Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Kāda ir situācija dzemdību aprūpē Latvijā? RSU to skaidro apjomīgā starptautiskā pētījumā
Kāda ir situācija dzemdību aprūpē Latvijā? RSU to skaidro apjomīgā starptautiskā pētījumā
Gribu, lai sievietes no dzemdību iestādes iznāk apmierinātas un vēlas tur atgriezties – tādu virsuzdevumu es saredzu Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) īstenotam vērienīgam starptautiskam pētījumam par sievietes un bērna aprūpi. Esmu šī projekta (IMAgiNE EURO*) vadītāja un tā mērķis ir izvērtēt un uzlabot mātes un bērna aprūpi. Pētījums jau no 2020. gada tiek veikts 22 Eiropas valstīs un apskata dažādus dzemdību aprūpes aspektus.
Jaunietes aicina pieteikties bezmaksas programmēšanas kursiem
Jaunietes aicina pieteikties bezmaksas programmēšanas kursiem
Programmēšanas skola "Datorium" un Rīgas pašvaldība aicina ikvienu meiteni vecumā no 14 līdz 19 gadiem spert pirmos soļus programmēšanas pasaulē un tiešsaistes kursā apgūt "Python" programmēšanas valodu. Kurss ir izstrādāts, lai palīdzētu meitenēm apgūt digitālās prasmes un programmēšanu #girlsonly vidē, informēja galvaspilsētas pašvaldībā.
Valodnieces Stafeckas darbs – pētīt izlokšņu un dialektu līdzības ar citām valodām Eiropā
Valodnieces Stafeckas darbs – pētīt izlokšņu un dialektu līdzības ar citām valodām Eiropā
Varavīksni dažādos Latvijas reģionos sauc arī par varvīksni, dardedzi, dieva loku, dieva dugu, laumas jostu. Arī lietuviešiem ir "laumes josta", un līdzīgu apzīmējumu lieto arī Balkānos. Šādu datu ievietošanu ģeogrāfiskā kartē, apzinot dialektu un izlokšņu līdzības, sauc par ģeolingvistiku. Tieši ar šādiem pētījumiem dzīves garumā nodarbojas valodniece Anna Stafecka.
Pirmos spriedumus par svešinieku izdarām 50 milisekundēs – cilvēku uztveres īpatnības skaidro pētnie...
Pirmos spriedumus par svešinieku izdarām 50 milisekundēs – cilvēku uztveres īpatnības skaidro pētnieki
Pat ātrāk nekā 100 milisekundēs mēs spējam atpazīt un izšķirt otra cilvēka seju, un mūsu uztverē uzreiz rodas nākamais jautājums – vai šī seja mūs apdraud? Svešinieks ir draudzīgs vai ne – par to pirmo spriedumu mēs izdarām 50 milisekundēs jeb divdesmitajā daļā no sekundes. Protams, vēlāk var izrādīties, ka ātrais spriedums var būt nepareizs, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs un kognitīvo zinātņu pētnieks Jurģis Šķilters un Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes profesors Ģirts Dimdiņš.
Latvijā rada jaunu elektrības ieguves paņēmienu
Latvijā rada jaunu elektrības ieguves paņēmienu
Latvijas zinātniekiem izdevies pirmo reizi pasaulē nodemonstrēt jauna tipa elektrības ieguves paņēmienu, kas ir piemērots tālās kosmosa misijās, kā arī uz zemes vietās, kur nav iespējams vai ir ļoti dārgi pievadīt elektrību. Par mūsu zinātnieku veikumu interesi jau ir izrādījusi Eiropas Kosmosa aģentūra.
Sveic Latvijas pagājušā gada labākos zinātniekus
Sveic Latvijas pagājušā gada labākos zinātniekus
Neskatoties uz samērā zemo finansējumu zinātnei salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvijā spilgtu pētnieku netrūkst, uzsver Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš. Šodien apbalvoti desmit labākie no pērn veiktajiem pētījumiem un pārstāvētas visdažādākās grupas – no humanitārās zinātnes līdz inženiertehniskajai sfērai.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd