Kā labāk dzīvot

Pirms doties pārgājienā, to ieteicams rūpīgi saplānot

Kā labāk dzīvot

Kas ir apritīgs iepakojums un kam tas vajadzīgs?

Praktiski atgādinājumi, lai ceļojums ar lidmašīnu būtu drošs un patīkams

Lidostā atgriežas lielāka burzma – aicina ceļotājus lidojumiem posties laikus

Lidostas "Rīga" darbība atgriežas pirmspandēmijas līmenī, līdz ar to svarīgi lidojumiem gatavoties laikus. Ceļotājiem jāpārskata, vai rokas bagāžā nav vairāk par 15 elektroierīcēm, šķidrumi ar tilpumu virs 100 mililitriem vai asi priekšmeti, bet reģistrētajā bagāžā – vai nav ievietotas no ierīcēm noņemamas baterijas un ierīces, kas var pašas ieslēgties un uzkarst, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" atgādināja lidostas "Rīga" pārstāvji. 

ĪSUMĀ:

  • Lidostās jārēķinās ar lielāku burzmu, tāpēc sirdsmieram vērts sagatavoties lidojumam laikus.
  • Jāpārliecinās, vai reģistrētajā un rokas bagāžā nav neatļautu priekšmetu.
  • Ja bērns somu kārto pats, vērts palūkot, ko tajā ielicis. Piemēram, spēļu pistoles lidmašīnā ņemt nedrīkst.
  • Jālūko, kādas elektroierīces ievietotas reģistrētajā un rokas bagāžā.
  • Vienam pasažierim drīkst būt ne vairāk kā 15 elektroniskās ierīces rokas bagāžā.
  • Tajā skaitā ir elektroniskās cigaretes, dators, mobilais telefons un arī elektroniskās rotaļlietas.
  • Par šķidrumu pārvadāšanu lidostā "Rīga" izmaiņu vēl nav, bet tas var mainīties gada beigās.
  • Lai drošības pārbaudes izietu raiti, ceļotājiem vērts padomāt arī par ērtu apģērbu un apaviem.
  • Der jau iepriekš rezervēt stāvvietu automašīnai, ja ceļotāji ierodas ar savu mašīnu.

Vairāki lidostas "Rīga" darbības rādītāji ir atgriezušies pirmspandēmijas līmenī, kas nozīmē garākas rindas pie drošības kontroles un lielāku burzmu pašā lidostā. Tāpēc lidostas "Rīga" aviācijas drošības sistēmu apmācību vadītājs Aleksandrs Stoļarčuks un lidostas "Rīga" komunikācijas projektu vadītāja Ilze Salna ceļotājus aicināja sagatavoties lidojumam laikus. 

"Būt lidojumam gataviem, uzzināt visu par bagāžu gan lidostas mājaslapā, gan sazinoties ar savu aviokompāniju, ja rodas jautājumi un neskaidrības. Lai tad, kad ierodaties lidostā un dodaties uz drošības pārbaudi, jūs zinātu, kas sagaida, ko drīkst, ko nedrīkst. Tas palīdzēs izvairīties no pārpratumiem.

Nākamais aspekts – ierodamies lidostā laikus, un tad būs laiks, ja pēkšņi kaut kas [neatļauts] ir palicis rokas bagāžā, ko negribam zaudēt. Runa ir par to, cik gatavi esam, kad ierodamies lidostā," Salna uzsvēra. 

Piemēram, ja bērns kārto mantas pats, vērts pārbaudīt divreiz, vai somā nav ielikts kāds priekšmets, ko nedrīkst pārvadāt rokas bagāžā. Jāatceras, ka bērnu rotaļu šaujamieročus lidmašīnā līdzi ņemt nedrīkst. Arī asus priekšmetus, piemēram, saliekamos nazīšus, rokas bagāžā drīkst pārvadāt tikai tad, ja tie nav garāki par sešiem centimetriem. 

"Ir bijuši gadījumi, kad bērns ir ielicis somā lielāku nazi, jo mamma to ir aizmirsusi. Ar skaidrojumu, ka mammai taču būs jātaisa ēst," piemēru minēja Stoļarčuks.

Ja no pasažiera rokas bagāžas tiek izņemti kādi priekšmeti, ceļotājam, ja laiks to atļauj, ir iespēja nodot to savam pavadītājam vai pašam aiznest līdz automašīnai vai bagāžas glabātuvei. Savukārt, ja kādas mantas drošības pārbaudes laikā tiek izņemtas no reģistrētās somas, pasažierim ir iespēja tās atgūt vēlāk. Protams, tas ir maksas pakalpojums. 

"Ja no bagāžas tiek izņemts kāds priekšmets, bagāžā tiek ievietots akts par to, ka tas ir noticis, un pasažieris, aizlidojis uz savu galamērķi un pēc tam atgriezies Rīgā, sazinoties ar lidostas bagāžas glabātavu, var šo lietu saņemt atpakaļ par maksu. Šīs lietas tiek glabātas 30 dienas," skaidroja Salna. 

Tāpat Stoļarčuks atgādināja, ka rūpīgi jāizlasa noteikumi par baterijām un elektroierīču pārvadāšanu.

"Jebkura baterija, kas ir atvienota no ierīces, – vai tā ir parastā pirkstiņbaterija, kuru liekam pultīs, vai kāda rezerves mobilā telefona vai datora baterija, vai tā pati pārnēsājamā enerģijas banka jeb powerbank, tātad jebkuru maza izmēra bateriju drīkst pārvadāt tikai rokas bagāžā," viņš uzsvēra. 

Maza izmēra baterija ir ar jaudu līdz 100 vatstundām.

Savukārt bagāžā, ko nodod, nedrīkst būt neviena no ierīces atvienota baterija. Elektroierīces savukārt nododamajā bagāžā vest drīkst, bet jāpārliecinās, vai tās nevar nejauši ieslēgties un sākt karst. Šī iemesla dēļ mūsdienās populārās elektroniskās cigaretes nododamajā bagāžā pārvadāt nav atļauts, tām jābūt līdzi pie pasažiera rokas bagāžā. 

"Ja ved elektroierīces, jāatceras, ka jauda nedrīkst pārsniegt 100 vatstundas. Ja ir kāda jaudīgāka ierīce, kas mūsdienās nav retums, tad pirms lidošanas obligāti pārliecinieties, ka izvēlētā aviokompānija akceptē tās," skaidroja Stoļarčuks.

Vienlaikus vienam pasažierim drīkst būt ne vairāk kā 15 elektroniskās ierīces rokas bagāžā, tajā skaitā elektroniskās cigaretes, dators, mobilais telefons un arī elektroniskās rotaļlietas.

Par šķidrumu pārvadāšanu lidostā "Rīga" izmaiņu vēl nav. Spēkā ir ierobežojumi, ka viens pasažieris rokas bagāžā viena litra maisiņā drīkst pārvadāt šķidrumus, kur viena tilpuma vienība nepārsniedz 100 mililitrus. Daudzas lidostas šo ierobežojumu gan atceļ, un

varētu būt, ka gada beigās situācija mainīsies arī lidostā "Rīga", kad noslēgsies iepirkums jaunai drošības pārbaudes sistēmai.

"Ja jums gadījumā nav mājās šāda maisiņa, tad šādi maisiņi lidostā "Rīga" un principā visās lidostās pirms drošības pārbaudes ir pieejami. Tajā vietā, kur mēs sagatavojamies drošības pārbaudei, šie maisiņi bez maksas ir pieejami un paņemami," norādīja Salna. 

Lai iziešana cauri drošības pārbaudei noritētu raiti, ceļotājiem vērts padomāt arī par savu apģērbu. 

"Ja iespējams, īpaši vasaras sezonā ceļojot, velkam apavus, kurus ir viegli novilkt, velkam pludmales čības, iešļūcenes, kuras var ērti novilkt un ielikt groziņā. Var gadīties, ka augstpapēžu kurpes, kas, pirmkārt, nav ērtas lidojumam, visticamāk, būs jānovelk un jāieliek groziņā drošības pārbaudei," ieteica Salna. 

Jo biezāka būs apavu zole, jo lielāka iespējamība, ka drošības darbinieks lūgs apavus novilkt.

Tāpat, lai nerastos liekas problēmas, lidostas pārstāvji aicināja jau iepriekš rezervēt stāvvietu automašīnai, ja ceļotāji ierodas ar savu mašīnu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti