Dienas ziņas

Nīkrācē vāc līdzekļus Ukrainai

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Liepājā sāk darboties peldošā ūdens izpētes laboratorija

Liepājas ezera zemūdens pasauli izpētīt ļaus mazizmēra kuģošanas līdzeklis “AkvaLab Liepāja"

Liepājas ezerā pie Dabas mājas Zirgu salā sestdien, 27. aprīlī, atklās dabas izziņas pētniecības mazizmēra kuģošanas līdzekli, kas sabiedrībai turpmāk būs pazīstams kā peldlīdzeklis "AkvaLab Liepāja". Ar tā palīdzību varēs ievākt ūdens un tajā esošo organismu paraugus un veikt dažādus fizikālķīmiskus mērījumus.

Kuģošanas līdzeklis izstrādāts Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas (EEZ/N) projekta "Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā" ietvaros.

Peldlīdzekļa nosaukums veidots no salikteņa – latīņu valodas vārda "aqua" ar nozīmi "ūdens" un "laboratorium" ar nozīmi "laboratorija", kas kopā veido nozīmes vārdu "ūdens laboratorija", savukārt vietvārds "Liepāja" iekļauts nosaukumā peldlīdzekļa atrašanās vietas atpazīstamības veicināšanai nacionālā un starptautiskā līmenī.

"Peldlīdzeklis ir paredzēts tikai izglītības nolūkiem un zinātniski pētnieciskai darbībai, un to var arī uzskatīt par izglītības inovāciju vispārizglītojošo mērķu sasniegšanai.

Turpmāk tādu priekšmetu kā "Dabaszinības" un "Bioloģija" mācību stundas skolēni kopā ar pedagogiem varēs īstenot uz peldlīdzekļa, turklāt radniecīgas tēmas apguvei atradīs arī matemātikas un tehnoloģiju jomu pedagogi,"

akcentēja Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja vietnieces pienākumu izpildītāja Kitija Kuduma.

"Ikdienā, piemēram, ievāksim reālvidē ūdens un tajā esošo organismu – zooplanktonu, fitoplanktonu, bentosa – paraugus ar tādiem ūdens pētniecības rīkiem kā planktona tīkls, batometrs, skrāpis, Seki disks un citiem, tāpat arī veiksim fizikālķīmiskus mērījumus par ūdens caurredzamību, pH līmeni, izmantojot pH metra zondi, skābekļa un citus mērījumus, bet visus iegūtos ūdens organismus atgriezīsim atpakaļ Liepājas ezerā, neradot tiem nekādu kaitējumu," papildināja Dabas mājas vides eksperte Sniedze Više.

Projekta vadītāja Laura Grundmane norādīja, ka peldlīdzeklī iebūvēts arī automatizēts akvaskops, kuru iegremdējot iespējams iepazīt zemūdens pasauli. 

Projekts izmaksājis 1,02 miljonus eiro, no kuriem 784 386 eiro ir Norvēģijas grantu līdzfinansējums, 138 421 eiro Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums, bet 102 534 eiro Liepājas valstspilsētas pašvaldības līdzfinansējums.

Sestdien aicina ikvienu iepazīt peldlīdzekļa sniegtās iespējas

Sestdien no plkst. 15.30 līdz 18.00 ikviens aicināts iepazīt peldlīdzekļa "AkvaLab Liepāja" materiāltehnisko bāzi un tā nākotnes perspektīvas. Tā kā uzkāpšana uz peldlīdzekļa vienlaicīgi būs iespējama ierobežotam cilvēku skaitam, paralēli visas dienas garumā tiks nodrošinātas bezmaksas ar dabas un vides pētniecību saistītas āra darbnīcas un aktivitātes, ko īstenos Dabas māja, Latvijas Hidroekoloģijas institūts (LHEI), Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) un Zivsaimniecības sadarbības tīkls (ZST).

Dabas mājas interaktīvo instalāciju ekspozīcija arī būs atvērta apmeklētājiem, savukārt āra darbnīcās varēs apgūt jūrnieku mezglu siešanas pamatus un izspēlēt stratēģijas spēli "Jūras pētnieki". LHEI darbnīcā varēs iepazīt svešzemju sugas un uzzināt vairāk par aizsargājamām jūras teritorijām, ekotoksikoloģiju un farmāciju. Savukārt LLKC un ZST darbnīcas būs saistītas ar zivju atpazīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti