Jaunumi

Latgaliešu valodai piestāv komēdija. Daugavpils teātra izrāde «Divas virtuvē, neskaitot līķi»
Latgaliešu valodai piestāv komēdija. Daugavpils teātra izrāde «Divas virtuvē, neskaitot līķi»
"Likās, ka šī luga der tieši Latgalei, tāpēc, ka tajā var ielikt daudzus latgaliešu teicienus, parādīt latgaliešu sieviešu spēku, varenību, prieku un tā tālāk. Droši vien tāpēc es to notulkoju latgaliešu valodā," par ukraiņu autora Aleksandra Mardaņa traģikomēdiju "Mātes un meitas", kas uz Daugavpils teātra skatuves tiek izspēlēta ar nosaukumu "Divas virtuvē, neskaitot līķi", saka lugas tulkotāja un aktrise Kristīne Veinšteina. Raidījumā "Teātris.zip" par Latgales sieviešu spēku, par skatuves partnerību un noskaņu Daugavpilī ar Kristīni Veinšteinu sarunājas viņas kolēģe aktrise Agnese Laicāne. 
No bērnudārza līdz augstskolai katrs pats par sevi. Teātra trupas «Kvadrifrons» izrāde «Ciešamā kārt...
No bērnudārza līdz augstskolai katrs pats par sevi. Teātra trupas «Kvadrifrons» izrāde «Ciešamā kārta»
"Pirmajā daļā tēli, kas darbojas uz skatuves, ir vecāki, pēc tam tie ir skolotāji, tad paši skolēni un beigās tas visaugstākais, kas ir – rektorāts. [..] Tas, par ko izrādē gandrīz vispār nerunā, ir izglītība. [..] Visvairāk ir par iekšējo cīņu katram savā mazajā zupiņā," teātra trupas "Kvadrifrons" izrādes "Ciešamā kārta" akcentus ieskicē režisors Klāvs Mellis.
Ierocis cīņā pret ļaunuma un prāta nesamēru. Liepājas teātra izrāde «Šekspīrs»
Ierocis cīņā pret ļaunuma un prāta nesamēru. Liepājas teātra izrāde «Šekspīrs»
"Man liekas, ka tāda veida izrādes ir kā ierocis cīņā pret, kā pats Šekspīrs saka, ļaunuma un prāta nesamēru" – tā par Elmāra Seņkova iestudējumu "Šekspīrs" teic Liepājas teātra skatuves māksliniece Inese Kučinska. Dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces radītajā divu cēlienu kolāžā, kurā atsevišķi Šekspīra lugu – "Ričards III", "Makbets", "Otello", "Romeo un Džuljeta" – varoņi satiekas vienā apokaliptiskā telpā un laikā, Kučinska atveido galveno Ričarda lomu. Raidījumā "Teātris.zip" par izrādes tapšanu un iestudējuma vēstījuma skaudrajām paralēlēm ar mūslaikiem sarunājas Inese Kučinska un "Šekspīra", kā arī pārējo triloģijas izrāžu radītājs, režisors Elmārs Seņkovs. 
Komponista Emīla Dārziņa dažādās pasaules. Valmieras Drāmas teātra izrāde «Es neesmu klaviernieks»
Komponista Emīla Dārziņa dažādās pasaules. Valmieras Drāmas teātra izrāde «Es neesmu klaviernieks»
"Dārziņa mūžs ir ļoti interesants. Bija, literārā valodā izsakoties, škrobe, ka ir sensācija par to, kā viņš iet bojā – pats vai kāds ļaunais gars palīdz –, par viņa mīlestības izpausmēm vai neizpausmēm un tā tālāk. Arī raksturs viņam nav nekāds saldais. Tur ir materiāls, ko rakt ilgi un dikti," saka Valmieras teātra iestudējuma "Es neesmu klaviernieks" režisors, vecmeistars Varis Brasla. Šo darbu viņš, kopā ar ilggadējo domubiedru, dramaturgu un scenāristu Alvi Lapiņu, iestudējis kā savu pēdējo izrādi.
Par vērtībām, kuras gribas nodot tālāk. Dailes teātra izrāde «Pavasaris»
Par vērtībām, kuras gribas nodot tālāk. Dailes teātra izrāde «Pavasaris»
"Mēs ļoti daudz domājam par bērniem tā, ka viņiem nepārtraukti vajag cirku un atrakcijas, bet viņiem vajag arī to momentu, kurā viņi var pabūt kopā tajā, ko mēs kā pieaugušie uzskatām par vērtīgu un gribam viņiem nodot tālāk. "Pavasaris" ir tieši šāds stāsts," saka Dailes teātra dramaturgs Matīss Gricmanis. Igaunijā Oskara Lutsa romāns atzīts par otro nozīmīgāko literāro darbu un tā dramatizējums ir visvairāk iestudētais teātra darbs. Dailes teātrī šo izrādi iestudēja viens no zināmākajiem igauņu režisoriem, klasiķis un poētiskā teātra meistariem Prīts Pedajass. Raidījumā "Teātris.zip" par materiāla izvēli un skatuves darba tapšanu sarunājas Gricmanis un divu galveno lomu atveidotāji: Arno jeb aktieris Lauris Subatnieks un Totss jeb aktieris Lauris Dzelzītis.
Uzrunāt ar godīgumu. Nacionālā teātra izrāde «Savādais atgadījums ar suni naktī»
Uzrunāt ar godīgumu. Nacionālā teātra izrāde «Savādais atgadījums ar suni naktī»
"Ja mākslinieks spoguļo pasauli, tad vajadzētu tajā lielajā spogulī spoguļot arī tās mazās detaļas, kas bieži vien ļoti daudz pasaka par sabiedrību. Es domāju, ka pieņemšanas ziņā mūsu sabiedrībai vēl ir daudz kur attīstīties un augt," spriež Nacionālā teātra izrādes "Savādais atgadījums ar suni naktī" galvenās lomas tēlotājs Kārlis Krūmiņš. Šis režisora Valtera Sīļa iestudējums vēsta par kādu īpašu zēnu vārdā Kristofers. Zēnam ļoti labi padodas matemātika, viņš zina no galvas visas pasaules valstis un to galvaspilsētas. Kristoferam nepatīk, ka viņam pieskaras, viņam nepatīk svešinieki, tāpat arī nepatīk dzeltenā un brūnā krāsa. Kristoferam ir autiskā spektra traucējumi.
Noslēpums, kas jāatmin. Nenotikums Dailes teātra izrādē «Zemdegas»
Noslēpums, kas jāatmin. Nenotikums Dailes teātra izrādē «Zemdegas»
"Kad lasīju "Zemdegas", man likās, ka sāk rezonēt. Tu jūti, ka viss, kas tur notiek, nenotiek tekstā, bet ir noslēpums, kas ir jāatmin. Man liekas, ka tas ir svarīgi jebkurai literatūrai, šajā gadījumā dramaturģijai, ka viss notiek kaut kur zem ādas, zemapziņā. Tāpēc ir ļoti interesanti. Jo tas, kas ir uzrakstīts, ir viens, bet tev ir jāizstāsta to citu stāstu – par dzinuļiem, kāpēc kaut kas notiek vai nenotiek," par izrādi "Zemdegas" pēc Regīnas Ezeras romāna, kas iekļauts Latvijas Kultūras kanonā, teic režisors Dmitrijs Petrenko. Mūrgaliešu kaislības un attiecību peripetijas uz Dailes teātra skatuves mijas ar Jāņa Šipkēvica skaistajām dziesmām. Par izrādi, autori un izvēlēm, ko kavējamies pieņemt raidījumā "Teātris.zip" sarunājas Dmitrijs Petrenko un aktieri Imants Strads un Katrīna Griga.
Par mirklīgo teātra pasauli – Latvijas Nacionāla teātra izrāde «Sapnis vasaras naktī»
Par mirklīgo teātra pasauli – Latvijas Nacionāla teātra izrāde «Sapnis vasaras naktī»
"Kurā nacionālajā teātrī Eiropā netiek iestudēts "Sapnis vasaras naktī"? Tas ir labs materiāls, jo ir par teātri, par mīlestību, par neprātu. Tur ir ļoti daudz tēmu, kas sabalsojas. To ļoti patīk spēlēt aktieriem un režisoriem – iestudēt, tāpēc, ka šis materiāls pieļauj ļoti lielas interpretācijas iespējas," saka režisors Elmārs Seņkovs. Raidījumā "Teātris.zip" par lugu – kurā dramaturgs Šekspīrs pa apburtu mežu liek klīst un mainīties mīlētāju pāriem, bet amatierteātris iestudē ļoti smieklīgu priekšnesumu – un tās iestudējumu Latvijas Nacionālajā teātrī sarunājas Elmārs Seņkovs un aktieris Arturs Krūzkops.