Dzīve & stils / Vēsture
Lietuva internetā sāk publicēt VDK aģentu ziņojumus

Jo vairāk izzināsim, kā darbojās padomju okupācijas laiku baisākā iestāde – Valsts drošības komiteja (VDK) jeb čeka, jo vieglāk būs pazīt Krievijas propagandu un spēt tai pretoties. Tas ir viens no argumentiem, kas izskan, spriežot par ļoti jūtīgo tematu – čekas arhīvu publiskošanu. Nozīmīgu soli atklātības virzienā šonedēļ spērusi Lietuva. Padomju specdienesta aģentu ziņojumus tagad varēs izlasīt internetā. 

Salaspils memoriālam – 50: kā tas tapa un kāda ir tā nākotne?

Elektronisks metronoms Salaspils memoriālajā ansamblī jau pusgadsimtu neapstādamies skaita laiku un sirdspukstus, kas dzirdami visā teritorijā. Salaspils memoriāls pēc nedēļas atzīmēs savu 50.gadadienu, un tās priekšvakarā pirmoreiz piedzīvo atjaunošanu. Beidzot to papildinās arī vēstures faktos balstīta ekspozīcija.

Ar instalāciju palīdzību izrāda padomju cilvēku bailes

"Ne katrs nonāks nākotnē" - šāds brīdinošs uzraksts no šīs nedēļas lasāms Londonas mākslas galerijā, kur Krievijas revolūcijas simtgadē sākusies divu krievu mākslinieku izstāde. Instalācijas parāda cilvēku bailes, kas pavadījušas cilvēku dzīves pagājušajā gadsimtā. 

Grāmatai «15.maija Latvija» taps turpinājums

Tikko iznākusi Ulmaņa laikiem veltīta grāmata „15.maija Latvija”. Jau tagad zināms, ka grāmatai taps arī turpinājums, un tas būs par to, kas īsti notika 1940./41. gadā, kad 15. maija Latviju nomainīja padomju vara.

Klajā nākusi apjomīga grāmata par Kuldīgu

Klajā nākusi apjomīga un uz zinātniskiem pētījumiem balstīta grāmata par Kuldīgu. Profesores Aijas Mellumas grāmatai „KULDĪGA. Laiki. Cilvēki. Ainava.” materiālus palīdzējuši savākt virkne pētnieku. Grāmata vēsta par Kuldīgas kultūrainavu un cilvēkiem, kuri to veidojuši paaudžu paaudzēs.

Cēsīs atzīmē reformācijas 500. gadadienu

Šogad aprit 500 gadu, kopš Eiropa piedzīvoja reformāciju – kustību, kuras mērķis bija mainīt pastāvošo kārtību katoļu baznīcā. Šī kustība pavisam drīz izplatījās arī Livonijā, un viena no pirmajām vietām, kur tika sludināta Mārtiņa Lutera mācība, bija Cēsis. Atzīmējot šo notikumu, Cēsīs divas dienas norisinās reformācijas 500. jubilejai veltīta konference “Mantojums un izaicinājums”.

Iznākusi vēstures grāmata par Kārli Ulmani – «15. maija Latvija»

Izdevniecība “Latvijas Mediji” laidusi klajā vēstures grāmatu par Kārli Ulmani – “15. maija Latvija”. Grāmata ir Latvijas izcilāko vēsturnieku pētījums par to, kāda bija dzīve pirmskara Latvijas pēdējā prezidenta Kārļa Ulmaņa valdīšanas laikā un kāpēc latviešus joprojām fascinē šī personība. Grāmatas veidotāji atspoguļo "ulmaņlaiku" periodu, kas latviešu kolektīvajā apziņā ir ieguvis “zaudētās paradīzes” nozīmi. Grāmatas atvēršanas pasākums notiks šā gada 19. oktobrī plkst. 16.00 Latvijas Kara muzejā Rīgā, Smilšu ielā 20.

Aicina studentus piedalīties VDK izpētē

Vēl šonedēļ dažāda līmeņa studenti var pieteikties stipendijām, lai pētītu padomju laika represijas un VDK struktūras. Studenti iepriekš pētījuši ideoloģisko mūziku, PSRS literatūras fondu, valsts drošības iestāžu aģentu krimināllietas un citus tematus. VDK dokumentu izpētes komisija studentus piesaista, lai arvien vēsturniekus piesaistītu tieši šī posma izpētē.  

RTU atklāj Vēstures muzeja ekspozīcijas zāli

Rīgas Tehniskā universitāte atklāj Vēstures muzeja ekspozīcijas zāli. Augstskola otrdien, 9.oktobrī, atzīmē vēstures dienu un ekspozīcijā apmeklētājiem stāstīs par augstākās tehniskās izglītības vēsturi 155 gadu garumā.

Bijušajā Butovas poligonā atklāts piemiņas dārzs Staļina Lielā terora upuriem

Bijušajā PSRS Iekšlietu tautas komisariāta Butovas poligonā Maskavas apgabalā, kur pagājušā gadsimta 30.gados Staļina īstenotā Lielā terora laikā nošāva un apglabāja gandrīz 21 000 cilvēku, atklāts Piemiņas dārzs. Butova par mūža mājām kļuvusi arī 1500 latviešu. Par liktenīgu viņiem kļuva toreizējā Krievijas kriminālkodeksa 58. pants – kontrrevolucionāri noziegumi. Taču laikā, kad Staļina terora upurus joprojām apraud viņu radinieki, Maskavā parādījies padomju diktatora krūšutēls.

Trasuna muzeja 25.jubilejā skatāma plašāka ekspozīcija

Franča Trasuna muzejs “Kolnasāta” šogad svin 25.jubileju, līdz ar to apmeklētājiem tiek piedāvāts apskatīt arī daudz plašāku ekspozīciju, kas veltīta Trasunu dzimtas un laikabiedru, kā arī novada vēsturisko liecību piemiņai.

Fotoizstādē Cēsīs «čekas» kameru novērošanas actiņas

Cēsīs neparastā fotoizstādē “Novērošana” apskatāmas vairākas tuvplānā iemūžinātas cietumu un īslaicīgās aizturēšanas izolatoru novērošanas actiņas no bijušajām Valsts drošības komitejas telpām Latvijā, Lietuvā, Ukrainā un Vācijā. Izstāde ļauj vēsturiskos notikumus  izzināt plašāk un iztēloties, kā pirms 60 gadiem bijis kameru abās pusēs.

Tukuma muzejam uzdāvina 19. gadsimta enciklopēdiju

Tukuma muzeja bibliotēka un Kandavas muzejs šonedēļ saņēma vērtīgu dāvinājumu. Kandavas muzeja krājumi papildināti ar lielu 20. gadsimta sākumā darinātu lelli un citiem tā laika priekšmetiem, bet Tukumā nonācis 19. gadsimtā Vācijā izdotais leksikons jeb enciklopēdija.    

Tīnūžos skatāma Mazās Juglas kaujas simtgadei veltītā izstāde

Atzīmējot simts gadus kopš Mazās Juglas kaujas, kas militārajā vēsturē pazīstama kā Rīgas operācija, Tīnūžos atklāta izstāde “Uz Rīgu: 1917”. Izstāde veidota kā ceļojums vēsturē, un tajā atainots karš tāds, kāds tas bija, bet neesot apskatīti politiskie jautājumi un militārā taktika.

Mežabrāļi CIP slepenajos arhīvos: Pretošanās kustība VDK kontrolē

Rietumu specdienestu operācijas, kurās Baltijā 40. un 50. gadu beigās iefiltrēja aģentus, liela nozīme bija atbalstam un palīdzībai no mežabrāļu puses. Cik var spriest pēc nesen atslepenotajiem ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) dokumentiem, visas šīs operācijas beidzās ar graujošu sakāvi. Tik aizdomīgi graujošu, ka amerikāņu izlūkdienests nosprieda - gan Igaunijā, gan Latvijā, gan Lietuvā "visu partizānu kustību kontrolē Valsts drošības komiteja (VDK)", ziņo Rus.lsm.lv.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti
Radio Naba