Podkāsts «Kultūrdeva». 24. epizode. Ar Svenu Kuzminu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

LTV raidījuma "Kultūrdeva" vadītāja Henrieta Verhoustinska 24. raidierakstā "Kultūrdeva" sarunājas ar Svenu Kuzminu. Svens Kuzmins ir diplomēts gleznotājs un grafiķis, kurš Latvijā zināms kā vairāku grāmatu autors. Pēdējais Svena romāns "Dizažio" maija sākumā ir saņēmis Latvijas Literatūras gada balvu. Tas stāsta par kaislību plosīto laikmetīgās mākslas dzīvi kādā mazpilsētā. Protams, lielākā daļa Henrietas un Svena sarunas ir par literatūru – kā nodarbošanos, kā mākslas nozari, kā dzīvesveidu. Raidierakstā tiek apspriests, kāpēc latviešiem ir daudz žēlabainas literatūras un kura latviešu literatūra tomēr tāda nav. Kāpēc pašam "Dizažio" ir tik smeldzīgas beigas, un kāpēc romānā ir tik daudz nešpetnu seksuālu perversiju.

Sarunā Svens atgriežas savā bērnības Rēzeknē, tomēr noliedz, ka šī pilsēta būtu kalpojusi par reālu prototipu Hohmai, kurā notiek gan "Dizažio", gan Kuzmina iepriekšējā romāna "Hohma" darbība. Tāpat viņš apgalvo, ka, neraugoties uz formālo līdzību – dažādu apreibinošu vielu lietošanu un seksuālu orģiju klātbūtni –, laikmetīgās mākslas vide, kas, piemēram, parādās brāļu Ābeļu filmā "Nemierīgie prāti", ļoti atšķiras no mazpilsētas mākslas procesa, kurš visā tā spožumā un postā iemiesots romānā "Dizažio". Svens arī pastāsta, kā notiek viņa rakstīšanas process, kurā vienlīdz liela nozīme kā nejaušībai, tā disciplīnai. Netiek palaista garām arī Svena kopsadarbība ar dzejnieku Tomu Treibergu etīžu teātrī "Nerten" un Kuzmina darbība kā žurnāla "Rīgas Laiks" redaktoram.  

Podkāsts «Kultūrdeva». 24.epizode. Ar Svenu Kuzminu
00:00 / 00:00

Abi sarunas biedri pieskaras arī jautājumam par ikdienas normalitāti un tās leģitimitāti, kopš sācies karš Ukrainā. Tas aktualizē jautājumu – ko mēs katrs varam darīt? Vai katrs spēj būt varonis?  

Par podkāstu

Podkāstu "Kultūrdeva" ir iespējams dzirdēt lielākajās straumēšanas vietnēs – "Spotify" un "Apple Podcasts", kā arī portālā LSM.lv. To veido Latvijas Televīzijas Kultūras redakcija. Podkāsts jeb raidieraksts iznāk divreiz mēnesī, un tajā ik pārnedēļu Henrieta Verhoustinska kopā ar kādu kultūras nozares entuziastu, kultūras cilvēkiem, "Kultūrdevas" skatītāju sarunājas par aktuālajiem kultūras tematiem. Raidierakstā iespējams arī ieklausīties raidījuma spilgtākajos mirkļos un rast jaunus iespaidus par norisēm kultūrā skatītāju acīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti