Kristaps Valters pēc basketbolista karjeras turpina Valteru dinastiju jau kā treneris. «Sporta studijas» podkāsts #81

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Valteru dinastija ir īpašs fenomens Latvijas basketbola vēsturē. Sākot jau ar Valdi Valteru, kurš pēc savas izcilās karjeras uzņemts FIBA slavas zālē. Valda panākumu un slavas ēnā uzauga viņa dēli Sandis un Kristaps, kuri basketbola apcirkņos nesa ģimenes vārdu tālāk.

Kristaps Valters, basketbola treneris

Kristaps Valters, basketbola treneris

 

  • Dzimis 1981. gada 18. septembrī
  • Profesionāls basketbolists 1998–2017
  • Pozīcija – saspēles vadītājs
  • Spēlējis Latvijā, Turcijā, Grieķijā, Vācijā, Itālijā, Krievijā, Spānijā
  • Pārstāvējis Latvijas valstsvienību 2001–2009, četri Eiropas čempionāti, 87 spēles
  • Galvenais treneris "Valmiera/Ordo" (2017–2018)
  • 2021. gadā nodibinājis Kristapa Valtera Basketbola akadēmiju
  • 2022. gadā kopā ar tēvu Valdi Valteru atjaunojis Valtera Basketbola skolu
Protams, spēcīgām un individuālām personībām, kādi ir Valteru ģimenes pārstāvji, neiztikt arī bez attiecīgām raksturam īpašībām, kas gan palīdzējis atvērt, gan aizcirst aiz sevis daudzas durvis. Jaunākais no brāļiem Valteriem – Kristaps – pēc spēlētāja karjeras no basketbola nekur nav aizgājis. Ar krietni vien nosvērtāku skatu uz dzīvi viņš soli pa solim iesoļo trenera ampluā. Durvis vairs netiek cirstas, bet gan pārdomāti vērtas vaļā. 
 

Kristaps Valters basketbolam nevarēja paiet garām un profesionāļa gaitas uzsāka jau 17 gadu vecumā, kad divas sezonas pārstāvēja sava tēva Valda Valtera vadīto "Brocēni"/LMT. Šajā karjeras posmā gan trenējies, gan spēlējis kopā ar leģendāro basketbola personību – Valdi Valteru, kura iespēto basketbola laukumā sākumā uzreiz nav sanācis pilnībā novērtēt.

"Man bija 16 vai 17 gadi. Viņam jau pāri četrdesmit. Sanāca pat vienu spēli [kopīgi uzspēlēt]. Tiešām bija interesanti. Viņš vēl tajā laikā nebija aizmirsis spēlēt. Latvijas līmenī viņš mierīgi varēja uzspēlēt. Cik es saprotu, tad viņš tuvu četrdesmit gadiem iemeta astoņdesmit punktus LBL spēlē. Tas bija interesanti.

Mums arī mērķis nākotnē uzspēlēt trijās paaudzēs. Mans dēls, es un viņš – nākotnē vienā komandā. Tas būs tāds gadījums, kas reti kurai ģimenei padevies," cerīgi nākotnē raugās Kristaps. 

Par nākotnes plāniem Kristaps izsakās krietni vien racionālāk, ar ambīcijām, bet šķietamais jaunības dienu emociju vilnis ir savaldīts. Tagad, esot trenera statusā, Kristaps jaunajiem basketbolistiem māca spēles pamatus un trenēšanos ievirza jau nākamajā līmenī. Pirms pāris gadiem izveidojot "Kristapa Valtera Basketbola akadēmiju", bet šogad pārliecinot savu tēvu – atjaunojot arī "Valtera Basketbola skolu". Mērķi ir visnotaļ ambiciozi, bet citādāk nemaz nevarētu būt. Runa tomēr ir par Valteru ģimeni, kas vienmēr tēmējusi uz zvaigznēm.

Sarunās ar saviem audzēkņiem netiek apiets un ignorēts paša iespētais gan laukumā, gan ārpus tā… "Es viņiem varu sniegt piemēru un pastāstīt, kā nevajadzētu rīkoties…" Nav noslēpums, ka paralēli savam talantam laukumā Kristaps ar tikpat lielu jaudu ķēra dzīvi ārpus tā. Tā bija kā maizīte "dzeltenajai presei", kas ietekmēja viņa tēlu un arī sniegumu basketbolā. Kulmināciju sasniedzot 2009. gadā, kad pēc Eiropas čempionāta par disciplīnas neievērošanu un sportiskā režīma pārkāpumiem Latvijas Basketbola savienība diskvalificēja vairākus spēlētājus. Viņu vidū bija arī Kristaps.

"Tu nevari ar tikpat lielu jaudu un enerģiju skriet visos virzienos un cerēt, ka tas neatstāts nekādas pēdās tavā sniegumā. Protams, ka atstāj. Tā bija jaunība. Vai es nožēloju savu rīcību? Jā, bet reizē tas man ļauj labāk komunicēt ar audzēkņiem un pastāstīt par to, cik svarīgi ir ievērot sportisko režīmu. Pastāstīt par ceļiem, kurus izvēloties var nonākt pie nevēlamiem iznākumiem," tēvišķi spriež Kristaps.

Darbā ar jauno talantu kalvi Kristapa azotē ir vēl kāds stāsts. Krietni vien spilgtāks. Turklāt tāds, kuru viņš labprāt būtu vēlējies, ka tolaik, kad tas notika, atspoguļotu visi iespējamie mediji. Savas karjeras pirmsākumos, kad jau bija sperti pirmie nopietni soļi, Kristapa skats bija vērsts uz Nacionālo basketbola asociāciju. Ceļš uz basketbola meku sākās ar atrādīšanos komandām un to skautiem. Pēc sezonas Kristaps devās uz ASV, kur aizvadīja publiskos treniņus. Diemžēl sezonas beigas un, iespējams, arī daudzās NBA acis, kas raudzījās uz viņu, neļāva parādīt savu potenciālu līdz tādam līmenim, lai varētu savu vārdu izdzirdēt jauno spēlētāju izvēles ceremonijā jeb draftā. Tomēr pie savas iespējas Kristaps tika. Pie iespējas uzspēlēt NBA vasaras līgā, kur komandas pārbauda jaunos prospektus. Tā Kristaps nokļuva vienā komandā ar 2003. gada drafta pirmo izvēli… Lebronu Džeimsu.

"Bija variants uz Klīvlendu [doties]. Treneris teica: "Neuztraucies. Tur ir sešpadsmit spēlētāji tajā vasaras līgas komandā. Brauc. Cīnies." Es saku – nav problēmu. Tur ir Lebrons Džeimss. Tas jaunais. Protams, ka visa uzmanība komandā bija uz viņu. Tu [kā basketbolists] skaties uz viņu – jā, viņš ir numur viens draftā, bet tu saproti, ka viņš ir trīs gadus jaunāks, lai gan izskatās desmit gadus vecāks par tevi. Milzu muskuļi. Mentāli jau gatavs," atmiņu kamolu tin Kristaps.

Iespējams, Kristaps palīdzēja Lebronam kļūt par to spēlētāju, kuru mēs pazīstam šobrīd – četrkārtējais NBA čempions, četrkārtējs finālu un sezonas vērtīgākais spēlētājs, 18 reizes izvēlēts dalībai NBA Visu zvaigžņu spēlei utt. Lai vai kā būtu, bet par vienu gan varam būt pārliecināti – Kristaps ļāva izpausties Lebronam. Vienā no vasaras līgas spēles epizodēm Kristaps atdeva piespēli Lebronam, kurš pēc bumbas noķeršanas gaisā to trieca grozā – gluži kā esam pieraduši vērot viņa spilgtāko NBA spēļu epizožu apkopojumos.

"Gāju ātrajā uzbrukumā – divi pret viens. Pametu viņam bumbu uz augšu. Viņam vajadzēja tikai nedaudz palekties un ielikt no augšas. Tās ir foršas emocijas. [Tobrīd] es par to nedomāju, teikšu godīgi, tad neviens tam nepievērsa uzmanību. Tolaik internets un televīzija Latvijā [vēl nebija tik attīstīta, lai šādas epizodes izceltu] kā tas ir tagad, ka, piemēram, Kristaps Valters iedod piespēli Lebronam un nākamajā dienā visa Latvija to zina. Par to jau sāka runāt tikai nesen. Tas jau vissmieklīgākais. Par to jau vajadzēja tolaik runāt," pauž Kristaps.

Kristaps ar tikpat lielu atdevi kā spēlētāja dienās tagad ķēries klāt jauno talantu attīstīšanai. Turklāt piesaistot tēvu un atjaunojot "Valtera Basketbola skolu". Tas tikai pierāda mūžseno teicienu, ka – Valteri bija, ir un būs daļa no Latvijas basketbola.

Pilns podkāsta ieraksts 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti