Sigita Roķe: Par LSM.lv 24. februāra publikāciju «Cūku komikss: Ukrainai ir jāuzvar»

Kopš 2022. gada janvāra sabiedrisko mediju portālā LSM atšķirīgu skatījumu uz aktuāliem notikumiem komiksa formātā veido māksliniece Gundega Evelone. Publikācijas LSM bija turpinājums autores vairākus gadus iepriekš iesāktajai komiksu virknei, kuras galvenie varoņi ir cūkas – daudznozīmīgi tēli, kas spēj pievērst uzmanību. Publicētie komiksi raisīja emocijas, reakcijas un arī diskusijas – vai cūkas tiešām var būt labas, kā iecerējusi māksliniece, ja latviešiem pret tām visbiežāk tomēr ir negatīva attieksme?

24. februārī LSM.lv publicēja "Cūku komikss: Ukrainai ir jāuzvar". Diemžēl plašāku kontekstu par iecerēto komiksa vēstījumu auditorija varēja gūt tikai portāla LSM.lv sadaļā "Ārpus ētera" – izlasot publikācijas nosaukumu un pavadtekstu: "Krievijas sāktais pilna mēroga iebrukums Ukrainā turpinās jau divus gadus, bet iebrucējiem nav izdevies salauzt ukraiņu pretestību. Pēdējā laika ziņas no frontes nav iepriecinošas, jo rietumvalstis vilcinās piegādāt solīto bruņojumu un Ukrainas armijai trūkst ieroču un munīcijas. Taču ukraiņi ir apņēmības pilni turpināt cīņu līdz uzvarai, jo labi saprot, ko nozīmētu padošanās un dzīve zem okupantu varas." LSM.lv redakcija nebija ņēmusi vērā, ka sociālajos medijos izplatīsies tikai atsevišķi komiksa elementi – attēli –, zaudējot iespēju papildināt tos ar nepieciešamo tekstuālo stāstījumu. Izvēlēto māksliniecisko paņēmienu dēļ konkrētās satura vienības vēstījums bez papildu skaidrojuma tika pārprasts. Daļai auditorijas komiksa tēlu sistēma un vēstījums nebija skaidrs un pieņemams.

Redzot reakcijas un saprotot, ka LSM.lv iecerētais komiksa mērķis – iedvesmot un paust atbalstu ukraiņiem cīņā pret iebrucēju – netika sasniegts un ka daļu sabiedrības komiksa vēstījums aizskāra, LSM.lv redakcija rīkojās atbilstoši – lēma saturu dzēst un atvainojās.

Latvijas Televīzijas redkolēģijas ieskatā "Cūku komikss: Ukrainai ir jāuzvar" nebija jāpublicē.

LSM.lv veica kļūdainu redakcionālo izvēli, un tādējādi tika pārkāpts Sabiedrisko mediju redakcionālo vadlīniju punkts, kas paredz: "Sabiedriskie mediji ar īpašu uzmanību izturas pret mazaizsargātām un viegli ievainojamām sabiedrības grupām, lai ar savu darbību nenodarītu kaitējumu tām un veicinātu šo grupu pārstāvju drošības sajūtu."

Viegli ievainojama sabiedrības grupa kara apstākļos ir ne tikai ukraiņi. Jūtīgi šajā laikā esam mēs visi. Asāk un spēcīgāk uztveram nianses, vārdus… Un diemžēl tieši vēstījumam izvēlētie tēli bija būtiskākais iemesls, kāpēc komikss kara laikā nevis iedvesmoja, bet sāpināja, par ko vēlreiz atvainojamies.

Konkrētā situācija ir izvērtēta gan LSM.lv redakcijā, gan LTV redkolēģijā. LSM.lv pārskatīs komiksu un karikatūru veidošanas un publicēšanas praksi, pilnveidos redakcionālo sadarbību.  LSM.lv redakcija ir lēmusi "Cūku komiksu" neturpināt, bet sadarbību ar autori Gundegu Eveloni nepārtrauks. Atbalstu LSM.lv redakcijas redzējumu, ka komiksu žurnālistikas žanrs sabiedrisko mediju portālā ir ļoti būtisks un attīstāms. Jārod daudzveidīgākas iespējas veicināt viedokļu žurnālistiku, publicēt mākslinieku radītos uzmanību piesaistošos vizuālos stāstus komiksu un karikatūru formā par sabiedrībā būtiskām norisēm.

Vienlaikus Latvijas Televīzijas vārdā vēlos paust, ka uzskatām par nepieņemamu emocionālo vardarbību, kas šobrīd vērsta pret LSM.lv galveno redaktori Martu Ceravu un mākslinieci Gundegu Eveloni. Tiesiskā valstī nav pieļaujama nesodāma draudu izteikšana par veselības un dzīvības aizskārumu. Aizsargāsim gan LSM.lv komandu, gan komiksu autori un sniegsim visu nepieciešamo atbalstu.

LSM.lv saturu izvērtēja Latvijas Televīzijas redkolēģija, jo LSM.lv ir daļa no Latvijas Televīzijas organizācijas. LSM.lv redakcijas darbu līdz sabiedrisko mediju apvienošanai pārrauga Latvijas Televīzijas galvenā redaktore.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti