Anda Rožukalne: Igaunijas mediju cīņa Latvijas ziņu portālu tirgū

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ambiciozi, uzņēmīgi un spēcīgi – tādi ir delfi.lv, tvnet.lv, apollo.lv. Lielākie portāli, nevis laikraksti vai TV ziņas, nosaka Latvijas ziņu dienas kārtību.

Jau gandrīz divus mēnešus zinām, ka trīs lielākie ziņu portāli nonākuši Igaunijas uzņēmumu rokās. Tie pieder divām Baltijas ietekmīgākajām mediju organizācijām "Ekspress Group" (delfi.lv īpašnieks) un "Eesti Meedia" (tvnet.lv un apollo.lv īapšnieks).

Līdzās LNT pārdošanai MTG un krievu laikrakstu nonākšanai zem vienas ārzonas firmu “cepures”, tas ir kārtējais koncentrācijas piemērs Latvijas mediju biznesā, kas vēl vairāk sarežģīs Latvijas izdevēju veidoto, sabiedrisko mediju un citu ziņu portālu situāciju tirgū.

Šajās dienās lasītāji ieraudzīja tvnet.lv un apollo.lv apvienošanās stukturālās pārmaiņas. Apollo.lv paziņojums par jauno portāla dizainu patiesībā nozīmē tā konsolidāciju ar "Tvnet", par to  liecina portāla jaunā adrese apollo.tvnet.lv. un ļoti līdzīgais abu portālu krievu versiju saturs.

Tomēr tvnet.lv joprojām ir ziņu medijs ar skaidri izteiktu viedokli un mērķtiecīgu attīstītu komentāru sadaļu, bet apollo.lv saglabā izaicinošus virsrakstus, tajā ir salīdzinoši lielāks izklaidējošas un ar kriminālziņām saistītas informācijas apjoms.

Atgādināšu, ka marta beigās SIA “Tvnet” iegādājās apollo.lv īpašnieku, Somijas uzņēmumam "Sanoma Media" piederošo SIA “Sanoma Latvija”. Tas bija jauns pavērsiens jau vairāk nekā divus gadus ilgajām pārmaiņām Latvijas ziņu portālu tirgū, jo nozīmēja, ka delfi.lv divi tuvākie sekotāji ir apvienojušies un konkurence kļūs vēl spraigāka.

Delfi.lv īpašnieka A/s "Ekspress Group" akcijas tiek kotētas Tallinas biržā,  koncernā ietilpst nedēļas laikraksts "Eesti Ekspress" un dienas avīze "Eesti Paevaleht", uzņēmums ir ietekmīgs žurnālu, portālu biznesā, tas ir grāmatu izdevniecību īpašnieks. "Eesti Media" izdod avīzi "Postimees", vairākus reģionālos laikrakstus, tam pieder TV un radio kanāli, portāli Igaunijā un Lietuvā, kā arī citi uzņēmumi. Interesanti, ka abiem mediju biznesa konkurentiem ir kopīgs uzņēmums – žurnālu izdevniecība "Ajakirjade Kirjastus" ("Eesti Media" īpašumā ir 50% šīs izdevniecības kapitāla daļu).

Stāstam par Igaunijas mediju firmu darbību Latvijā ir interesanta vēsture.

2007.gadā Igaunijas "Ekspress Group" iegādājās “Delfi”, kam jau tobrīd piederēja portāli Baltijas valstīs un Ukrainā. Šo gadu laikā Delfi.lv ir palielinājis savu redakciju un oriģinālā satura īpatsvaru, nopircis calis.lv, pārtraucis mango.lv un izveidojis vairākus nišas medijus. Tas nemainīgi bijis Latvijas interneta mediju topa augstākajās vietās, spējot piesaistīt arī krievu interneta ziņu auditorijas daļu.

2011.gads bija nozīmīgs tvnet.lv. un apollo.lv, jo tos iegādājās Skandināvijas valstu investori. Tvnet.lv nonāca Norvēģijas mediju koncerna "Schibsted" īpašumā, paplašinājās un pievienoja spoki.lv, bet jau 2013.gada septembrī, kad "Schibsted" pameta Baltijas tirgu, nonāca "Eesti Meedia" paspārnē. Tagad šis Igaunijas uzņēmums ticis arī pie apollo.lv, ko dibināja "Lattelecom", bet kopš 2011.gada vasaras portāls bija Somijas "Sanoma Media" īpašumā.

Šīs pārmaiņas rāda, ka līdzās MTG ietekmei Latvijā turpina nostiprināties spēcīgas citu valstu mediju firmas. Sarežģītos biznesa apstākļos no Baltijas turpina bēgt lielie Skandināvu mediju uzņēmumi. Šo procesu skaļi iesāka zviedru "Bonnier AB", 2009.gadā pārdodot A/s "Diena".

Visas pazīmes liecina, ka jaunos ziņu portālu īpašniekus interesē mediju bizness, nevis kas cits. Tā ir labā ziņa lasītājiem. Kanālu skaita pieaugums palīdz apvienot reklāmdevēju investīcijas, konsolidēt menedžmenta un satura veidošanas izdevumus. Kā ar plurālisma līmeni? Vai portālu konsolidācija palielinās informācijas daudzveidību? Pagaidām tādu pazīmju nav.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti