Reinis Ošenieks: Kāpēc balsot par Kristapu Porziņģi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Teiciens “mazs cinītis gāž lielu vezumu” šajā kontekstā laikam īsti neiederēsies, jo Kristaps Porziņģis nemaz nav tik mazs. Maza pasaulē gan ir vieta, no kurienes nāk mūsu talantīgais vīrs. Un šajā teicienā par “mazo cinīti” varētu nosaukt Latviju. Ar Kristapa palīdzību tās vārds otrpus okeānam, un ne tikai, tiek minēts neskaitāmas reizes, un šis vezums paliek arvien lielāks.

Pajautāsim sev – kam vēl būtu jānotiek, lai tik lielā apmērā tiktu popularizēts Latvijas vārds visā pasaulē? Jā, “it kā” nometām meteorītu, par ko stāstīja ziņās visā pasaulē. Taču toreiz Latvijas slava bija ļoti īsa, līdz brīdim, kad pasaule uzzināja, ka meteorīts nav īsts, un tā ir apmānīta. Un pēc tam vairumam noteikti mutē palika slikta pēcgarša. Jā, bijām kreatīvi, taču, no otras puses skatoties – kuram gan patīk tikt piemānītam? Visu cieņu mūsu kultūras izcilnieku panākumiem uz pasaules skatuves, taču būsim atklāti – ASV mārketingam un visām tā izraisītajām sekām nevar radīt pienācīgu konkurenci.

NBA – tā ir pasaules spēcīgākā basketbola līga, kam seko līdzi visos kontinentos. Jā, kādā vairāk, kādā mazāk, taču par to zina visur.

Un Kristapa Porziņģa atpazīstamība vairs neaprobežojas vien ar Latvijas, Spānijas un Ņujorkas apvāršņiem. Ne tik daudz spēlēm, bet NBA skaistāko epizožu topiem, kuros Kristaps ir biežs vienas no galveno lomu atveidotājiem, seko līdzi visur – Ķīnā, Āfrikā, Austrālijā, Jaunzēlandē – kur vien spējat iedomāties.

Atcerēsimies deviņdesmitos gadus, kad Latvijas Televīzijas programmā rādīja NBA apskatus un spēles. Interese mūsu mazajā valstī par NBA bija pat tad, kad neviens no mūsējiem tur nespēlēja…

Jā, vienmēr būs opozicionāri, un tādi ir arī šobrīd. Kādēļ jāceļ tracis, kādēļ visi jāaicina balsot? Protams, varam to nedarīt, un pēc pāris gadiem klausīties ziņās par to, ka kāds lietuvietis, igaunis varbūt arī kāds tālāks kaimiņš kļuvis par pirmo NBA debitantu no Eiropas, kurš iebalsots Zvaigžņu spēlē. Un tad atkal visi kopīgi nopūstos, un teiktu – “Paskat, šie atkal izdarījuši to, ko savulaik gar degunu palaidām mēs!” Manuprāt, šādas iespējas mums netiek dotas bieži, tādēļ tās ir jāizmanto!

Es ticu, ka nākamajās sezonās Kristaps Porziņģis Zvaigžņu spēlēs būs regulārs viesis, taču, kamēr viņš ir debitants, viņam ir tikai viena iespēja.

Kristaps Porziņģis vietu NBA Zvaigžņu spēles sastāvā ir nopelnījis ne tikai ievērojamās statistikas, bet arī viņa stāsta dēļ. Vēl vasarā viņš bija nevienam nezināms deviņpadsmitgadnieks, kuram ticēja vien retais. Par spīti tam, viņš atspēra NBA durvis ar skaļu blīkšķi. Un liels prieks, ka par spīti garajai sezonai un nogurumam, viņš lēnām sāk iepazīt šo milzīgo māju, ko sauc par NBA. Kristaps gan pagaidām atspēris durvis tikai priekšnamam. Vēl ir vairākas istabas, vairāki stāvi. Līdz šīs mājas bēniņiem nonāk retais. To arī viņam novēlam!

Īss kopsvilkums

Porziņģis pārrakstījis ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas sporta vēsturi. Jūnijā liepājnieks savu vārdu vēstures grāmatā ierakstīja kā visu laiku NBA draftā augstāk izvēlētais basketbolists no Baltijas valstīm. Mūsu dienvidu kaimiņiem tas noteikti kaut kur zemapziņā kremt.

Piekritīsiet, Lietuva basketbolā ir sasniegusi to, kas mums vēl tikai sapņos rādās. Taču Porziņģis mums - mūsu Baltijas basketbola derbijā - licis palepoties.

Saistībā ar Lietuvu nāk prātā jautājums: “Diez, ir kāds lietuvietis, kurš NBA balsojumā atdevis balsi Porziņģim, nevis savam tautietim Jonam Valančūnam, kurš balsojumā no latvieša atpaliek par divām pozīcijām (Porziņģim 255 535 balsu, Valančūnam - 30 023)?”

Kā zināms, Kristaps Porziņģis var kļūt par pirmo debitantu no Eiropas, kurš ticis iebalsots Zvaigžņu spēles sākumsastāvā. Ja tas notiks, tad varēsim palepoties ar šo faktu ne tikai lietuviešiem, bet arī citām Eiropas basketbola lielvalstīm – Spānijai, Francijai, Serbijai, Itālijai, Turcijai un citām...

ASV izmēri salīdzinājumā ar Latviju ir neizmērāmi. Ja amerikāņi būtu daudz aktīvāki, tad mūsu balsojumi neko ietekmēt nevarētu. Taču atcerēsimies Zemgus Girgensona gadījumu – latviešu līdzjutēji, iebalsojot latviešu hokejistu NHL Zvaigžņu spēlē, par Latviju lika runāt visai ASV hokeja pasaulei. Kopumā par Girgensonu līdzjutēji sabalsoja 1 574 896 reizes. Tas nozīmē, ka basketbola līdzjutējiem vēl ir, kur tiekties! (NHL gan bija citādāka balsošanas sistēma, bet - tas taču nav svarīgi!)

Arī Seviļa lepojas ar Porziņģi – viņu basketbola sistēmai Kristaps spāņiem licis kārtīgi sev uzsist uz pleca. Daudz reizes dzirdēts, ka par Porziņģi saka tā: "Jā, šāds talants piedzimst reizi simt gados!” Padomājiet par to, novērtējiet to!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti