Ar līdzjutēja acīm. Igauņi un pasaules mēroga sporta pasākumi – augstākās kvalitātes garantija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pasaules kausa (PK) biatlonā posms Otepē, Igaunijā, nu jau pāris dienas aiz muguras. Uzvarētāji tipiskie – starp līderiem ierindojās skandināvi. Mājinieki igauņi un viņu kaimiņi latvieši neuzrādīja pārsteidzoši labus rezultātus. Tie varbūt atnāks pēc vairāku šāda līmeņa sporta pasākumu rīkošanas mūsu reģionā. Tomēr tādi ir jānopelna. To izdarījuši igauņi. Un jāsaka – pelnīti. Arī šoreiz Otepē, kopumā jau kārtējo reizi – igauņi apliecinājuši savu prasmi rīkot pasaules mēroga sporta pasākumus visaugstākajā kvalitātē. 

Jāatzīst, ka vismaz šajā gadījumā igauņiem bija labs starta komplekts, lai ciemos pie sevis uzņemtu pasaules labākos biatlonistus. Igaunija ir ieguldījusi lielu darbu, lai gadu gaitā Otepes trases kompleksu uzlabotu un padarītu atbilstošu augstajām prasībām. Otepē “Tehvandi” centrs pamatā ir pazīstams ar pasaules kausa posmiem distanču slēpošanā, kuri tur uzņemti jau kopš 90. gadu beigām Taču ieguldītais darbs katru gadu ļāvis uzņemt arvien augstāka līmeņa sporta sacensības.

Igaunijas nesenākais panākums bija PK posma biatlonā uzņemšana no 10. līdz 13. martam. Sacensības bija lieliskas un tajās valdīja īpaša svētku noskaņa, to atzinuši gan sportisti, gan organizatori. Igaunijā un tieši šajā sporta kompleksā dažāda līmeņa biatlona sacensības notikušas jau vairākus gadus. Eiropas čempionāts un biatlons junioru līmenī – šīs visas sacensības tika rīkotas, lai Starptautiskā Biatlona savienība (IBU) pārbaudītu igauņu gatavību uzņemt arī Pasaules kausa posmu. 

IBU lēma, ka Igaunija ir gatava. Latvijas ziemeļu kaimiņvalsts saņēma tiesības rīkot PK biatlonā posmu. Tomēr iespējas saņemšana ir viena lieta, bet pavisam cita – to izmantot un sporta notikumu skatītājiem pasniegt kā uz paplātes. Tieši pēdējā minētā lieta ir tā, kas igauņiem izdevās ne vien Otepē, bet arī citos pasaules mēroga sporta pasākumos pēdējos gados.

Pasaules biatlona svētki 50 kilometrus no Latvijas robežas 

Otepē laikapstākļi šim sporta notikumam un labai laika pavadīšanai brīvdienās bija ideāli. Vien 50 kilometrus no Latvijas robežas, kur Valkā sniega čupiņas bija redzamas vien māju ēnās, Otepē vēl bija kārtīga ziema. Sniegotie pakalni un vēlme saules staru siltumā novilkt biezo ziemas jaku radīja īstu slēpošanas kūrorta sajūtu. 

Bet par pašu pasākumu runājot, iebraucot pilsētā pašam daudz vairs nav jāmeklē vai jādomā, jo norādes gan uz automašīnu stāvvietām, gan pēc tam uz ieeju “Tehvandi” kompleksā bija skaidri redzamas visur. Pie ieejas divas rindas. Viena uz kovida dokumentu pārbaudi, otra – uz ieeju pasākumā. Pēc tam prieki var sākties.

Pieredze rāda, ka šādos pasākumos igauņi parūpējas par to, lai ikvienam būtu, ko darīt.

Gan bērniem, kuri, visticamāk, paši nav izvēlējušies brīvdienas pavadīt, vērojot biatlonistus trasē, gan tiem, kuriem biatlons nav iecienītākais sporta veids, bet kuri brīvdienās gatavi izkustēties no mājas un pārmaiņu pēc izmantot iespēju socializēties svaigā gaisā.

Pasaules kausa biatlonā posms Otepē.
Pasaules kausa biatlonā posms Otepē.

Tas nozīmē – kafejnīcas, tirdziņu kioskus, suvenīru veikalus, atrakciju stendus un daudz ko citu, kas neļauj garlaikoties un tai pašā laikā ļauj notiekošo trasē izbaudīt vēl vairāk. 

Ja nu tomēr esat izvēlējušies pievērst uzmanību sportiskajai pasākuma daļai, tad arī šajā ziņā par skatītāju ir pilnībā padomāts. Tribīņu zonā milzīgais ekrāns un komentētāji caur skaļruņiem ļauj labāk saprast, kas notiek un kurš ir sacensību vadībā, neielūkojoties mobilajā tālrunī. 

Pasaules kausa biatlonā posms Otepē.
Pasaules kausa biatlonā posms Otepē.

Skaļruņi izvietoti arī trases vidusdaļā, kas starp pakalniem un priedēm ļauj sekot līdzi sacensībām, pat neredzot trasi. Tikmēr slēpošanas trašu specifika pati par sevi ļauj nesteidzīgi pārvietoties no viena punkta uz citu un sekot līdz sportistiem teju visas trases garumā. Sacensību diena var būt gara, tādēļ paredzēta arī iespēja uz lieliem televizora ekrāniem notikumiem sekot līdzi apsildītā teltī un pie reizes nobaudīt siltu maltīti.

Pasaules kausa biatlonā posms Otepē.
Pasaules kausa biatlonā posms Otepē.

Kopumā šajās sacensībās patiešām tika uzburta īsta svētku sajūta. Skatītājam reti kad ir jāuztraucas par to, kur jāiet, kur jāskatās vai kas jāmeklē.

Tā vietā viss tiek pasniegts kā uz paplātes un atliek tikai baudīt pasaules klases sporta notikumu igauņu gaumē. 

Šāda profesionalitāte organizēšanā igauņiem atmaksājās. PK posmu slavēja visi. Tomēr jāpiebilst, ka šādas uzslavas nekrīt no gaisa, un jāatgādina, ka igauņi smagi strādājuši, lai sporta pasākumus padarītu tik baudāmus tieši līdzjutējam. Tas pierādījies praksē arī citās grandiozās sacensībās. 

Igaunijas WRC posms – vieta, kur atgriezties

Cits sporta notikums, par kura organizēšanu igauņi ir ārzemnieku cildināti, ir pasaules rallija čempionāta (WRC) posms “Rally Estonia”. Arī šogad paredzēts, ka tas sportistus jau trešo reizi pulcēs Tartu apgabalā no 14. līdz 17. jūlijam. Nenoliedzami, lai kļūtu par šāda notikuma namamāti, Igaunija ieguldījusi daudz smaga darba rallija kultūras izveidošanā. Tas vainagojies arī ar vienu vēsturisku panākumu – igauņa Ota Tanaka pasaules rallija čempiona titulu 2019. gadā. 

No organizatoriskās puses raugoties, apmeklējot WRC posmu Igaunijā, rodas iespaids, ka par pilnīgi visu tiešām ir padomāts. Sākot ar maršruta personalizēšanu atkarībā no skatītāja biļešu “sektora” līdz ekrāniem trases malā, kas ļauj sekot līdzi visam ātrumposmam. 

Pasaules rallija čempionāta posms Igaunijā “Rally Estonia”. 2021. gada 15.-18. jūlijs.
Pasaules rallija čempionāta posms Igaunijā “Rally Estonia”. 2021. gada 15.-18. jūlijs.

Piemēram, nokļūšana līdz trasei nu ir maksimāli atvieglota – kvadrātkoda nolasīšana ar viedierīci aizvedīs līdz ātrumposma piebraucamajam ceļam, kur savukārt norādes atkal vedīs uz autostāvvietām un pēc tam uz pēc iespējas labāko un drošāko skatupunktu. Vienlaikus pat visdziļākajos Dienvidigaunijas mežos netiek aizmirsts par kafejnīcām un kioskiem, par atbalstītāju vajadzībām un vēlmēm. 

Šīs ir vien dažas no lietām, kas Igaunijas WRC posmu padarījušas skatītājam tik īpašu un neaizmirstamu. Tam piekrituši arī autosporta žurnālisti, kuri pat prestižajā WRC Montekarlo posmā, spriežot par Ota Tanaka sniegumu Alpu kalnu ceļu līkločos, nevarēja nepieminēt lielisko Igaunijas spēju sarīkot īstus rallija svētkus,

kas rada vēlmi tur atgriezties, lai redzētu, kas vēl igauņiem paslēpies azotē, apmeklējot arī citus pasākumus.

Neatsverama kvalitātes zīme

Varbūt neilgi pēc kārtējām pasaules mēroga sacensībām tepat kaimiņos vēl nav pierimusi sporta līdzjutēja dedzība, kas liek sajūsmināties par igauņu veikumu. Bet Otepes tribīnēs saklausītais, Tartu apgabala rallija “dopu” malās cauri gadiem dzirdētais un

pa pasauli klejojošie nostāsti atkal un atkal vedina domāt, ka mūsu kaimiņu smagi ieguldītais darbs atmaksājies ar neatsveramu kvalitātes zīmi.

Ne velti uz šo kluso Eiropas nostūri sporta pasākumu laikā sabrauc tuvi un tāli eiropieši, ne tikai latvieši vai arī kāds rets lietuvietis.

Augstākās kvalitātes zīme sniedzas tālu. Tā noder arī citu, varbūt nedaudz zemāka līmeņa sporta sacensību rīkošanā, jo skatītājs zina, ka nebūs vīlies. Piemēram, Eiropas čempionāts volejbolā, kurā 2021. gada septembrī triumfēja itāļu volejbolisti, lai arī no organizatoriskā aspekta varbūt vienkāršāks kā citi sarīkojumi, – Tallinā pulcēja kuplu skatītāju skaitu ar labām atsauksmēm par pieredzēto.  

Neapšaubāmi kvalitātes zīme stiepjas arī vēl tālāk, tomēr ekonomiskā labuma izvērtēšana pasākuma rīkotājpilsētai un valstij ir cits stāsts. Šis gan vairāk ir apliecinājums Igaunijas prasmēm rīkot pasaules mēroga sporta pasākumus visaugstākajā kvalitātē, darot to gadu no gada un darot to šķietami ar skatītāju shēmas centrā. Igauņi ir lieliski sapratuši, ka šajos laikos ar vienu “izrādi” ir par maz. Jau sen tikai ar televizoru ekrānos redzēto vairs nepietiek. Tāpēc mūsu ziemeļu kaimiņi dara visu, lai līdzjutējos radītu sajūtu, ka viņi skatītāju rindās vēlas jau atgriezties, pirms devušies projām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti