Arturs Vaiders: Ko iesākt ar parādnieku?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai arī daži jautājumi vēl nav atbildēti, un visi punkti uz i nav salikti, tomēr futbola sezona Latvijā gandrīz ir galā.  Čempioni ir "FK Liepāja", sudrabs tika "Skonto", bronza - "FK Ventspils", kas jaunā galvenā trenera Pola Ešvorta vadībā ne reizi nezaudēja un tikai vienreiz spēlēja neizšķirti - pēdējā kārtā pret "FK Jelgava". Bet tieši šis neizšķirtais garantēja trešo vietu un ceļazīmi uz Eirokausiem.

Pirms Ešvorta atnākšanas pat bronza īsti nespīdēja, taču tagad pat nedaudz žēl, ka ir tikai bronza. Bet gan jau ventspilnieki savas rindas sakārtos, nākamajā sezonā būs soliņu augstāk un radīs vēl lielāku intrigu Kurzemes derbijā. Prieks par liepājniekiem, kas īsā laikā izveidojuši labi organizētu klubu, ko parādīja arī sezonas noslēgums ar kluba prezidenta Māra Verpakovska sumināšanu pilnu tribīņu priekšā.

Taču šoreiz vairāk par daudzkārtējiem čempioniem - "Skonto". No vienas puses - cepuri nost trenera Tamaza Pertijas priekšā, kas sarežģītos apstākļos spēja izveidot labu, spēlējošu komandu, kas godam nopelnīja sudrabu. Taču galvenā trenera izrunāšanās spēles laikā un reizēm arī preses konferencēs Latvijas futbolam godu nedarīja. Par zaudējumu Eirokausos pret "Debrecen" (2:9) pat nerunājot. Taču šoreiz par ko citu. Precīzāk - par pavisam vecu dziesmu. Dienasgaismu ierauga arvien jaunas sūdzības, ka klubs nav norēķinājies te ar vienu, te ar otru.

Latvijas Futbola federācijas (LFF) Disciplinārā komisija (DK) savā pēdējā sanāksme konstatēja, ka “Skonto” nav izpildījusi vairākus Spēlētāju statusa un pāreju komisijas (SSPK) lēmumus par algu izmaksu bijušajiem sadarbības partneriem. SSPK 14. septembrī lika “Skonto” izmaksāt darba algu bijušajam komandas spēlētājam Igoram Savčenkovam, septembra beigās tāds pats lēmums tika pieņemts bijušā “Skonto” trenera Alehandro Lopesa un futbolista Ritvara Rugina sakarā, bet oktobra vidū – arī par Aleksandra Fertova algas izmaksu. “Skonto” savas saistības nav izpildījis, tādēļ sodīts ar 400 eiro soda naudu, kas ir maksimālā, ko pieļauj Disciplinārā reglamenta attiecīgais punkts. “Skonto” arī noteikts jauns termiņš savu saistību nokārtošanai  - 12. novembris.

Bet vēl jau klubam jākārto parādsaistības arī ar Valsts ieņēmumu dienestu. Kārtējais pagarinājums dots līdz 12.novembrim, bet parādiem klāt nākusi ir teju vai 1000 eiro soda nauda. Vai klubs spēs visu samaksāt? Un, ko darīs Disciplinārā komisija, ja tas netiks izdarīts? Medaļas puišiem jau būs kaklā, un daži jau būs atvaļinājumā.

Rīcības varianti jau ir dažādi.

1) Izlikties, ka nekas nav noticis un ļaut lietām ritēt savu gaitu. Tiesa, šajā gadījumā nav neiespējama arī UEFA iejaukšanās un tad nepatikšanas var būt ne vien klubam, bet arī LFF.

2) Ja līdz 12.novembrim saistības nav nokārtotas, DK rosina atņemt "Skonto" tik un tik punktus 2015.gada čempionātā, kas klubu varētu atbīdīt uz 4.vietu tabulā un aiz Eiropas kausu svītras. Gadījumi, ka turnīra gaitā tiek atņemti punkti ir bijuši arī augstāka mēra sacensībās, piemēram Euro 2016 kvalifikācijas turnīrā. Latvijas futbola sezonai būs pielikts punkts, kad būs beigušās pārspēles par iekļūšanu (palikšanu) Virslīgā.

3) Ja līdz 12.novembrim saistības nav nokārtotas, DK rosina "Skonto" atņemt tik un tik punktus, sākot 2016.gada Virslīgas turnīru, vai pat komandu nosūtot līgu zemāk, kā arī aizturēt UEFA naudas pārskaitījumu (par līdzdalību Eirokausos). Tas varbūt arī būtu godīgāk, jo, sākot nākamo sezonu, klubs un spēlētāji zinātu, ar kādām grūtībām jāsastopas un kādas ir izredzes iegūt medaļas (vai iekļūt Virslīgā). Šajā sezonā komanda patiešām rādīja raksturu, ignorējot nesamaksātās algas, cīnījās un vairākus svarīgus vārtus guva spēļu pēdējās minūtēs, pat sekundēs.

Kuluāros klīst vēl citas versijas. "Skonto" ir parādā daudziem - sākot no treneriem un beidzot ar apkopēju. Līdzšinējā prakse bijusi tāda, ka kaut daļu no parāda ir dabūjuši tie, kas uzrakstījuši iesniegumus LFF (vai pat UEFA). Tā ir rīkojušies arī Savčenkovs, Fertovs, Rugins. Kluba vadība pārējos allaž centusies pierunāt. Sak, nedaudz pacietieties un mēs jau parādā nepaliksim. Taču parāds tik aug un ne jau pirmo gadu. Tāpēc vairumam spēlētāju līdz ar sezonas noslēgumu esot  apņemšanās arī rakstīt iesniegumu. Tādā gadījumā "Skonto" paliktu teju vai bez visa pamatsastāva un nākamajā sezonā būtu spiesti spēlēt ar nesenajiem dublieriem. Virslīgai vai 1.līgai ar to pat pietiktu, taču ne Eirokausiem.

Esot arī cits variants, kas cirkulēja arī pērn - parādus nemaksāt, bet, nedaudz pārmainot nosaukumu, veidot jaunu klubu. Taču uz to tad neglābjami attiektos trīs gadu moratorijs līdzdalībai Eiropas kausos.  Vai "Skonto" uz to parakstītos, zinot, ka UEFA par līdzdalību Eirokausos pēdējos gados maksā lielākas summas?

Nav jau izslēgts, ka "Skonto" saistības un SPPK lēmumus izpildīs, kaut tas nenāktos viegli, jo parādus summas nav mazās. Tajā pašā laikā LFF institūcijām, lai cik tās būtu atkarīgas no kādreizējā "Skonto" prezidenta Gunta Indriksona, ir jābūt gatavām uz radikālu rīcību. Lai būtu vienāda attieksme pret visiem klubiem un visi klubi pret saviem spēlētājiem pildītu uzņemtās saistības.

Jautājumu šobrīd vairāk kā atbilžu, un situāciju sarežģī murskulis, kurā federācija un klubs ir kopā par daudz savijušies jau daudzus gadus. Nav pat tik svarīgi - atklāti vai aizplīvurotā veidā. Tas arvien vairāk kaitē Latvijas futbolam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti