Rīta Panorāma

Somija 14. decembrī atvērs robežu ar Krieviju

Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētāju Jāni Reiru

Čehijas ciemā Ziemassvētkus ievada Svētais Nikolajs

Čehijas ciemā Ziemassvētkus ievada Svētais Nikolajs un ķekatnieki

Čehijas ciemā Lidečko notikuši ikgadējie Svētā Nikolaja gājieni, kas ievada Ziemassvētku sezonu. Svēto pasākumā pavada baisi tēli, kas ļoti līdzīgi mūsu ķekatniekiem.

Lidečko mērs Vojtehs Riza norādīja: "Lidečko un apkaimē ļoti populāra ir vietējā tradīcija – Svētā Nikolaja gājiens, kuram seko velnu banda. Mēs nezinām, kad tieši šī tradīcija aizsākās, tā šeit bijusi vienmēr. Gājiens notiek trīs dienas, un mums ir trīs grupas, kas apstaigā visas ciemata mājas."

Vēsturnieki uzskata, ka tradīcija aizsākās pagānisma laikmetā, kad maskas palīdzēja kalnu reģiona iedzīvotājiem aizsargāties pret ziemas dēmoniem.

Cilvēki ar paštaisītu aitādas masku un dzīvnieku ragu palīdzību pārtapa par velniem, kas lopu zvanu skaņu pavadībā devās ceļā kopā ar baltā tērptiem nāves vēstnešiem ar izkaptīm.

Visticamāk, jau vēlāk kristietības laikmetā pasākumā iesaistījās Svētais Nikolajs, ko uzskata par Ziemassvētku vecīša vai Santa Klausa prototipu.

Čehijas ciematā tradīcija arī palīdz veidot draudzīgas attiecības, jo kopīga gatavošanās un gājiens patiesi vieno cilvēkus. Ne mazāks prieks ir pārējiem iedzīvotājiem, it īpaši bērniem, kas pēc spocīgo tēlu radītām bailēm saņem saldumus. "Jaunajai paaudzei ir arī jābaidās" – smaidot piebilda kāds pasākuma dalībnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti