Podkāsts «Kultūrdeva». 21.epizode. Ar Elitu Kļaviņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

LTV raidījuma “Kultūrdeva” vadītājas Henrietas Verhoustinskas raidieraksta “Kultūrdeva” 21. laidiena viešņa ir Jaunā Rīgas teātra aktrise Elita Kļaviņa, kurai pavisam svaiga pirmizrāde teātrī – “10 iemeslu apciemot Kauci”, un kura pēdējos gados darbojas arī kā dokumentālā kino režisore. Viņas jaunākā, otrā filma “Iļģuciema māsas” pirmizrādi nesen piedzīvoja festivālā “Artdocfest Riga”

Lielākā daļa sarunas notiek par Elitas abām dokumentālajām filmām – “Zorjana Horobraja” un “Iļģuciema māsas”. Pirmā ir stāsts par kādu jaunu sievieti, kas 19 gados ir jau divu bērnu mamma, un kura kopā ar bērnu tēvu izlemj pārcelties no idilliskas, lai arī trūcīgas dzīves laukos uz Rīgu, neraugoties uz lauku dzīves guru – viņas mammas pretestību. Savukārt jaunākā filma ir stāsts par to, kā Iļģuciema sieviešu cietumā Elita kopā ar Jaunā Rīgas teātra (un ne tikai) kolēģiem iestudē Antona Čehova lugu “Trīs māsas”. Cita starpā Elitas uzmanības lokā nonāk divas sievietes, kuru nodarījumi savulaik ieguvuši plašu rezonansi: māte, kas kropļoja savu bērnu, lai saņemtu invalīda pabalstu, un māte, kuru vainoja divu bērnu slepkavībās. Elita stāsta, ka pirmkārt redzējusi visās “Iļģuciema māsu” varonēs cilvēkus, kuri vairākums bērnībā un nereti arī visas dzīves garumā pieredzējuši neiedomājamu vardarbību. Sieviešu stāsti ir Elitas – dokumentālā kino režisores uzmanības fokusā.

Podkāsts «Kultūrdeva». 21.epizode. Ar Elitu Kļaviņu
00:00 / 00:00

Saruna raidierakstā pieskaras arī pēdējā laika Elitas lomām Jaunajā Rīgas teātrī.

Gan Antra Akmeņkale “10 iemeslos apciemot Kauci”, gan mācītāja kundze “Krizantēmās” (abas ir Gata Šmita izrādes), gan pirms tam režisore Elizabete Alvja Hermaņa “Sievietēs un vīriešos” ir krampīga rakstura, stipras sievietes. Elita to skaidro ar attiecīga vecuma iestāšanos, kad aktrisēm sāk piedāvāt raksturlomas. Abas sarunas dalībnieces aprunājas arī par neparastajām paralēlēm ar notiekošo Ukrainā, kas radušās, iestudējot Justīnes Kļavas grotesko komēdiju “10 iemesli apciemot Kauci”.

Lielu sarunas daļu Elita pievēršas notiekošajam Ukrainā un sabiedrības attieksmei pret to. Viņa nožēlo, ka tik liela krievvalodīgās sabiedrības daļa nespēj skaidri paust nostāju pret agresora – Krievijas – izraisīto karu. Viņa arī uzskata, ka JRT galvenā režisora Alvja Hermaņa lēmums pieņemt darbā no Krievijas aizbēgušo aktrisi Čulpanu Hamatovu, kas savulaik aģitēja par Putina ievēlēšanu, bet pēc 24. februāra strikti vērsusies pret karu Ukrainā, būs attaisnojies tad, ja Čulpana izmantos savu autoritāti un ietekmi, un stāstīs gan Latvijas krievvalodīgajiem, gan tautiešiem Krievijā patiesību par notiekošo Krievijā un Ukrainā.

Par podkāstu

Podkāstu “Kultūrdeva” ir iespējams dzirdēt lielākajās straumēšanas vietnēs – "Spotify" un "Apple Podcasts", kā arī portālā LSM.lv. To veido Latvijas Televīzijas Kultūras redakcija. Podkāsts jeb raidieraksts iznāk divreiz mēnesī, un tajā ik pārnedēļu Henrieta Verhoustinska kopā ar kādu kultūras nozares entuziastu, kultūras cilvēkiem, “Kultūrdevas” skatītāju sarunājas par aktuālajiem kultūras tematiem. Raidierakstā iespējams arī ieklausīties raidījuma spilgtākajos mirkļos un rast jaunus iespaidus par norisēm kultūrā skatītāju acīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti