LSM infografiks: Sankcijas pret Krieviju soli pa solim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai gan Eiropas Savienības (ES) sankcijas pret trešajām valstīm un organizācijām ir ierasta prakse, sankcijas pret Krieviju noteiktas pirmo reizi. Par to, kā ierobežojošie pasākumi pret Krievijas un Ukrainas pilsoņiem, kā arī organizācijām un uzņēmumiem ir attīstījušies, un kā Krievija ir uz to atbildējusi, skatiet lsm.lv sagatavotajā infografikā.

 

Pirmais līmenis - diplomātiskās sankcijas 

Pēc Krievijas spertajiem soļiem Krimas aneksijas virzienā ES sāka pakāpeniski īstenot ierobežojošo pasākumu klāstu pret Krieviju. Tā saucamais pirmais līmenis bija ES diplomātiski politiskās sadarbības apturēšana ar Krieviju - tika apturēts ES-Krievijas dialogs par vīzu jautājumiem, sarunas par visaptverošo jauno nolīgumu un ES un Krievijas samita rīkošana. Tāpat ES nolēma pārtraukt sarunas ar Krieviju par tās iestāšanos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā un Starptautiskajā enerģētikas aģentūrā. 

Marta sākumā, reaģējot uz asiņainajiem notikumiem Kijevā, ES noteica sankcijas – aktīvu iesaldēšanu - pret bijušo Ukrainas prezidentu Viktoru Janukoviču un vēl 17 ukraiņu amatpersonām, kuras ir atbildīgas par Ukrainas valsts līdzekļu nelikumīgu piesavināšanos un cilvēktiesību pārkāpumiem Ukrainā.

Otrais līmenis – ceļošanas ierobežojumi un kontu iesaldēšana

Pirmās reālās sankcijas pret Krieviju jeb tā dēvēto otro līmeni – ceļošanas ierobežojumus un kontu iesaldēšanu - ES ieviesa 17.martā - dienu pēc starptautiski neatzītā referenduma par Krimas pievienošanos Krievijai.

Trešais līmenis - ekonomiskās sankcijas

Trešajam sankciju līmenim jeb ekonomiskajām sankcijām ES sadūšojās pēc Malaizijas MH17 lidmašīnas katastrofas Ukrainas austrumos. Ja līdzšinējās sankcijas aprobežojās ar individuāliem ceļošanas ierobežojumiem un līdzekļu iesaldēšanu, tad 30.jūlijā ieviestās sankcijas ir vērstas pret Krievijas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm. Sankcijas skārušas arī Putinam tuvus cilvēkus.

ES ekonomiskās sankcijas pret Krieviju nozīmē, ka ir:

  • aizliegts pārdot, piegādāt vai nodot Krievijai vai eksportēt uz Krieviju ieročus un ar tiem saistītus visu veidu materiālus;
  • aizliegti ieroču un ar tiem saistītu visu veidu materiālu iepirkumi no Krievijas;
  • aizliegta divējāda lietojuma preču pārdošana, piegāde, nodošana vai eksports militāram lietojumam vai militāriem galalietotājiem Krievijā;
  • aizliegta sensitīvu (naftas sektora) preču un tehnoloģiju pārdošana, piegāde, nodošana vai eksports;
  • aizliegti finansēšanas vai ieguldījumu pakalpojumu darījumi vai to sniegšana;
  • aizliegta tirdzniecība ar jaunām obligācijām vai kapitāla vērtspapīriem, vai tamlīdzīgiem finanšu instrumentiem, kuru termiņš pārsniedz 90 dienas un kurus emitējušas valstij piederošas Krievijas finanšu iestādes.

Sankcijas vērstas arī pret Krimu un Sevastopoli:

  • aizliegts importēt ES Krimas vai Sevastopoles izcelsmes preces;
  • aizliegts tieši vai netieši sniegt finansējumu vai finansiālu palīdzību, kā arī apdrošināšanu un pārapdrošināšanu saistībā Krimas vai Sevastopoles izcelsmes preču importu ES;
  • aizliegti jauni ieguldījumi saistībā ar infrastruktūru transporta, telesakaru un enerģētikas un dabas resursu ieguves nozarēs Krimā un Sevastopolē;
  • aizliegts eksports ar minētajām nozarēm saistītām svarīgām iekārtām un tehnoloģijām;
  • aizliegts iegūt vai palielināt līdzdalību, tostarp pilnībā iegūt savā īpašumā un iegādāties ar līdzdalību saistītas akcijas vai vērtspapīrus uzņēmumos, kas veic uzņēmējdarbību Krimā vai Sevastopolē un kuri iesaistīti infrastruktūras izveidē, iegādē vai attīstībā transporta, telesakaru vai enerģētikas nozarēs Krimā vai Sevastopolē;
  • aizliegts veidot jebkādus kopuzņēmumus saistībā ar infrastruktūras izveidi, iegādi vai attīstību transporta, telesakaru vai enerģētikas nozarēs Krimā vai Sevastopolē.

Atbildot uz ES un citu valstu noteiktajām sankcijām, Krievija 7.augustā noteica tirdzniecības embargo pārtikas precēm no ES, ASV, Kanādas un Norvēģijas. Embargo noteikts cūkgaļai, riekstiem, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieram, visa veida piena produktiem. Maskava arī aizliegusi Ukrainas lidsabiedrībām šķērsot Krievijas gaisa telpu.

ĪSUMĀ:

  1. Šī ir pirmā reize, kad ES noteikusi sankcijas pret Krieviju.
  2. Noteiktās sankcijas var gan atjaunot, gan atcelt, gan grozīt, sankcijas vājinot vai pastiprinot.
  3. ES sankcijas ieviesusi pret 95 personām, kuras ir atbildīgas par situāciju Ukrainā, kā arī pret 23 uzņēmumiem/organizācijām.
  4. Sankcijas ieviesušas arī vairākas citas pasaules valstis – ASV, Kanāda, Japāna, Melnkalne, Islande, Norvēģija, Albānija, Lihtenšteina, Austrālija, Jaunzēlande un Šveice.
*Materiāla sagatavošanā izmantoti ES un ASV oficiālie lēmumi, Latvijas
 pārstāvniecības ES sagatavotā informācija un lsm.lv arhīvs. 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti