgumus un infrastruktūru negatavos," pieļāva Abāšins.

Mūsdienās, ņemot talkā mobilos sakarus un internetu, visvieglāk pie ceļojumu apdrošināšanas, ja mājās ir piemirsies to iegādāties, var tikt, sazinoties ar ierasto apdrošinātāju savā valstī. 

"Tas pats attiecas arī tad, ja mūsu cilvēki [Latvijas iedzīvotāji] brauc uz ārzemēm un tad pamostas, ka nav nopircis  ceļojuma apdrošināšanu. Mēģināt pirkt uz vietas būs grūti. Daudz vieglāk piezvanīt savam apdrošinātajam uz Latviju, pateikt, ka esmu sveiks un vesels uz pirkšanas mirkli, un nopirkt ceļojumu apdrošināšanu. Latvijā ārzemju viesim būtībā būtu jādara tas pats," skaidroja Abāšins.

Turklāt izmaksas ceļojuma laikā iegādātai polisei nemainīsies. Galvenais ir pierādīt savam apdrošinātājam, ka rīkojies godīgi.

"Apdrošinātājam tanī mirklī jānotic, ka ārzemju viesis vai mūsu cilvēks, atrodoties Frankfurtē vai Berlīnē, ir pie veselības, nav salauztām rokām, kājām jau tur. Pierādām, ka esam sveiki un veseli, mūsdienu tehnoloģijas to viegli atļauj, un apdrošinātājs apdrošinās tevi," pauda Abāšins.

Apdrošinātāju asociācijas prezidents atzina, ka iedzīvotāji ar katru gadu kļūst apzinīgāki un arvien vairāk apdrošina sevi, dodoties tuvākā vai tālākā ceļojumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti