Kultūra
Kafkas «Procesa» režisors Mārcis Lācis: Ar absurdu ir interesanti spēlēties
Sirreāls detektīvs – tādu apakšvirsrakstu Franca Kafkas „Procesa” iestudējumam Jaunajā Rīgas teātrī devis režisors Mārcis Lācis. Viens no pazīstamākajiem Kafkas darbiem caur grotesku un absurdu vēsta par varas graujošo spēku pār indivīdu. Iestudējuma galvenā loma uzticēta Jaunā Rīgas teātra visjaunākajam aktierim – Tomam Veličko, kuram šī ir tikai pirmā sezona profesionālajā teātrī.
Siguldas pils kompleksā radošās darbnīcas vērs durvis jau pirms jaunās tūrisma sezonas
Šobrīd vērienīgi rekonstrukcijas darbi turpinās Siguldas pils kompleksā, lai jau, sagaidot vasaras sezonu, te varētu sākt darboties radošās uzņēmējdarbības centrs. Pils kompleksa trīs atjaunotajās ēkās savām radošajām darbnīcām telpas nomāt varēs mākslinieki un amatnieki, dažādu pakalpojumu sniedzēji, tādējādi te nodrošinot ap 50 jaunas darba vietas un radot arī interesantu tūrisma galamērķi.
«Kilograms kultūras»: Kategorija «Literatūra»
Vēl līdz trešdienas, 17.janvāra, pusnaktij varat balsot par Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un lsm.lv gada balvas “Kilograms kultūras” nominantiem. Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un lsm.lv gada balvai “Kilograms kultūras 2017” literatūrā izvirzītos nominantus vieno laiks un vēsture. Aizvadītajā gadā latviešu literatūrā īpaši izceļas atskati uz vēstures tēmām, saskata neatkarīgais eksperts literatūrzinātnē Arnis Koroševskis.
LNSO čellu «sapņu komanda» vedīs klausītājus no baroka līdz džezam
Lielajā ģildē 18. janvārī Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) „Dream Team” aicina uz koncertu “Čellu „Dream Team” summa”, kur atraktīvā čellu grupa aizvedīs klausītājus līdz baroka laikmetam ar Baha un Monteverdi skaņdarbiem, kā arī izspēlēs Vivaldi “Pavasari” no cikla “Gadalaiki” un pēc tam atvedīs atpakaļ uz mūsdienām, pievēršoties džezam.
FOTO: Izrādes «Noziegums un sods» pirmizrāde
12. un 14.janvārī uz "Cafe Film Noir" skatuves kinoteātrī “Splendid Palace” norisinājās jaunās režisores Viktorijas Mihailovas pilnībā izpārdotā debijas izrāde “Noziegums un sods”, pēc Fjodora Dostojevska darba motīviem.
Madara Grēgere: 25 gadus gāju uz debijas albumu
27.novembrī dienas gaismu ieraudzījis ventspilnieces Madaras Grēgeres debijas albums ar nosaukumu "Tuvu klāt". Kā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" norāda dziedātāja, viņa gājusi uz debijas albumu 25 gadus, jo dziedāt sākusi trīs gadu vecumā popgrupā "Jūras akmentiņi".
Vilipsōna izstādē «Ārprātija piedzīvojumi» - arī viņa pirmais akts, kas tapis bērnudārzā
Mākslinieka Aivara Vilipsōna humorpilnie stāstiņi iz dzīves, kurus grāmatā „Ārprātija piedzīvojumi” apkopojusi rakstniece Nora Ikstena, īsā laikā kļuvuši par iecienītu lasāmvielu. Nepilnos divos mēnešos grāmata piedzīvojusi jau otro tirāžu, bet pats Vilipsōns pirmdien, 15. janvārī, galerijā „Istaba” atklāj grāmatā publicēto zīmējumu izstādi. Mākslinieks neslēpj pārsteigumu par grāmatas popularitāti un atzīst, ka tā aizrāvies ar rakstīšanu, ka reiz pat aizmirsis sievai pienest ikrīta kafijas krūzi...
Gundas Vaivodes kultūras izlase šai nedēļai
Sals beidzot pieņēmies spēkā! Tas nozīmē, ka īstais brīdis ļauties kultūrai iekštelpās, sildoties, piemēram, pie multimediāla uzveduma Gaismas pilī vai klausoties simfoniskās mūzikas lielkoncertu. Īpašs ieteikums arī tiem, kuri nav lasījuši Kafkas "Procesu". Gunda Vaivode, kura ikdienā vada Latvijas Radio 3 Klasiku, ir arī "Kilograma kultūras" žūrijas pārstāve. Zemāk lasāmi viņas ieteikumi  15. - 21. janvāra nedēļai.
Kas atļauts dokumentālajā kino – arī kinematogrāfisti diskutē par «Dotais lielums: mana māte»
"Filma kaut kādā veidā viņus izģērbj. Kad taisīju „Baņķieri”, to darīju ar sevi. Man likās, ja es to varu izturēt, arī viņi to var," par filmas "Dotais lielums: mana māte" varoņiem – matemātiķi Raiti un viņa mammu Silviju – saka režisore Ieva Ozoliņa. Tieši režisores izmantotā metode, tas, kā filma uzņemta, ir skatītāju un kino profesionāļu karstākais diskusiju temats.
Akuratera 142. dzimšanas dienu svinēs ar dziesmām un lasījumiem
Sestdien, 13. janvārī, plkst. 15.00 Jāņa Akuratera muzejs aicina uz Jāņa Akuratera 142. dzimšanas dienai veltīto pasākumu “Es laiku dzirdu kā spārnus”. Gata Zvirgzdiņa, Jura Riekstiņa un Ginta Šteina dziesmas ar Jāņa Akuratera vārdiem dziedās Ieva Akuratere. Jāņa Akuratera 1917. un 1918. gadā rakstīto dzeju, nepublicēto dienasgrāmatu un vēstuļu fragmentus lasīs Artis Robežnieks.
LTV raidījumam «Ielas garumā» - 15!
Tieši pirms 15 gadiem Latvijas Televīzijas (LTV) ēterā tika demonstrēts pirmais raidījums “Ielas garumā”. Tas bija veltīts Artilērijas ielai. Raidījuma idejas autore, nepagurstoša īstenotāja un vadītāja Lilita Eglīte jubilejas reizē saka, ka viņas lolojumam gals vēl ne tuvu nav redzams. Par visām Rīgas ielām vēl nav paguvusi izstāstīt, turklāt periodiski pilsētā izbūvē jaunas. Lilita, Latvijas Televīzija, Replay.lv un lsm.lv ielas garumā skatītājiem sarūpējuši dāvanu. Portālā LSM.lv nu atrodami un skatāmi paši pirmie “Ielas garumā” raidījumi.
«Kilograms kultūras 2017»: Kategorija «Teātris»
Vēl arvien turpinās “Kilograms kultūras 2017” lielais gada balsojums. No patiesi bagātīgā un daudzveidīgā Latvijas teātru devuma skatītāju balsojumam nominētas četras izrādes. Pēc aizvadīto gadu pieredzes tieši par teātra mākslu skatītāji balso viscītīgāk.
Operstudija «Figaro» iestudē komisko operu «Slepenās laulības»
Latvijas Mūzikas akadēmijas operstudija „Figaro” aicina skatītājus uz Domeniko Čimarozas komiskās operas “Slepenās laulības” pirmizrādēm. Komiskā opera divos cēlienos tiks rādīta divus vakarus - ceturtdien, 18. janvārī, plkst. 19.00 un piektdien, 19. janvārī, plkst. 19.00 Latvijas Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē.
Lielkoncertā «Liepāja izAicina» vairāk nekā 200 dalībnieku
Vērienīgajā lielkoncertā “Liepāja izAicina”, kas Liepājā norisināsies 16. un 17. martā, kopā ar jauniešu mūzikas un deju kolektīviem no visas Latvijas piedalīsies vairāk nekā desmit viesmākslinieki, to skaitā Valters Pūce, Jānis Aišpurs, Uldis Marhilēvičs, grupa “My Radiant You”, Kristīne Prauliņa, Ivo Fomins un citi. Kopumā vairāk nekā 200 dalībnieki vienosies kopīgā koncertprogrammā, kurā izskanēs jauniešiem nozīmīgi Latvijas autoru radīti skaņdarbi, īpaši šim notikumam komponēti jaundarbi, deju uzvedumi un citi pārsteigumi. Koncertā piedalās septiņi jauniešu kolektīvi no Liepājas, septiņi kolektīvi no citām Latvijas pilsētām.
Galerijas