Māris Rīmenis: Vimbldona jau klāt, izredzes ir daudziem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jau pirmdien Londonā sāksies Vimbldonas tenisa turnīrs, vissenākais (notiek kopš 1877.gada) un būtībā arī visprestižākais no visām tenisa sacensībām pasaulē. Senas tradīcijas, jāspēlē pamatā baltā formā un arī zāles laukumos, kas tiek īpaši kopti tikai šīm divām sacensību nedēļām gadā. Izloze notikusi, uzzināti visi sāncenši pirmajā kārtā, un varam palūkoties, kādas ir mūsu cerības pieaugušo vienspēlēs. Latvijai būs trīs dalībnieki, turklāt abas mūsu dāmas Aļona Ostapenko un Anastasija Sevastova ir izlikto spēlētāju vidū.

Vislielākā interese ir par Aļonu Ostapenko un ne tikai Latvijā vien. Galu galā viņa pirms nepilna mēneša pamatīgi saduļķoja visu profesionālā tenisa dīķi, kļūstot par ”French Open” čempioni Parīzē. Pretēji daudzajām prognozēm pirms turnīra un arī pirms fināla pret Simonu Halepu, pretēji arī ierastajam pacietīgajam spēles stilam māla laukumos. Nu Aļonai tiks pievērsta liela vērība Vimbldonā, kur viņa jau savulaik uzvarējusi junioru turnīrā. Ostapenko ir 13.izliktā sieviešu turnīrā, un pirmās kārtas pēc izlozes izskatās visai cerīgas.

Pirmā pretiniece baltkrieviete Aleksandra Sosnoviča noteikti ir ar daudz mazākām izredzēm uz uzvaru, taču lielu turnīru sākumā parasti ir arī nelielas šaubas. Aļonai bija neliela atpūta pēc Parīzes, tāpat  neliels muguras sastiepums, taču šonedēļ Īstburnā viņa izjuta spēles nianses zāles laukumā, astotdaļfinālā tikai ļoti spraigā cīņā piekāpjoties mājiniecei Kontai. Pierast pie zāles laukumiem nav viegli, Aļonai bija arī par vienu turnīru mazāk nekā vairumam citu spēlētāju šajā segumā, taču jācer uz to labāko.

Atcerēsimies, svarīgākais pirmajās kārtās ir ieiešana turnīra ritmā un, protams, uzvara.

Parīzē sākums arī nebija nemaz tik gluds, toties kādu sniegumu Aļona demonstrēja otrajā nedēļā! Viņa burtiski pārsteidza daudzus tenisa cienītājus un apgāza arī vairākus paradoksus. Būtiskākais no tiem -  māla laukumos uzvar pacietīgākā spēlētāja. Nekā nebija, uzvarēja tieši tā, kas visvairāk uzbruka! Daudz arī kļūdījās, toties spēlēja savu spēli un burtiski satrieca savas konkurentes.

Vimbldonā šāds stils ir pat nepieciešams, taču ar dažām niansēm. Te jācer uz labu un gana stabilu servi – ja tā nenotiek, tad jau pašai jādomā par aizsardzību, nevis uzbrukumu.

Būtiskākās nianses spēlēm Vimbldonā zāles laukumos – kājas te ik pa reizei paslīd, pati bumbiņa arī noslīd un tik augstu neatlec.

Tas nozīmē, ir jābūt ļoti labai kāju darbībai, jo patiesībā arī meistarīgi saīsinātā bumbiņa te ir ļoti grūti panākama un atsitama. Priekšrocības ir arī tiem tenisistiem, kas veiksmīgi spēlē pie tīkla. Aļona nav izteikta spēlētāja pie tīkla, toties viņa jau puslaukumā var ļoti meistarīgi nospēlēt no gaisa ”drive volley” un tas  nu gan ir ļoti bīstams ierocis, ko sieviešu tenisā spēj ļoti nedaudzas spēlētājas (tostarp Serena Viljamsa, kura ir bērna gaidībās). Aļonas spēcīgie sitieni arī pretiniecēm būs grūti atsitami, un patiesībā visu noteiks pašas Ostapenko kļūdas un spēja koncentrēties visa mača garumā.

Ja pirmā kārta tiek pārvarēta, pretim nāk japāniete Kurumi Nara vai kāda no kvalifikācijas, tālāk jau, visticamāk, amerikāniete Medisona Kīsa vai francūziete Alizē Kornē, taču variantu jau ar katru kārtu ir arvien vairāk. Sākumā galvenais koncentrēties uz savu spēli un uz tenisu vispār. Kā zināms, Vimbldonas laikā esot paredzētas pārrunas arī ar sponsoriem un klāt būs arī sportistes aģents itālietis Ugo Kolumbīni. Šajā turnīra zarā no izliktajām spēlētājām ir arī ukrainiete Elina Svitolina, rumāniete Simona Halepa un tāpat arī mūsu Anastasija Sevastova...

Sevastovas pirmā pretiniece ir visai meistarīgā krievu izcelsmes Kazahstānas pārstāve Jūlija Putinceva. Tas nekas, ka Putinceva pašlaik 43.reitingā, Sevastova izlikta ar 17. numuru un nupat uzvarēja Maljorkas turnīrā uz zāles laukumiem. Ar šo izlozi liepājniecei nav paveicies, kaut jācer uz to labāko un arī labu veselību. Maljorkā Sevastova spēlēja ar nedaudz savainotu kāju, taču izturēja un pirmo reizi dzīvē uzvarēja turnīrā zāles laukumos.

Jācer, ka šonedēļ veselība būs uzlabojusies, jo spēles daudzveidībā Sevastova tomēr ir pārāka par oponenti.

Šī dueļa uzvarētājai, visticamāk, būs jātiekas ar Hīteri Votsoni, un arī tā nav nekāda Dieva dāvana – anglietei spēle zāles laukumos padodas labi, un šonedēļ viņa tika līdz Īstburnas turnīra pusfinālam. Trešajā kārtā visai ticami varētu iekļūt Jeļena Vesņina, kura arī ļoti labi jūtas zāles laukumos un teicami spēlē pie tīkla.  Vārdu sakot, Sevastovas visas pirmās iespējamās pretinieces ir ļoti bīstamas un šādā salikumā jau ikviena uzvara būs ļoti vērtīga. Tāpat kā spēkā arī cita patiesība – jo tālāk tiec, jo nopietnākas sāncenses pretim.

Par turnīru kopumā – sievietēm tādu izteiktu favorīšu pat nav, kaut daudzi min pēc laupītāja uzbrukuma jau atlabušās čehietes Petras Kvitovas vārdu. Nedrīkstam aizmirst Angeliku Kerberi, Karolīnu Pliškovu, Garbīni Muguruzu, Venusu Viljamsu un tāpat tagad augstu kotējas arī mūsu pašu Aļonas Ostapenko izredzes. Pārsteigumi gan noteikti būs – gan kāda mazāk zināma spēlētāja var demonstrēt lielisku sniegumu, gan var gadīties savainojumi, un tādu Vimbldonā parasti ir vairāk nekā Parīzē. Uz zāles paslīd un krīt daudzi, nerunājot jau nemaz par kādiem hroniskiem savainojumiem un to saasinājumiem. To visu lieliski apliecināja jau vairāki tā dēvētie iesildīšanās turnīri nupat.

Vīriešu turnīrs varētu būt vēl aizraujošāks un iespējams pat Rafaela Nadala – Rodžera Federera klasiskais fināls. Katrā ziņā viņu abu izredzes sasniegt finālu kotējas ļoti labi, vairāk šaubu varētu būt par Mareju vai Džokoviču. Vēl jau daudz varenu spēlētāju, kas var un grib sevi apliecināt.

Pamatsacensību vidū arī mūsu Ernests Gulbis, kurš gan šogad savainojumu dēļ spēlējis ļoti maz un pārsvarā neveiksmīgi. Kaut reitingā jau Gulbis ir ļoti zemu, viņš izmanto  traumas dēļ aizsargāto iepriekšējo reitingu un tāpēc arī var spēlēt Vimbldonā. Normālā sezonā izloze nebūtu slikta – pirmajā kārtā pret veterānu Viktoru Estrellu Burgosu no Dominikānas Republikas.

Patiesībā gan šoreiz nav vērts prognozēt, nezinām kādā kondīcijā ir pats Ernests.

Ja vēdera muskuļu sastiepuma vairs nav un nerodas atkal kāda jauna kaite – tad pretinieks būtu ņemams (tāpat gan noteikti domā arī Burgoss). Toties jau otrajā kārtā vai nu Huans Martins del Potro vai Tanasi Kokinakis, un vismaz pret argentīnieti jau jārāda izcils sniegums, lai uzvarētu.

Vai šogad Vimbldonā atkal iemirdzēsies kāds jauns talants? Pēdējo gadu tenisa prakse vīriešu turnīros rāda, ka tomēr diezin vai, un Vimbldonā ar pārdomātu un gudru spēli ļoti bīstami būs arī veterāni. Savas specifikas dēļ te jāskrien mazāk nekā Parīzē uz māla, jo gluži vienkārši nav iespējams vienmēr atsist spēcīgi raidītas bumbas laukuma  stūros. Vīriešiem jau visupirms svarīgi būs vinnēt savas serves un tad pacensties kaut dažas reizes pašam paņemt breiku, taču pavisam noteikti daudzos dueļos pirmo setu galotnē būs jāspēlē taibreiks.

Sievietēm iespēja iemirdzēties kādam jaunam talantam varbūt ir lielāka, gluži kā tas notika ”French Open” Parīzē ar Aļonu. Jebkurā gadījumā ļoti liela nozīme būs servēm, agresīviem uzbrukuma sitieniem un kāju darbībai, bumbiņa te noslīd, te atlec neprognozējami, īpaši jau sacensību otrajā nedēļā, kad laukumi vairāk izdangāti. Latvijas tenisa līdzjutēji mūsu sieviešu spēlēm varēs sekot LTV7 ar nosacījumu, ka arī pirmajās kārtās tās būs laukumos ar televīzijas translāciju, kas vismaz Aļonas Ostapenko gadījumā būtu ļoti saprotami.

Pirms turnīra jābūt gluži vai gaišreģim, lai visu paredzētu, tāpēc jāteic, kā ir – viss ir iespējams....

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti