Dzīve & stils / Vēsture
Sākti arheoloģiskie izrakumi Vecmuižas-Riežu dzelzs manufaktūrā

Latvijas Universitātes (LU) Latvijas vēstures institūts (LVI) jau otro gadu pēc kārtas turpina arheoloģisko izpēti Kurzemes hercogistes perioda Vecmuižas-Riežu dzelzs manufaktūrā, Zvirgzdes upes līkumā Vecumnieku novadā. Šī gada izrakumu mērķis ir noskaidrot manufaktūras kompleksa robežas un atsevišķu kompleksa daļu izvietojumu, līdz ar to papildus arheoloģiskajiem izrakumiem manufaktūras teritorijā tiek veikta zondēšana, kā arī plašāka teritorijas apzināšana, vēsta LU LVI arheoloģe Dita Auziņa.

Arheologi Mežotnē meklē seno zemgaļu ostu

Pēc gandrīz 47 gadu pārtraukuma Mežotnes pilskalna pakājē šonedēļ rosās arheologi, kuri veic izpētes darbus senās ostas teritorijā. Mežotnes arheoloģiskajā kompleksā no 19. līdz 21. gadsimtam arheoloģiskie izrakumi esot notikuši tikai četras reizes, bet iespējamā zemgaļu osta līdz šim neesot pētīta.

CIP slepenie arhīvi. Latvijas «mežabrāļi» starp CIP un MI6

Pagājušā gadsimta 50.gados starp divu lielvalstu - Lielbritānijas un Amerikas Savienoto Valstu - izlūkdienestiem norisinājās visnotaļ intensīvas slepenas sarunas par darbības koordināciju Baltijā. Briti, kas agrāk par amerikāņiem bija sākuši “apgūt” šo darbības rajonu, izrādījās visai nepiekāpīgi, liecina ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes atslepenotie dokumenti.

Pirmo reizi arheologi pētī Alūksnes Tempļa kalna pilskalnu

Alūksnes Tempļa kalna pilskalnā pirmo reizi notiek arheoloģiskās izpētes darbi. Iepirkuma procedūras rezultātā arheoloģisko izpēti veic SIA “ARCHEO”. Izpētes darbiem no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas saņemta mērķdotācija 17 500 eiro apmērā, informē Alūksnes pašvaldībā. Pirmie atradumi, ko zeme atklājusi, ir dažādas rotaslietas un to fragmenti – gredzeni, saktiņas, piekariņi, zvārgulīši, kā arī sadzīves priekšmeti, māla trauku lauskas.
 

Maskavā remontu laikā uziet senatnes liecības – arī 16. gadsimta baznīcu

Ielu remonta un pilsētas rekonstrukcijas procesā Maskavas centrā celtnieki atklājuši 16. gadsimta baznīcu. 21. gadsimta ieceres - strūklakas "Venēcija" - celtniecību nu nācies atlikt, un celtnieku vietā objektā ieradušies arheologi. Šobrīd netālu no Kremļa katru dienu un jebkuros laika apstākļos strādā arheologu komanda.

Carnikavā izstāde stāsta par zvejniecību vairāku gadsimtu garumā

Carnikavā atklāta izstāde “Vēstures gars”, kas stāsta par zvejniecības attīstību novadā vairāku gadsimtu garumā. Pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados Carnikavā uzsākta arī daudzkorpusu jahtu būvniecība, un te meklējami pirmsākumi arī leģendārajam “Kaupo”. Katamarāna “Kaupo” brauciens apkārt pasaulei no 1999. gada līdz 2003. gadam bija pirmais šāda veida pasākums Latvijas sporta vēsturē.

Ekspedīcijā Krievijā apglabā desmit latviešu karavīrus

Vārdi joprojām nav zināmi, taču viņi beidzot atdusēsies kapavietā ar baltiem krustiem. Krievijā atrasti un apbedīti desmit latviešu karavīri, kuri krita Otrajā pasaules karā. Viņi bija iesaukti Sarkanās armijas rindās, bet viņiem visiem mugurā bija Latvijas armijas formas tērps. Karam sākoties, padomju vara vēl nebija paspējusi okupētās Latvijas karavīrus pārģērbt.

 

FOTO: Riņņukalna akmens laikmeta apmetnē atsākti arheoloģiskie pētījumi

Riņņukalna akmens laikmeta apmetnē pēc sešu gadu pārtraukuma atsākti arheoloģiskie pētījumi. Latviešu un vācu arheologu komanda šovasar, rokot četru gadu tūkstošu pirms mūsu ēras seno apmetni, ieguvuši materiālus, lai detalizētāk pētītu apmetnes cilvēku uzturu. Tāpat atrasti atsevišķi cilvēku kauli, kādu būvju konstrukciju pēdas un arī māla trauku lauskas. Riņņukalna apmetne ir pirmais atzītais arheoloģiskais objekts Latvijā, kuru atklāja jau 19.gadsimtā.

Entuziasti no Vācijas sakopj Sabiles ebreju kapus

Šonedēļ vairākas dienas Vācijas starptautiskās nometnes dalībnieki sakopj Sabiles ebreju kapus. Pieminekļus attīra no sārņiem, kas sakrājušies gadu gaitā, tiek spodrināti uzraksti un veikti daudz citi darbi. Nometnes dalībnieki par saviem līdzekļiem dodas sakopt ebreju kapus vairākās valstīs.

Mežabrāļi CIP slepenajos arhīvos – palīdzība no Rietumiem

1950.gada vasarā Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) sāka apspriest ZRLYNCH projektu, tai skaitā arī finansiālos aspektus. Projekts cita starpā paredzēja izmantot Latvijas pretpadomju pagrīdes organizācijas - kuru sastāvā bija arī mežabrāļu bruņotie grupējumi - lai ievāktu informāciju un veiktu citas slepenas operācijas PSRS teritorijā. Par to liecina nesen atslepenotie CIP dokumenti, kuri izgaismo arī pretošanās kustības struktūru un iekārtojumu, vēsta Rus.lsm.lv.

Festivāla «Via Baltica» laikā Liepājā atklās izstādi «Latvija 1939-1991: no okupācijas līdz brīvībai»

Augustā, kad tiek pieminēta Baltijas valstu brīvībai tik nozīmīgā vēsturiskā akcija “Baltijas ceļš”, festivāla „Via Baltica” organizatori aicina ne tikai uz koncertiem, bet arī uz kino un izstādēm. Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos” no 4. līdz 31. augustam būs apskatāma Latvijas Okupācijas muzeja izveidotā ceļojošā izstāde “Latvija 1939-1991: no okupācijas līdz brīvībai”.

Aprit 80 gadi kopš Staļina Lielā terora sākuma

Jūlija beigās aprit 80 gadi, kopš padomju diktatora Josifa Staļina režīms sāka politiskās represijas un vajāšanas, kas vēsturē dēvētas par Lielo teroru. Nepilnos divos gados – 1937. un 1938. - aiz restēm nokļuva pusotrs miljons cilvēku. Ap 700 tūkstošu tika nošauti. Viņu vidū arī tūkstošiem latviešu. Un gadā, kad daudzi cilvēki Krievijā piemin savus Lielā terora laikā nošautos tuviniekus, sabiedriskās domas aptaujā Krievijā Staļins tiek atzīts par visu laiku un tautu izcilāko personību.

Mežabrāļi CIP slepenajos arhīvos - partizānu kustības rašanās, organizācija un pārvalde

Milzīgā Aukstā kara laika dokumentu klāstā, kuru nesen atslepenoja ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP), atrodami arī lielākā vai mazākā mērā latviešu mežabrāļiem veltīti dokumenti, kas atspoguļo partizānu aktivitātes, pēckara gados cīnoties pret padomju varu. Vairākos dokumentos ziņots arī par lomu, kuru pretošanās kustībā spēlēja gan CIP, gan PSRS Valsts drošības komiteja (VDK), vēsta rus.lsm.lv.

Dzelzceļa līnijai Rīga-Tukums aprit 140 gadi

Šogad aprit 140 gadi, kopš izveidota dzelzceļa līnija Rīga-Tukums, un 51 gads, kopš Tukumā piestāj elektriskais vilciens. Atzīmējot šos notikumus, Tukuma vēstures muzejā atklāta izstāde, kas interaktīvā veidā ļauj izzināt, kā līdz ar dzelzceļa attīstību mainījās pilsēta.

Āraišu ezerpilī sākta rekonstrukcija

Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā 90.gados celtajām koka ēkām nu vajadzīga rekonstrukcija, un tā sākusies ar „Rotkaļu mājas” pārbūvi. Āraišu arheoloģiskais muzejparks ir vienīgais Ziemeļaustrumeiropā, kur skatāma precīza kādas vēsturiskas apdzīvotas vietas rekonstrukcija. Ezerpils ir 9.-10.gadsimta liecība, kas sniedz priekšstatu, kā kādreiz dzīvoja senie latgaļi.

Kuršu ugunskapos atklāj arī akmens laikmeta apmetni

Arheologiem seno kuršu ugunskapi ir ļoti interesants pētniecības objekts, jo šīs sentautas tradīcijas Latvijas teritorijā līdz šim salīdzinoši maz pētītas. Popes pagastā ugunskapos arheologi atraduši nozīmīgas lietas, kas datējamas, sākot no 12.gadsimta. Vēl pētniekiem pārsteigums bijis, ka uzieta arī akmens laikmeta apmetne. Zinātnieki ir priecīgi, jo atklāti divi arheoloģiskie pieminekļi vienuviet. 

Jaunākie
Populārākie
Interesanti
Radio Naba