Sandra Kropa: Nedēļas nogalē jāķer tumšās debesis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Aprīlis visā pasaulē ir astronomijas mēnesis un par tā "zīmogu" daudzviet kļuvušas tā saucamās Jurija naktis (www.yurisnight.net) –  gadu no gada tās notiek 12.aprīlī, kad par godu Jurija Gagarina lidošanai kosmosā ļaudis visā pasaulē svin zvaigznes, kosmosu un astronomiju. Jurija naktis ir laiks, kad ikviens interesents atrod sev tuvāko starparty vietu un sanāk kopā, lai vērotu debesis un dalītos stāstos par astronomiju. Savukārt aprīļa pēdējas  dienās īpaša vieta ir atvēlēta tieši tumšajām debesīm.

Šī ir Starptautiskā tumšās debess nedēļa (International Dark Sky Week) – tās laikā cilvēki visā pasaulē tiek aicināti aizdomāties par tā saucamo gaismas piesārņojumu un to, cik liela nozīme ir tam, lai debesis naktī būtu patiesām tumšas. Par to, ka naktī debesis ir gaišas mākslīgā apgaismojuma dēļ, var pārliecināties ikviens pilsētas iedzīvotājs – arī pasaules mērogā mazā un tumšā Rīga ir vieta, kur skatīt zvaigznes vairs nav nemaz tik vienkārši. Par gaismas piesārņojumu runā jau sen, un liekas, ka gadu no gada šī problēma kļūst arvien aktuālāka – civilizētajā ikdienā atrast tumšu vietu naktī kļūst arvien grūtāk.

"Svinēt zvaigznes" – ar šādu ideju tumšās nakts debess nedēļas tradīciju 2003.gadā aizsāka  vidusskolniece Dženifere Barlova (Jennifer Barlow) – viņai ātri vien radās idejas atbalstītāji un nu tā izaugusi līdz starptautiska pasākuma mērogam.

Lai rosinātu cilvēkus aizdomāties, piemēram, par to, kāpēc naktī debesīm vispār ir jābūt tumšām un kā pārāk liels gaismas daudzums ietekmē cilvēku veselību un dzīvnieku diennakts ritmus, atbilstoši katrai nedēļas dienai daudzviet pasaulē tiek rīkoti informatīvi un izglītojoši pasākumi.  Atsevišķas dienas atvēlētas tam, lai saprastu, cik daudz mākslīgi gaišās naktis patērē enerģiju un ne tikai ietekmē ekonomiku, bet arī nevajadzīgi uzsilda planētu.

Un interesanti, ka šīs nedēļas jautājumu lokā nonācis arī gana pārdrošs apgalvojums, ka mākslīgais apgaismojumus  nevis samazina noziegumu skaitu, bet gan palielina to!

Izrādās, ka mākslīgais apgaismojums nereti esot iemesls tam, ka kāds noziedznieka upuris kļūst labāk saskatāms. Nedēļas noslēgumā daudzviet pasaulē astronomijas entuziasti aicina cilvēkus padomāt, kā katrs konkrēti var uzlabot situāciju un palīdzēt debesīm būt iespējami tumšām.

Pasaulē ir vietas, kas ir slavenas tieši ar savu  spožumu, un ir naivi iedomāties, ka pēkšņi tās izslēgs savas spilgtās rotas. Klasiskais piemērs ir Ņujorkas sirds – Taimskvērs, kur reklāmas apgaismojums vien naktī ir tik spēcīgs, ka, ejot tam cauri, par nakts esamību var arī piemirst.

Vēl arī par gaismas pilsētu sauktā Parīze ir krāšņs piemērs tam, kā pilsētas apgaismojums var būt skaidri saskatāmas pat no Starptautiskās kosmosa stacijas, kas virs mūsu galvām riņķo 400 km augstumā. Bet ir arī vietas, kur gluži pretēji par tumšajām nakts debesīm domā vairāk – un viens no piemēriem ir Austrālija! Tur dažās pilsētās noteiktās stundās ir aizliegts izgaismot pat skatlogus  - gaismas tajos var būt ieslēgta līdz plkst.23 un no 6. Šāds lēmums pamatots ar to, ka nakts stundās tāpat nav daudz cilvēku, kas skatlogos raudzītos un vajadzība pēc tiem ir minimāla. Tāpat arī tiek pārskatīta vajadzība izgaismot tos veikalus vai biroja ēkas, kas atrodas pilsētas nomalē jau tā laternu izgaismota ceļa malā. Austrāliešu motivācija ir ne tikai šādā veidā taupīt naudu un elektrību, bet arī rūpēties par debesu tumšumu. Austrālijā  mazā apdzīvojuma blīvuma dēļ daudz kur bez grūtībām var redzēt bagātīgi zvaigžņotās dienvidu debesis un tā vien liekas, ka ļaudis tur nevēlas pazaudēt šo bagātību, arī dzīvodami pilsētās.

Debesis mums visiem ir vienas, un naktīs tajās spīd tūkstošiem zvaigžņu. Jo vairāk tajās skatās, jo bagātākas tās šķiet.  Tās ir atvērtas un pieejamas ikvienam! Bet izskatās, ka 21.gadsimtā tās kļūst par arvien lielāku retumu, līdzīgi kā citi dabas resursi, kas nu jau sen vairs nav pieejami par brīvu un ikvienam. Nosargāt naksnīgo skaistumu ir mūsu katra ziņā – un reizi pa reizei izslēgt gaismu nav nemaz tik nepatīkami!

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti