Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Zinātnieki: Kaķi pie cilvēkiem nonāca, klētīs ķerot peles

Mūsdienās kaķi ir vieni no populārākajiem mājdzīvniekiem, un tie mūs iepriecina un uzjautrina gan pašu mājās, gan neskaitāmos videoklipos un bildēs internetā. Tomēr ne visi zina, ka kaķi ir bijuši cilvēku draugi un biedri jau vairākus tūkstošus gadus. Šobrīd zinātnieki pēta, kā tieši šie savvaļas plēsēji nonāca cilvēku mājās.

Dodamies pļavā: Skanošais zvagulis

Meža ielokā Sumragu pļavā pie Džūkstes upes kopā botāniķi Agnesi Priedi Latvijas Radio iepazīst zvaguli – augu, kas ap Jāņiem tiešam izdod sausu grabēšanas skaņu.

Rīgas galvenā bebru ģimene atkal ķeras pie nedarbiem

Pēdējos mēnešus par Rīgā vadošo pilsētas kanāla bebru ģimeni nekas netika dzirdēts, taču aizvadītajā nedēļā viņi atkal ķērās pie nedarbiem un nogāza parka koku. Pašvaldība turpina bebrus piebarot, taču tas ne vienmēr attur dzīvniekus no koku graušanas, vēstīja LTV raidījums "4.studija". 

Ādažu novada ezeros ielaisti 32 500 līdaku mazuļi

Ādažu novadā divos ezeros 19.jūnijā ielaisti 32 500 līdaku mazuļi – 25 000 līdaku mazuļi Mazajā Baltezerā un 7500 – Dūņezerā, liecina informācija novada mājaslapā. Makšķernieku iecienītajā Mazajā Baltezerā zivju resursi papildināti jJau otro reizi. Pagājušajā gadā ielaisti zandarti, bet šogad ezers kļuva bagātāks par 25 000 līdaku mazuļu. Nākamgad, kad būs izstrādāti ezera ekspluatācijas noteikumi, bez kuriem nevar saņemt Zivju fonda  finansējumu, plānots zivju mazuļus ielaist arī Lielajā Baltezerā. Vēl 7500 mazuļu ielaisti Dūņezerā.

Latvijā savairojusies jauna ērču suga – ērču encefalīta pārnēsātāja

Cilvēkiem bīstamo ērču encefalīta infekciju Latvijā līdz šim pārnēsāja divas ērču sugas – taigas un tā sauktā suņu ērce. Tomēr klimatisko pārmaiņu rezultātā pēdējos gados Latvijas mežos savairojusies vēl viena ērču suga 'Dermocentor', kas līdz šim plaši izplatīta bija citviet Eiropā. 'Dermocentor' ērces pārnēsā gan ērču encefalītu, gan Laimas slimību, informēja Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras vadošais pētnieks Voldemārs Spuņģis.

Latvijā izstrādāta unikāla metode latvāņu apkarošanai

Sosnovska latvānis uz Latviju  atceļoja gandrīz pirms 70.gadiem no tālajām Kaukāza zemēm. Tam bija jākļūst par lielisku lopbarības augu, taču tas kļuva par bīstamāko Latvijas invazīvo sugu. Latvāni mēģina apkarot dažādi - ar pļaušanu, citi iesaka aitas. Nu Latvijā izstrādāta unikāla metode latvāņu apkarošanai. Tās pamatā ir detalizēta latvāņa dzīves cikla izpēte, ziņo LTV raidījums "Vides fakti".

Kā apmuļķot gudro putnu - vārnu?

Vārnas arvien naskāk sāk pielāgoties dzīvei pilsētās un citās apdzīvotās vietās, regulāri atrodot arī ko ēdamu mazdārziņos. Ornitologi vārnas dēvē par gudriem putniem, kuri sapratuši, ka, dzīvojot cilvēku tuvumā, barību var atrast vieglāk. Senajiem kuršiem vārnas bieži nonākušas pusdienu galdā, savukārt padomju laikos šos putnus izšāva mednieki, lai saņemtu papildus medību licences. Tagad ar vārnām iesaka vienkārši sadzīvot, mazdārziņos izmantojot civilizētas vārnu atbaidīšanas metodes. 

LU izstrādā lietotni cilvēkiem ar alerģijām

Latvijas Universitātes ēkas pašā augšā, pie observatorijas, ir vienīgā vieta Latvijā, kur tiek mērīta gaisa ziedputekšņu koncentrācija. Universitātes pētnieki kopā ar ārvalstu kolēģiem izstrādā lietotni, kas palīdzēs cilvēkiem ar alerģijām labāk sadzīvot ar simptomiem. 

Sakopj kokiem piekritušo Vedzes upi

Ap 70 jauniešu un pieaugušo sakopuši kokiem piekritušo Vedzes upi, kas dažviet atgādinot "Jukonas pietekas, kur cilvēks nav bijis mūžiem", ziņo LTV raidījums "Vides fakti". Talku ar mērķi uzlabot zivju migrēšanas ceļus Daugavas baseina upēs veica AS „Latvenergo” sadarbībā ar zinātniekiem, biedrību „Mēs Zivīm” un Ogres pašvaldību.

Šogad fiksēti jau vairāk nekā 260 meža ugunsgrēki

Jau pusotru mēnesi visā Latvijas teritorijā izsludināts mežu ugunsnedrošais periods, kas nozīmē, ka ikvienam iedzīvotājam, uzturoties mežā, ir jāievēro ugunsdrošības noteikumu prasības. Šogad fiksēti jau vairāk nekā 260 meža ugunsgrēki, kas gan ir mazāk nekā pērn.

Dvietes pļavas - augu, putnu, govju bērnudārzu un zirgu cīņu mājvieta uzņem Dabas koncertzāli

Sestdien, 17.jūnijā, vakarā Ilūkstes novada Dvietes palieņu pļavās notiks pirmā Dabas koncertzāle, kas šogad veltīta augsnes dižsliekai. Tomēr Dvietes palieņu pļavas ir visai daudzveidīgs un īpašs dabas objekts. Dvietes dabas parka tūrisma organizatore Benita Štrausa stāsta, ka vieta Dabas koncertzālei noskatīta jau ziemā un tā būs īpaši skaista. Bet Dvietes palienu pļavu bagātību cilvēki aicināti baudīt arī citās dienās,

40. puķu draugu saiets - Raunā

Tradicionālais Puķu draugu saiets šovasar  norisināsies jau 40. reizi un šoreiz - 15.jūlijā, kad savus dārzus visiem interesentiem rādīs Raunas novads. Tieši paši Raunas daiļdārzu saimnieki rosināja, lai šoreiz Latvijas puķu draugi tiktos pie viņiem, jo esot taču tik daudz, ko rādīt. Un, protams, tagad Raunā norit aktīvs gatavošanās darbs.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti