Kultūra
Filmas «Ar putām uz lupām» recenzija: Cilvēciskas rejas

Lakonisms attēlē, pragmatiska kino valoda un prātnieciska režija – šie ir pirmie domu pavedieni pēc Jāņa Norda drāmas „Ar putām uz lūpām” (2017) noskatīšanās. Uzreiz atzīšos, neesmu teicama šaha spēlmane, tomēr filmas kontekstā nāk analoģija ar šaha spēli, proti, režisors veido rūpīgu spēles notāciju un figūru izkārtojumu, turot savā vērībā tikai trīs spēlētājkauliņus: karalieni, karali un torni.

Noskaties LTV dokumentālo filmu «Eslingenas stāsti»

Latvijas 99.dzimšanas dienas priekšvakarā, 17. novembrī, Latvijas Televīzija (LTV) saviem skatītājiem piedāvāja pirmizrādi - LTV Kultūras raidījumu redakcijas veidoto dokumentālo filmu "Eslingenas stāsti". Piedāvājam šo filmu noskatīties lsm.lv interneta platformās. 

 

Grupas «Laibach» interpretācija par Nīči skan Rīgā

Provokatori, disidenti un pastāvošās varas kritķi. Grupa “Laibach” spēj nokaitināt, bet reizē arī iedvesmot jau teju 40 gadu. Pēdējā laika skandalozākais notikums ir Uģa Oltes un Mortena Travika dokumentālā filma “Atbrīvošanas diena”, kas ir stāsts par leģendārās grupas vizīti komunistiskajā Ziemeļkorejā. Taču grupa uz lauriem nesnauž un ar pilnīgi jaunu programmu devusies pasaules koncerttūrē, 16.novembrī sniedzot koncertu Rīgā.

FOTO: Ar stāvovācijām izskanējis valsts simtgades lielkoncerts «Pūt, vējiņi»

Valsts svētku nedēļas gaisotnē 16. novembra vakarā Liepājas koncertzālē „Lielais dzintars” pirmizrādi piedzīvoja Latvijas valsts simtgades vērienīgākā mūzikas projekta „Latvijas gredzens” otrais posms "Kurzemes gredzens", kura mākslinieciskā koncepcija īstenojās lielkoncertā „Pūt, vējiņi”, atklājot Kurzemes novada identitāti caur tautas dziesmas “Pūt, vējiņi” vadmotīvu dažādās interpetācijās.

Notiks Platona Buravicka un Leo Līča tehno operas pirmatskaņojums

Bijušās tekstilrūpnīcas “Boļševička” teritorijā (Ganību dambī 30) 25. un 26. novembrī plkst. 19.00 notiks Platona Buravicka un Leo Līča tehno operas “Spazio Bar” pirmatskaņojuma izrādes. Lomās iejutīsies Imants Daksis, soprāns Monta Martinsone, opermūzikas debitante Sabina Ščerbina un Nacionālās operas solists, baritons Rihards Millers, kā arī Asja Kozlova Teicēja lomā.

Višegradas grupas filmu dienu fokusā komēdijas

Ungārijas, Slovākijas, Čehijas un Polijas vēstniecības sadarbībā ar kinoteātri "K.Suns" (Elizabetes ielā 83/85) rīko Višegradas grupas valstu filmu dienas Rīgā, kas nu jau kļuvusi par tradīciju. Šī gada festivāla vadmotīvs ir komēdija un tā laikā tiks demonstrētas filmas gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Vēsturnieks par filmu «Astoņas zvaigznes»: Rezultāts ir labs!

18. novembrī pirmizrādi Rīgā piedzīvos un jau valsts svētku dienās daudzviet Latvijā būs skatāma režisora Askolda Saulīša dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes”. Filma izdevusies laba, Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” saka filmas konsultants, vēsturnieks Jānis Šiliņš.

Izcilajam grafiķim Gunāram Krollim jubilejas izstāde Mākslas muzejā

Perfekti izkopta tehniskā meistarība un saturiski dziļas tēmas raksturo izcilā mākslinieka, grafiķa Gunāra Kroļļa daiļradi. Šis ir viņa 85.jubilejas gads, ko mākslinieks atzīmē ar vairākām izstādēm. Tās jau bijušas skatāmas Jūrmalā un Daugavpilī, un 17.novembrī atklās izstādi Rīgā, Nacionālajā mākslas muzejā.

Operas piebūve kā pagaidu risinājums var «dzīvot» pat 10 gadus

Latvijas Nacionālās operas ēkas piebūve, kuras vizuālais tēls plaši apspriests sociālajos tīklos, ir tikai pagaidu risinājums. Tā saka operas vadītājs Zigmars Liepiņš, uzsverot – finansējums ēkas trešās kārtas celtniecībai nav atrasts jau kopš 20. gadsimta 90. gadiem, tāpēc nācies meklēt citu risinājumu. Atbildīgās iestādes līdzekļus operas pabeigšanai gan nesola arī tagad, tādējādi pagaidu piebūve pie operas varētu atrasties pat turpmākos 10 gadus.

VIDEO: «Austras balvas» nominantu pirmais koncerts!

Uzstājoties četriem no šī gada „Austras balvas” nominantiem, Latvijas Radio 1. studijā 16.novembra vakarā tika aizvadīts pirmais no diviem balvas nominantu koncertvakariem, kam bija iespējams sekot arī pie mums, lsm.lv, video tiešraidē. Pēc koncerta piedāvājam tā ierakstu.

Valmierā pirmizrāde iestudējumam «Kaķis uz nokaitēta skārda jumta»

17.novembra vakarā  Valmieras teātris aicina uz Tenesija Viljamsa lugas ”Kaķis uz nokaitēta skārda jumta” pirmizrādi. Šī luga piedzīvojusi milzīgus panākumus - saņēmusi kritiķu balvu un Pulicera prēmiju. Pie mums tā skatuves dzīvi sākusi tikai šogad. Vispirms šī gada maijā Rīgā, Dailes teātrī, to iestudēja Laura Groza-Ķibere, bet rītvakar Ineses Mičules tulkojumā un režijā tā pirmizrādi piedzīvos Valmieras Drāmas teātrī.

Izstādē skatāmi Mākslas muzeja 21. gadsimta jaunieguvumi

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē “Arsenāls” atklāta izstāde “LNMM jaunieguvumi. 21.gadsimts”. Tajā apskatāmi par nodokļu maksātāju naudu iegādātie šī gadsimta mākslas darbi, kas tagad papildina Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumu un iezīmē valsts kultūrpolitikas nostādnes nacionālā muzeja krājuma komplektēšanā.

Rīgā skatāma izraēliešu rotaslietu izstāde

Atzīmējot Latvijas un Izraēlas diplomātisko attiecību dibināšanas 25 gadu jubileju, Latvijā ar laikmetīgo rotu un aksesuāru izstādi viesojas zīmola “Noritamy” māksliniece Elinora Avni.

Konkursā «Jaunie talanti» noskaidroti labākie modes dizaineri

Lai izceltu Latvijas modes talantu atklāšanu un veicinātu modes, kā industrijas attīstību, Rīgā notiek Latvijas Modes palātas ikgadējais pasākums “Modes manifestācija”. Jau otro gadu šo modes svētku ietvaros tiek rīkots jauno dizaineru konkurss “Jaunais talants”.

Režisors Pauls Timrots: Ir svarīgi cilvēku izprovocēt, lai viņš sāk dzīvot

Dailes teātra Mazajā zālē 16.novembra vakarā pirmizrādi piedzīvos “Harolds un Moda”. Kolina Higinsa lugu režisors Pauls Timrots pats arī tulkojis šim iestudējumam. Svarīgi ir cilvēkus „paprovocēt, izkustināt, bišķiņ iedot dunku, lai viņš izkustās un sāk dzīvot, nevis bakstās”, pirms pirmizrādes norāda režisors.

Radīts latviešu bērnu literatūras autoru un ilustratoru katalogs «Zirgs»

Platforma ”Latvian Literature” laidusi klajā lielformāta daiļliteratūras grāmatu bērniem “The Horse” (“Zirgs”), kuras veidošanā piedalījušies 20 dažādu paaudžu latviešu rakstnieki un ilustratori. Izdevums ir veidots kā Latvijas ilustratoru un bērnu literatūras autoru prezentācijas materiāls starptautiskajai profesionāļu auditorijai un tiks piedāvāts iegādei arī vietējās grāmatnīcās.

Aleksandra Špicberga dzied «Suitu lūgsnu» Latvijai 99.dzimšanas dienā

Latvijas valsts 99. dzimšanas dienas priekšvakarā dziedātāja Aleksandra Špicberga un horeogrāfs Agris Daņiļēvičs dāvina jau savu trešo videostāstu Latvijai. Šoreiz tā ir suitu novadā pierakstītā latviešu tautas dziesma: „Lūdzu Dievu, lūdzu Laimi” Kārļa Auzāna apdarē. Videostāsta autori uzsver un aicina atgriezties pie pamatvērtībām, kas veido ikviena cilvēka individuālo laimīgas dzīves pamatu – gudrs padoms, stiprs līdzcilvēks, veselība.

«Raxtu Raxti» aicina uz Latvijas svētku lielkoncertiem

Jau šīs nedēļas nogalē, 18. novembrī, muzikālā apvienība ”Raxtu Raxti” Ķīpsalas hallē sniegs divus vērienīgus Latvijas svētku lielkoncertus, līdztekus atzīmējot arī jaunā skaņu ierakstu albuma “Man bij’ dziesmu vācelīte” klajā laišanu un kolektīva piecu gadu jubileju.

«Jauno Jāņu orķestris» ieskaņojis «Čikāgas piecīšu» dziesmu

Mūsdienu tautas mūzikas grupa “Jauno Jāņu orķestris” (JJO) un mūziķis Juris Kaukulis ieskaņojuši grupas “Čikāgas piecīši” izpildītās dziesmas “Cik ilgi” jaunu versiju un Latvijas svētku laikā tai radīta arī jauna video versija. Dziesma “Cik ilgi” radīta jau šajā vasarā sadarbībā ar Latvijas Televīziju īpaši ziedojumu akcijai “Top Latvijas Likteņdārzs! Stāsti par vectēviem”.

Ievas Ozoliņas jaunā filma startē Amsterdamas IDFA konkursā

Režisores Ievas Ozoliņas jaunā filma “Dotais lielums: mana māte” ar anglisko nosaukumu “Solving my Mother” izvēlēta konkursa skatē “First Appearance” Eiropas prestižākajā dokumentālā kino festivālā IDFA (Amsterdamas starptautiskais dokumentālo filmu festivāls).

Noskaidroti «Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018» balvas uzvarētāji

Rīgas Fotogrāfijas biennāles konkursa ‘’Meklējam jauno fotogrāfijā!” balvu ieguvuši Diāna Tamane (Latvija), Tāvi Suisalu (Igaunija) un Kristīne Madjare (Latvija). Speciālbalvu – iespēju izdot savu grāmatu izdevniecība „NoRoutine Books” - piešķīra Madarai Gritānei (Latvija). Starptautiskās žūrijas atlasītie uzvarētāju darbi būs redzami izstāžu zāles ‘’Rīgas mākslas telpa’’ Intro zālē "Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018" programmas ietvaros. Izstādes atklāšana notiks 2018. gada 12. aprīlī.

Džilindžera iestudējums «Art» - asprātīgs un precīzs skatījums uz vīriešu pasauli

Asprātīgs un precīzs skatījums uz vīriešu pasauli un jūtu dabu – tā par franču autores Jasmīnas Rezā lugu „Art” saka aktieris Juris Žagars, kurš ir viens no lomu tēlotājiem šīs lugas iestudējumā Dailes teātrī. Līdz ar viņu izrādē darbojas Artūrs Skrastiņš un Ģirts Ķesteris. Viņi atveido trīs nešķiramus draugus, kuru draudzība pēkšņi tiek pakļauta pārbaudījumam diezgan dīvaina iemesla dēļ, proti, viens no draugiem ir iegādājies gleznu par 200 000 eiro. Dž.Dž.Džilindžera veidotā iestudējuma pirmizrāde Dailes teātrī būs skatāma rīt, un īpašu franču šarmu tai piešķirs dziedātājas Marijas Naumovas piedalīšanās.

Galerijas