Kultūra
Brīvprātīgie veltījuši 7500 stundu folkloras krātuves digitālā arhīva atšifrēšanai
"Piliens pie piliena – sanāk jūra" – tā, citējot kādu no Latvijas folkloras krātuves digitālajā arhīvā atrodamajiem senajiem sakāmvārdiem, var raksturot folkloras krājuma brīvprātīgo palīgu darbu. Kopš pērnā gada vairāki simti cilvēku no brīva prāta iesaistījušies folkloras krātuves digitālā arhīva atšifrēšanā, lai tā saturs pētniekiem būtu vieglāk meklējams un apstrādājams. Daudziem tas kļuvis par pastāvīgu hobiju – brīvajā laikā mājās pie datora atšifrēt kādu pirms simt gadiem rokrakstā fiksētu tautasdziesmu, pasaku vai buramvārdu. Aktīvākos no viņiem šonedēļ sumināja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
«Filmas arheoloģija» atklās fotogrāfijas ar sievieti un mežakuili noslēpumu
Dokumentālo filmu cikla “Filmas arheoloģija” veidotāji 30.decembra vakarā Latvijas Televīzijas skatītājiem piedāvās ielūkoties režisora Arvīda Krieva 1980. gadu erotiskās detektīvfilmas “Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili” aizliegtajās tēmās un filmas veidotāju atmiņās, kā arī atklāt leģendārās kailfotogrāfijas noslēpumu.
2017. gads kino. Latviešu kino kļūst aizvien populārāks
Divas nedēļas pēc filmas “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” pirmizrādes to bija noskatījušies vairāk nekā 75 tūkstoši skatītāju. Bet Valmieras pusē kāds mācītājs pat no kanceles esot aicinājis draudzi noskatīties šo filmu par ģimenes vērtībām. Šis ir tikai viens piemērs tam, ka latviešu kino kļūst arvien populārāks ne tikai ārvalstu festivālos, bet arī starp pašmāju skatītājiem.
Atvadoties no Augusta Sukuta
29.decembrī atvadījāmies no režisora un kinofestivāla „Arsenāls” dibinātāja Augusta Sukuta. Savu karjeru viņš uzsāka kā filmu režisors un producents, taču visplašāk viņš pazīstams kā starptautiskā kinofestivāla „Arsenāls” radītājs un ilggadīgs veidotājs, piedāvājot arī Latvijā redzēt pasaules kino spilgtākos notikumus.
Radio «Naba» «Top 100» triumfē «Fever Ray», Sniedze Prauliņa un «Satellites LV»
29. decembrī izskanējis Latvijas Radio 6 - Latvijas Universitātes radio "Naba" 2017. gada aktuālāko kompozīciju apkopojums "Top 100". Pirmajā vietā elektroniskās mūzikas projekts no Zviedrijas "Fever Ray" ar kompozīciju "To The Moon And Back". Savukārt godpilno otro vietu topā ieņem pašmāju māksliniece Sniedze Prauliņa ar kompozīciju "All the Stars".
Latviešu diaspora pasaulē plāno 54 simtgades pasākumus
“Es esmu Latvija” - šādu vēsti visā pasaulē mītošie latvieši vēlas nosūtīt savai vai iepriekšējo paaudžu dzimtenei Latvijai tās simtās dzimšanas dienas gadā. Trijos gados ar šo devīzi plānoti 54 projekti, kuru mērķis ir stiprināt vienotības sajūtu diasporā un vēstīt pasaulei par Latvijas sasniegumiem.
Igo un Tomass Kleins piedāvā dziesmu «12»
Domājot par gada ritumu un noslēdzot Ziemassvētku koncertus, Igo un Tomass Kleins piedāvā dziesmu "12". Skaņdarbā mūziķi pārskaita visus gada mēnešus, radot svētku noskaņu.
Vērienīgākais 2018. gada notikums muzeju dzīvē – izstāde «Latvijas gadsimts»
2018. gada 3. maijā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās Rīgā, Brīvības bulvārī 32, tiks atklāta valsts simtgadei veltīta izstāde “Latvijas gadsimts”. Tā būs lielākā muzeju kopizstāde pēc valsts neatkarības atjaunošanas – izstādes veidošanā iesaistījušies 63 valsts, pašvaldību un privātie muzeji. Izstādē vienkopus varēs apskatīt izcilas vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas, kuras iespējami daudzveidīgi atspoguļo Latvijas valsts vēsturi simts gadu garumā.
2017. gads literatūrā. «Top 3» ekspertu vērtējumā
Dati par Latvijas izdevēju un autoru veikumu 2017. gadā vēl nav pieejami. Tos, kā ik gadu, apkopo Latvijas Nacionālā bibliotēka. Provizoriski runa varētu būt par vairākiem simtiem literatūras darbu. Skaidrs, ka tos visus aptvert nav iespējams,  tādēļ Latvijas Televīzijas kultūras ziņu veidotāji uzrunāja trīs ekspertus, kuru ikdiena tā vai citādi ir cieši saistīta ar lasīšanu, arī ar jaunāko pašmāju autoru darbu iepazīšanu.
2017. gads mūzikā. Krāšņs un dzirkstošs
Mūzikas dzīvē šobrīd sācies un vēl turpinās gadumijas koncertu uzvaras gājiens Latvijas koncertzālēs, teātros, operas namā. Un šīm programmām jābūt tik dzirkstošām, lai gribētos pacelt glāzi šampanieša. Bet šampanieša glāzi mēs droši varam pacelt arī par visu mūzikas notikumiem bagāto 2017.gadu.
2017. gads teātrī. Pārmaiņas nesošs
Aizvadītajā gadā lielākie un būtiskākie notikumi Latvijas teātros šoreiz saistās ar personāliju maiņu vairāku teātru vadībās. Jauna priekšniecība un kapitālisma ēras sākums Latvijas teātru sabiedrībā ir bieži vien biežāki sarunu temati nekā izcili vai mazāk izcili iestudējumi.
Jaunajā Jūrmalas muzeja izstāžu ciklā divas izstādes
Jūrmalas pilsētas muzejā 5. janvārī plkst. 17.00, uzsākot jauno izstāžu ciklu, tiks atklātas divas izstādes - Jūrmalas mākslinieku biedrības izstāde “Identitāte” un Ievas un Tālivalža Muzikantu izstāde “Latvija – gadalaiki”, lsm.lv informē Jūrmalas pilsētas muzeja izstāžu un ekspozīciju kuratore Guna Kalnača.
Orķestris «Rīga» piedāvā krievu klasiskās mūzikas un dzejas programmu «Ziemas gleznas»
Svētdien, 7. janvārī, plkst. 18.00 VEF Kultūras pilī orķestris “Rīga” un tā mākslinieciskais vadītājs Valdis Butāns aicina uz krievu klasiskās mūzikas un dzejas programmu “Ziemas gleznas”. Skanēs pasaulē pazīstami Pētera Čaikovska, Modesta Musorgska, Arama Hačaturjana un Dmitrija Šostakoviča mūzikas šedevri. Kopā ar orķestri “Rīga” uzstāsies izcilais pianists Andrejs Osokins, un koncertu bagātinās aktrises Ņinas Ņeznamovas krievu autoru dzejas lasījumi oriģinālvalodā.
Pētera Vaska fonds izdevis latviešu mūzikas albumu «Gaismā»
Otrajos Ziemassvētkos – 26.decembrī – plašākai publikai tika prezentēts Pētera Vaska fonda nule klajā laistais latviešu mūzikas CD „Gaismā” („In the Light”). Albuma ierakstā piedalījās dziedātāja Inga Šļubovska-Kancēviča (soprāns), pianiste Agnese Egliņa, flautiste un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra flautu grupas koncertmeistare Dita Krenberga, kā arī čellists un Liepājas simfoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistars Ēriks Kiršfelds, informē fonda pārstāvji.
Andrejs Osokins sniegs poētisku solokoncertu Berģos
28.decembrī Berģu kultūras centrā ar solokoncertu uzstāsies pianists Andrejs Osokins. “Mans solokoncerts būs pārpildīts ar Ziemassvētku prieku un siltumu – tajā vēlos uzburt poētisku, gandrīz intīmu atmosfēru,” pianists Andrejs Osokins raksturo solokoncertu kultūras centrā “Berģi”.
Atjaunots Rīgas Doma lielais ērģeļu prospekts
Rīgas Doms gada nogalē piedāvā ne tikai krāšņu koncertu programmu, bet vizuāli iespaidīgu baudījumu arī acīm, jo tik tikko pēc ilgstošas restaurācijas skatam atklāts Rīgas Doma lielais ērģeļu prospekts. Pēc atjaunošanas tajā redzamas četru gadsimtu atstātās pēdas, kas izpaužas arī krāsu izmantojumā – brūnā krāsa tajā mijas ar zilu marmorējumu un zeltu. Lielo ērģeļu prospektu jeb ietvaru nav bijis iespējas redzēt teju 20 gadu, jo tas uz restaurācijas laiku bija ieslēpts stalažās.
Galerijas