Dagnija Neimane-Vēvere: Neklusēsim, jo klusēšana iedrošina varmākas!

LTV raidījums "Kultūršoks", šķiet, atvēris Pandoras lādi. Patiesības labad gan jāsaka, ka informācija par Mūzikas akadēmijas pasniedzēju iespējamo uzmākšanos studentēm šoks bija tikai daļai skatītāju. Jo daudzi par to jau zināja. Diemžēl, arī no savas pieredzes.

Dzirdot, ka beidzot par to kāds uzdrošinājies publiski runāt, savu stāstu atklāj arī citi. Pagaidām gan pareizāk rakstīt sieviešu dzimtē – "citas", jo izskanējušie stāsti ir no jaunām sievietēm, kuras piedzīvojušas seksuāla rakstura uzmācību no pasniedzēju vīriešu puses. Pasniedzēji – atzītas autoritātes mūzikā un mākslā. Ārpus augstskolas arī mīloši vīri un gādīgi tēvi. Bet paralēli tam – arī galanti donžuāni un brunču mednieki. Un to zina gan citi kolēģi, gan augstskolu vadībā, taču – viss turpinās. "Domāju, ka te var sanākt labs pētījums par ģēnija kultu. Jo lielāks mākslinieks, jo lielākas atlaides!" Tā "Panorāmas" žurnālistei šodien  raksta kāda Mākslas akadēmijas doktorantūras studente, daloties savā pieredzē. Bet

viņa nevēlas par to plašāk runāt publiski, jo cer, ka akadēmija drīz kļūs arī par viņas darba vietu.

Saistītie raksti

"Izcilība nav iedomājama bez kvalitatīvas izglītības, bez drošas izglītības un, to es gribu uzsvērt, drošas vides skolā, augstskolā un darbavietā." Tā, pasniedzot Lielās mūzikas balvu kategorijā "Gada jaunais mūziķis", nupat sacīja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Publika uz to reaģēja ar aplausiem. Konteksts visiem bija skaidrs.

Šāda rakstura problēmas ir ne tikai akadēmiskajā vidē. Zināmi arī vairāki precedenti ar skolotāju un treneru uzmākšanos nepilngadīgajiem skolās, sporta nodarbībās, dažādās nometnēs. Bieži par šādiem gadījumiem cilvēki runā ar krietnu laika nobīdi, jo agrāk baidījušies, ka tas ietekmēs viņu nākotni vai gluži vienkārši bijuši pārāk nepieredzējuši, lai saprastu, kas notiek.

Latvijas Televīzija aicina neklusēt un runāt par šādiem gadījumiem! Nevēlami pieskārieni, seksuāla satura ziņas sociālajos tīklos, divdomīgas piezīmes ikdienā, kailfoto sūtīšana vai pieprasīšana, intīmās attiecības starp audzēkni un pasniedzēju.

Ja jums vai jūsu bērniem ir nācies piedzīvot ko šādu skolā, sporta treniņos, studiju laikā – rakstiet mums!

Mēs saglabāsim jūsu anonimitāti, bet neklusēsim par to, ka cilvēki, kuriem ir zināma vara pār skolēnu vai studentu, to šādi izmanto. Rakstiet uz e-pastu [email protected], ziņojiet uz "WhatsApp" numuru 20553333. Klusēšana iedrošina varmākas!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti