Zemgus Zaharāns: Dziļbažas

Saeima šā gada 18.aprīlī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem tiks kriminalizēta dziļviltojumu izmantošana vēlēšanās. Likumprojekta autori, apelējot pie iedzīvotāju tiesībām piedalīties godīgās un brīvās vēlēšanās, vēlas kriminalizēt dziļviltojuma tehnoloģiju radītos foto, video un audio materiālus, kuri būs radīti ar mērķi izplatīt nepatiesu informāciju, diskreditēt vai graut politisko partiju, Saeimas, pašvaldības domes vai Eiroparlamenta deputātu kandidātu reputāciju. 

Plānots, ka par šādu noziedzīgu nodarījumu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu.

Un jūs varētu padomāt – jā, ir dzirdēti daudzi briesmu stāsti par mākslīgo intelektu, un ir tikai apsveicami, ka mēs, vecā modeļa bioroboti – "homo sapiens" –, nodrošināmies, lai Saeimā netiktu ievēlēta, piemēram, gudrā veļasmašīna, kura, kā te "internetos" joko, atšķirībā no politiskajām partijām visas savas programmas vienmēr izpilda. Un jebkurā gadījumā, tas noteikti neattiecas uz mani, es no jaunajām tehnoloģijām esmu tik pat tāls, kā mango no aukstās zupas.

Bet nesteidzieties ar pārsteidzīgiem secinājumiem. Pēc likuma grozījumu stāšanās spēkā interneta vide var kļūt par vienu lielu mīnu lauku, no kura paglābties palīdzēs tikai "Neko-neliec-internetā" konvencija.

Jo raugi, piemēram, jūs pēkšņi, atklājot sevī grafiskā dizainera dotības un vēlmi kļūt par influenceri jeb ka tauta saka – ietekmeli, izdomājāt izveidot fotokolāžu, kur bildē, kurā redzams kāds bezpajumtnieks, rokoties atkrituma tvertnē, meistarīgi nomaināt šī dārgumu meklētāja seju ar deputāta kandidāta X-iņa seju. Pierakstot klāt tekstu – "Deputāts X-iņš meklē savu vēlētāju balsis."

Un brīdī, kad Jūs ieliksiet šo bildi savu sociālo tīklu kontos vai pat arī, ja izdrukāsiet un izlīmēsiet uz ielas blakus pazudušo kaķu bildēm, jums jāsāk, kā saka dažās aprindās – gatavot sausiņus četriem gadiem. Jā, jūs kļūstiet par kriminālnoziedzinieku. Viss atbilst – dziļviltojuma tehnoloģija ir, galva piemeistarota pareizā vietā un ar tehnoloģiju palīdzību. Nepatiesa, diskreditējoša informācija – arī ir! Atliek tik vējam aiznest pielīmēto lapiņu uz kaimiņu sētu, un arī izplatīšana piefiksēta!

Un kā būs ar cilvēkiem, kuri prot parodēt balsis? Cik noprotu, priekšvēlēšanu laikā viņiem būs jāsniedz daudz bezmaksas koncertu Latvijas policijas iecirkņos, jo kā gan savādāk likumsargi varēs noteikt, vai balss ir radīta ar tā sauktajām dziļviltojuma tehnoloģijām vai neparastajām balss saitēm?

Smiekli smiekliem, bet apgriezti proporcionāls likums no vēlētāju skatu punkta tad būtu tāds, kas kriminalizētu melošanu priekšvēlēšanu aģitācijā, vai, piemēram, foto rediģējošo programmatūru izmantošana aģitācijas materiālu izstrādē! Noņēmi savā foto dzeltenumu no zobiem – viss, ietekmēji vēlētāja izvēli ar viltu, pilsoņiem ir jāzina, ka kandidāts smēķē! Pasēdi četrus gadus iestādē bez atsevišķas smēķētāju istabas!

Izklausās absurdi, vai ne? Bet tāds pagaidām arī izskatās šis likuma labojumu projekts. Jo termins – "dziļviltojumu tehnoloģiju izmantošana" ir ļoti plaši interpretējams.

Kā arī faktiski nav juridiski skaidri nosakāma robeža, kur beidzas humors, satīra vai parodija (gan vizuāla, gan fonētiska) un kur sākās kādas personas/partijas diskreditācija vai reputācijas graušana.

Un kurš varēs noteikt to, ka attēla, video vai audio faila radīšanā ir izmantota "dziļviltojuma tehnoloģija", vai ir juridiski skaidrs, kur sekls viltojums pārtop tai dziļajā? Tagad internetā ir pārpārēm tā saucamo "DeepFake" programmu, no kurām daudzas pat ir bezmaksas. Darboties ar tām nav sarežģīti, tātad jau pirmajās vēlēšanās pēc šāda likuma pieņemšanas pilsoņi, iespējams, būs saražojuši terabaitus kriminālu video.

Nemaz nerunājot par mēmēm un visādi citādi grafiski rediģētām bildēm! Vai likumsargiem pietiks kapacitātes pārbaudīt un arestēt visus noziedzniekus? Jeb šīs likums tiks piemērots selektīvi, tikai perspektīvāko kandidātu "reputācijas aizstāvībai"?

Rezumējot – bailēs no gaidāmā robotu apvērsuma mums gan nevajadzētu aizmirst Satversmes 100. pantu. Nocitēšu, ja nu kādam ir piemirsies: Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti