Kultūra
Dizainerus aicina pieteikt darbus «Latvijas Dizaina gada balvai 2018»
No 8.janvāra ir sākusies darbu pieteikšana nacionālas nozīmes dizaina konkursam - Latvijas Dizaina gada balvai (LDGB). Dizaineri ir aicināti bez maksas pieteikt savus darbus balvai mājaslapā www.dizainabalva.lv līdz 8.februārim. Iesniegtos darbus izvērtēs starptautiska žūrija septiņu dizaina jomas ekspertu sastāvā, un 12. aprīlī īpašā ceremonijā tiks apbalvoti labākie Latvijas dizaina darbi.
Pianists Nikolass Angeličs uzstāsies kopā ar Nacionālo simfonisko orķestri
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) 12. janvārī sagādājis klausītājiem pārsteigumu, jo Rīgā atkal uzstāsies viens no pasaules izcilākajiem pianistiem Nikolass Angeličs. Programmā “Angeličs. Bēthovens. Poga. Harmonija” LNSO mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Andra Pogas vadībā skanēs Ludviga van Bēthovena Ceturtais klavierkoncerts un Sergeja Prokofjeva Piektā simfonija.
Atvērts jauns literatūras vortāls «literatura.lv»
Atvērts Latvijas un latviešu literatūras vortāls "literatura.lv" - virtuāls resurss, kas apvieno gan aktuālās ziņas, grāmatu jaunumus un informāciju par pasākumiem, gan apjomīgu literatūras darbinieku datubāzi. To veido Latvijas Universitātes (LU) Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieki un atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.
Latvijas mākslas dzīvē ar izstādi sevi piesaka māksliniece Taja Bella
Latgales vēstniecības „Gors“ Mākslas galerijā no 9. janvāra būs skatāma Kazahstānā dzimušās un Itālijā skolojošās mākslinieces Tajas Bellas (Taya Bell) pirmā personālizstāde Latvijā. 13. janvārī 16.30 notiks tikšanās ar mākslinieci, kurā Taja interesentus vedīs izstādes gleznu stāstos.
Sigvards Kļava: «Vidzemes gredzens» būs kardināli citāds
Koncertu cikla „Latvijas gredzens” trešā daļa „Vidzemes gredzens” būs pilnīgi citāds nekā iepriekšējās daļas, Latvijas Televīzijas raidījumam „Rīta Panorāma” atklāj Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs, diriģents Sigvards Kļava.
Esplanāde Latvijas simtgadi gaida ar izdrupušiem celiņiem, bez attīstības vīzijas
Pēdējos pāris gados Rīgas pilsēta ar dāsnu Eiropas naudas palīdzību savedusi kārtībā vairākus vēsturiskos parkus – Ziedoņdārzu, Grīziņkalnu un Miera dārzu. Taču novārtā palicis pats centrālais Rīgas parks – Esplanāde. Kādreizējā armijas parāžu un daudzu dziesmu svētku norises vieta, Dzejas dienu šūpulis Raiņa pieminekļa pakājē Latvijas simtgadi sagaida ar apdrupušiem celiņiem un bez attīstības vīzijas. 
«Kilograms kultūras 2017» gada balsojums
No pirmdienas, 8.janvāra, plkst. 8.00 ir atklāts balsojums par “Kilograms kultūras 2017” pretendentiem. Sabiedrisko mediju žūrija ir vienojusies par pretendentiem astoņās kategorijās. Balsot var 10 dienas vienu reizi dienā, reģistrējoties ar e-pastu vai kādu no sociālajiem tīkliem.
Beverlihilsā pasniegti «Zelta globusi»
Losandželosas piepilsētā Beverlihilsā svētdien (pirmdien pēc Latvijas laika) notika 75.ikgadējā "Zelta globusu" pasniegšanas ceremonija, un galveno apbalvojumu kā gada labākā kinofilma drāma saņēma režisora Mārtina Makdonaha darbs "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri".
Eva Johansone iesaka, ko nepalaist garām šonedēļ
Allaž gribas ticēt, ka janvāris ir iesākums jaunajam. Varbūt tieši tādēļ, pirms lieliem darbiem, vērts ieklausīties citu teiktajā. Var cerēt, ka sadzirdētais raisīs jaunu, iedvesmotu pārdomu un ideju vilni. No 8. līdz 14. janvārim "Kilograma kultūras" žūrijas pārstāve Eva Johansone iesaka vairākas sarunas, kurās vērts ieklausīties: vīriešu sarunas garāžās, lekcija par digitālo paaudzi, trakulīga ceļojuma stāsts par Āziju un saruna par lustrāciju.
Muzejos šogad vairāk naudas algām, mazāk krājumu veidošanai un uzturēšanai
Kultūras ministrijas (KM) pakļautības muzeji no valsts budžeta šogad saņems līdzīgu finansējumu kā aizvadītajā gadā – aptuveni 16,5 miljonus eiro. Salīdzinot ar pērno gadu, šogad par miljonu lielāks finansējums atvēlēts muzeja darbinieku atalgojumam, savukārt par nepilnu pusmiljonu sarukuši līdzekļi muzeju pakalpojumu sadaļai, kurā ietilpst arī muzeju krājumu veidošana un uzturēšana. Vai tas atsauksies un muzeju darbību, un kādas vēl ir muzeju iespējas piesaistīt finansējumu?
Bukmeikeri: «The Post» triumfēs «Zelta globusa» apbalvošanas ceremonijā
7.janvārī Beverlihilsā 75. reizi norisināsies pasaulē otras prestižākās kino balvas “Zelta globuss” piešķiršana. Arī “Betsafe” bukmeikeri seko līdzi kino jaunumiem, tādēļ arī šogad ir publicējuši savas prognozes. Nominācijā “Labākā drāma” šogad laurus varētu plūkt filma “The Post”, šāda iespējamība esot 30%, prognozē bukmeikeri. Citās nominācijās šī filma nav starp favorītēm, taču nominēta ir vēl piecās kategorijās.
Kuldīgas tautastērpi papildina Dziesmu un deju svētkiem veltīto izstādi
Kuldīgas mākslas namā gads sācies ar latviešu tautastērpiem un Dziesmu un deju svētkiem veltītas izstādes „Latviskās dvēseles raksti” atklāšanu. Izstāde iepriekšējos gados bija apskatāma Minhenē un Luksemburgā, kā arī "Rīgas mākslas telpā” un Cēsu Izstāžu namā. Tagad pienākusi kārta Kuldīgai, kur izstāde papildināta ar tieši Kuldīgai raksturīgiem tautastērpiem.
Reperis Sudrabu Sirds: Vēlos būt labs labās lietās, nevis labākais sliktās lietās
Sudrabu Sirds (īstajā vārdā Deniss Jermakovs), savulaik zināms kā Jera, Sudrabu Jera un daļa no projekta “Savs i Savs” ( kopā ar Ozolu, Nātri, Skuteli, Kaizeru un Rayu) manās ausīs pirmo reizi atskanēja ar dziesmu “Lidmašīna”. Lai arī joprojām aizstāv šīs dziesmas saturu, Sudrabu Sirds ir pāršķīris jaunu lapu mūzikā, no sava "Youtube" kanāla izdzēšot visu agrāko materiālu. Tā vietā ir jauns sākums ar nesen iznākušo videoklipu “Oliņ Boliņ” un turpinājums ar videoklipu “Balss”, kuru pats izpildītājs sauc par savas dzīves labāko dziesmu līdz šim. Kā saka Sudrabu Sirds, viņš nevēlas piedot sev nekādas "haltūras" un vēlas būt labs labās lietās, nevis labākais sliktās lietās.
Muzeju krātuvju komplekss top pastiprinātā uzraudzībā
''Valsts nekustamo īpašumu'' (VNĪ) jaunā valde, kas darbu uzsāka aizvadītā gada augustā, nolēmusi stingrāk uzraudzīt muzeju krātuvju kompleksa būvniecības gaitu Rīgā, Pulka ielā. Tas tāpēc, lai novērstu vēstures atkārtošanos, kad pie iepriekšējās VNĪ vadības reti kurš projekts virzījās bez starpgadījumiem un termiņu pagarinājumiem. Spilgts piemērs – Tabakas fabrikas projekts Jaunā Rīgas teātra vajadzībām, kura darbu beigšanas termiņus pārcēla pat vairākus gadus.
Kinokritiķe: Tas, kā filma «Dotais lielums: mana māte» atklāj mātes un dēla attiecības, ir šokējoši
“Tā ir filma par nesarunāšanos,”  tā par savu jaunāko dokumentālo filmu “Dotais lielums: mana māte” saka tās autore Ieva Ozoliņa. Režisore, kuras rokrakstu skatītāji iepazina viņas debijas filmā “Mans tēvs baņķieris”, arī šajā filmā turpina pētīt ģimenes ietekmi uz cilvēku attiecībām. Filma jau saņēmusi žūrijas balvu prestižajā Amsterdamas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā, bet 4.janvārī tika pirmizrādīta Latvijā. Kā norāda kinokritiķe Daira Āboliņa, tas, kā Ieva Ozoliņa atklāj mātes un dēla attiecības, ir šokējoši.
Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts uzņem starptautiskus apgriezienus
"Latvijas Koncertu” organizētais latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts šogad notiks jau divpadsmito reizi. 20. janvārī Lielajā ģildē skanēs latviešu klasiķu – Alfrēda Kalniņa, Jāņa Mediņa, Jāņa Ivanova simfoniskās partitūras; šī gada jubilāra Jura Karlsona skaņdarbs „Gliese 581”; varēsim novērtēt arī Jēkaba Jančevska jaundarbu „Turbidus”. Uz Lielās ģildes skatuves spēlēs Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), Liepājas simfoniskais orķestris (LSO) un Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris.
Aija Andrejeva: Albums «Mēs pārejam uz Tu» ir ceļš pie sevis, pie saknēm
"Tās ir manas pārdomas, pieredze, mani sāpīgie un tumšie brīži, absolūta laime un ekstāze; tā ir mīlestība un ticība; tas ir izaicinājums būt drosmīgai un godīgai attiecībās ar cilvēkiem, un galvenokārt – ar sevi pašu. Tas ir ceļš pie sevis, pie saknēm," - tā par savu jaunāko albumu "Mēs pārejam uz Tu" saka dziedātāja Aija Andrejeva.
Kannu kinofestivāla žūriju vadīs Keita Blanšeta
Kannu kinofestivāla žūriju šogad vadīs austrāliešu aktrise un divkārtējā "Oskara" balvas laureāte Keita Blanšeta, kura palīdzējusi Holivudā sākt kampaņu "Time's Up" cīņai pret seksuālo uzmākšanos darbavietās, ceturtdien paziņojuši festivāla organizatori.
Lsm.lv sāksies «Kilograms kultūras 2017» gada balsojums
Nākampirmdien, 8.janvārī, plkst. 8.00 portālā LSM.LV tiks atklāts balsojums par “Kilograms kultūras 2017” pretendentiem. Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio žūrija ir vienojusies par pretendentiem astoņās kategorijās, kas tiks atklātas balsošanas uzsākšanas dienā.
Galerijas