Māris Rīmenis: Ķibermanim teicami! Nu jāgatavojas pasaules čempionātam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pasaules kausa izcīņas sezona bobslejā un skeletonā aizvadīta un atlikusi vien kulminācija – jau šonedēļ sāksies pasaules čempionāts Vistleras trasē Kanādā. Bobslejā līdz šim iepriecinājis mūsu pilots Oskars Ķibermanis. Viņa sasniegumi nav nejauši, un otrā vieta sezonas vērtējumā abās disciplīnās  jau liecina par stabilitāti. Progress arī jaunajam Ralfam Bērziņam, uz panākumu takas skeletonā  pamazām pēc eksperimentiem atgriežas Martins Dukurs, turklāt pašā pēdējā posmā uz pjedestāla beidzot arī Tomass Dukurs. Kopējais secinājums gan ir tāds pats kā sezonas sākumā – vismaz bobslejā dominē Vācija.

Vācija bobslejā pagaidām labākā un it īpaši Frančesko Frīdrihs. Viņam uzvaras visos astoņos sezonas posmos divnieku konkurencē, panākumi ne tikai Eiropā, bet arī Ziemeļamerikā. Divniekos kopumā ar viņu kaut cik spēja konkurēt tikai mūsu Ķibermanis un kanādietis Džastins Kripss. Frīdrihs ir ļoti ātrs startā, brauc samērā labi, taču ļoti daudz ko nosaka arī tehnika un šajā jomā vācieši pagaidām ir tālu priekšā visiem pārējiem. Viņu bobi trases beigu daļā spēj uzrādīt brīnumainas tendences un parasti palielināt savu pārsvaru. Ļoti kustīga aizmugurējā ass, un tā īpaši labi sevi pierāda tieši trases beigās, pie lielāka ātruma un arī lielākiem spiedieniem centrbēdzes iespaidā.

Vai Frīdrihs uzvarēs arī Vistlerā? Tas nebūt nav zvanīts, sezonas galvenajiem mačiem ļoti labi savā trasē būs sagatavojušies kanādieši, ne tikai Džastins Kripss vien, ļoti daudz laika tur pavadījis arī Kristofers Springs, trenējoties, piebraucot trasi un pat izlaižot citus mačus. Johanness Lohners joprojām nav stabils un ir grūti prognozējams. Vienīgais, viņš vienmēr pozitīvi noskaņots un, ja uzķers īstās trajektorijas, tikpat labi Lohners var būt galveno favorītu vidū. Ne pārāk ātrs startā Niko Valters, taču labs braukšanas meistarībā, un arī šis faktors ir ļoti svarīgs Vistlerā. Labi divniekos visu sezonu slīd Francijas ekipāžai,  jāuzmanās no amerikāņa Kodija Beskjū, tas nozīmē interesantus sezonas galvenos mačus. Starp citu,

Vistlerā vēl nekad nav noticis pasaules čempionāts,

tie būs otri lielākie mači vēsturē pēc Vankūveras ziemas olimpiskajām spēlēm 2010. gadā.

Četriniekos ko prognozēt grūtāk, te spraigāka cīņa bija visas sezonas garumā un pat Frīdriham nebija tāda pārsvara. Un tomēr, arī četriniekos Frīdriham pirmā vieta kopvērtējumā un veselas sešas uzvaras atsevišķos posmos. Labi veicās arī Oskaram Ķibermanim, arī četriniekos viņš otrais sezonas kopvērtējumā. Pēdējā posmā Kalgari ārpus goda pjedestāla, ceturtais, bet kopumā ļoti labi. Kalgari kaut kā nesanāca abi braucieni, to atzina arī izlases treneris Sandis Prūsis.

Beidzot pirmā uzvara Pasaules kausa sacīkstēs četriniekos arī Kripsam, un tā ir laba zīme kanādiešiem pirms pasaules čempionāta. Kripsam gan uzvara Leikplesidā, nevis Kanādā, Kalgari trasē. Spēcīgas četriniekos ir un būs visas trīs vācu ekipāžas, jau Leikplesidā visus pārsteidza Rūdijs Rinaldi no Monako, nedrīkstam aizmirst arī britus, austriešus un krievus, varbūt beidzot izšaus amerikāņi, tiem pašiem kanādiešiem vēl rezervē Springs un Poloniato.

Sievietēm sezonā tāpat labākās vācietes, un viņām  kopvērtējumā pirmās divas vietas,

kausu iegūstot olimpiskajai čempionei Mariamai Jamankai, turklāt tas notika pirmo reizi karjerā. Jamanka pirmo reizi sacīkstēs brauca arī Kalgari trasē un uzreiz uzvarēja! Neaizmirsīsim  tomēr amerikānieti Elanu Maijersu-Teilori, jo viņa bīstamajā Vistleras trasē braukusi daudz vairāk nekā vācietes. Jāpatur prātā arī mājinieces, kaut Kanādai bez Kailijas Hamprīsas nav tādu izcilu zvaigžņu. Vācijas bobslejistes  arī aizvadījušas treniņus Vistleras trasē pirms sezonas, taču tad bija pavisam citādāks ledus profils nekā tagad, sezonas beigās.

Skeletonā Martinam Dukuram pašā sezonas izskaņā tomēr izdevās tikt pie trešās vietas kopvērtējumā. Ir arī viena uzvara, tā Īglsas trasē, kur notika Eiropas čempionāts. Ir godalgotās vietas Siguldā, Leikplesidā un Kalgari, ir beigušies eksperimenti un vismaz gūta  skaidrība par kamanu izvēli pasaules čempionātā. Pēc kājas operācijas vasarā arī fiziskajā ziņā viss ir kārtībā, katrā ziņā

startā Martins ir daudz tuvāk  Aleksandram Tretjakovam un Sungbinam Junam nekā iepriekšējā sezonā,

turklāt dažreiz pat sāncenšus apsteidz. Relatīvi tikai viena liela neveiksme Sanktmoricā (pirmā brauciena startā kamanas izskrēja no gropes), noteikti  vēl kremt otrā vieta un nevis uzvara Siguldā, bet kopējās tendences nav sliktas. To vairākkārt atzinis arī sportista tēvs un izlases treneris Dainis Dukurs.

Tomass kā vienmēr gana stabils, ar vienu relatīvu neveiksmi Altenbergā. Leikplesidas posms izlaists, sportists šajā laikā kopā ar tēvu bija Vistleras trasē, un gūtas vērtīgas atziņas (tāpat zilumi) pirms pasaules čempionāta. Viena no atziņām – tik smagi kādā trasē sen nav gājis, toties gūti papildu braucieni un izdarīti secinājumi par pareizajām trajektorijām. Tas palīdzēs pašam un arī brālim pasaules čempionātā. Jā,

Tomasam arī labs garastāvoklis pirms pasaules čempionāta, jo sezonas pēdējā posmā Kalgari viņš beidzot kāpa uz goda pjedestāla,

turklāt otrajā braucienā uzrādot absolūti labāko laiku trasē pat ar 11. ātrāko starta ieskrējienu. Tomasam gluži vai ideāls brauciens, ko atzina pat sportista tēvs. Šo nedēļu brāļi Dukuri vēl pavadīs Kalgari, kur labāki apstākļi atlētikas treniņiem, uz ledus Vistlerā tāpat skeletonisti varēs tikt tikai jaunnedēļ, jo sākumā ir mači un treniņi bobslejā divniekiem un arī komandu sacīkstes.

Skeletonā līderu cīņa visas sezonas garumā bija interesanta. Visstabilākais  olimpiskais čempions  Phjončhanā korejietis Sungbins Juns, taču arī viņam pirmā uzvara atnāca tikai sestajā posmā Sanktmoricā un beigās vēl viens panākums Kalgari. Visos citos posmos gan Juns vienmēr bijis trijniekā, nevienam citam  sāncensim tas nav izdevies. Negaidīti bīstams šogad ir Aleksandrs Tretjakovs, jaunais Pasaules kausa ieguvējs, turklāt krievu skeletona kamanām (gluži kā vāciešiem bobslejā) ir tendences uzrādīt ļoti labu ātrumu trases beigās. Labi brauca arī Ņikita Tregubovs, šad tad arī kāds no vāciešiem, un tie arī būs galvenie favorīti pasaules čempionātā. Kanādai tādu izcilu talantu pašlaik vīriešu skeletonā nav, ASV tāpat.

Ja būtu jāvērtē strikti  neitrāli, tad manā skatījumā

galvenais favorīts tomēr ir korejietis Sungbins Juns.

Nu jau atguvies no kājas operācijas vasarā, brauc stabili, un Vistleras trase viņam ļoti labi zināma, te rudeņos bieži aizvadītas treniņnometnes un braukts arī Ziemeļamerikas kausa izcīņā,  Vistlera ir viena no Juna mājas trasēm. Martinam Vistlera ir zināma, taču reizēm neprognozējama. Kaut kur zemapziņā jau noteikti ir 2010. gadā zaudētais olimpiskais tituls mājiniekam Džonam Montgomerijam, pārsvars dila ar katru braucienu un beigās jau 0,07 sekunžu deficīts. Dažas virāžas toreiz Martinam bija mīkla, tagad trase vairs nav jauna, labāk zināma visiem, bet savi knifi paliek. Šajā jomā kādu padomu var sniegt arī viens no Latvijas labākajiem ledus meistariem Mārtiņš Sausais, viņš visu šo sezonu strādā tieši Vistlerā.

Sievietēm viss tik rožaini neizskatās, Latvijai vairs nav pasaules klases braucēju.

Lelde Priedulēna šogad oficiāli paziņoja par karjeras beigām, sacīkstes Īglsā bija pirmās un pēdējās šosezon. Jau pēc Īglsas Dainim Dukuram bijis skaidrs, ka Lelde beigs sportot, un vēlāk tas arī apstiprinājies. Profesionālo sportu ar pilna laika studijām Šveicē apvienot grūti, arī fiziskajā ziņā pēc krustenisko saišu operācijas Lelde ir tālu no labākās formas, un dzīvē tiks meklēti  citi izaicinājumi. Pārējās  mūsu skeletonistes vēl tālu no elites. Kopumā sezonā dominēja Jeļena Ņikitina, un krievu sportistei pirmo  reizi vēsturē izdevās iegūt arī Pasaules kausu. Nedomāju, ka viņai būs viegli gūt šādu panākumu arī Vistlerā, te ļoti labas būs kanādietes, tāpat vācietes un arī bijusī Vācijas pārstāve Anna Fernštade no Čehijas (tagad jau oficiālā uzvārdā Fernštadtova). Vēl jāpatur prātā austriete Floka, amerikāniete Vēzenberga. Vistlera nav tā trase, kur var kaut ko droši prognozēt,  pasaules čempionātā  turklāt ir četri braucieni 20 labākajiem atlētiem ik disciplīnā, pārējiem tikai trīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti