Kultūra
«Neputns» izdod Gunāra Janaiša foto albumu «Personības un laikmets»
Fotogrāfa Gunāra Janaiša izveidotajā foto albumā iekļautie portreti tapuši laika posmā no 20. gs. 60. gadiem līdz mūsdienām. Attēlus papildina Janaiša rakstītas atmiņas, pārdomas par portretētajiem – Kurtu Fridrihsonu, Birutu Baumani, Lūciju Garūtu, Vizmu Belševicu, Jāni Stradiņu, Imantu Ziedoni u. c. Albuma dizains – Juris Petraškevičs.
Pērn atbalstu izdošanai ārvalstīs saņēmuši 43 darbu tulkojumi
2017. gadā atbalstu Latvijas literatūras izdošanai ārvalstīs saņēmuši 43 darbu tulkojumi. Latviešu autoru darbi tiks tulkoti albāņu, korejiešu, baltkrievu, igauņu, spāņu, ungāru, itāliešu, armēņu, ukraiņu, horvātu, maķedoniešu, arābu, somu valodās, savukārt atbalstu daiļliteratūras izdošanai angļu valodā pagājušajā gadā saņēmušas 22 grāmatas, lsm.lv informē platformas “Latvian Literature” pārstāvji.
Dievnamos notiks Zvaigznes dienas koncerti
Sestdien, 6.janvārī, būs Zvaigznes diena, kurai raksturīgās noskaņas mūzikas valodā varēs izbaudīt dažādos koncertos Latvijas dievnamos. Rīgā jauna koncertprogramma „Mūzika Viņam” izskanēs Svētā Jāņa baznīcā un tajā dzirdēsim ērģeļu un pūtēju kvinteta saspēli. Baroka orķestris „Collegium Musicum Riga” un baroka koris savukārt iestudējis Latvijā reti dzirdamā vācu komponista Samuela Šeidta mūzikas programmu, un to sestdien varēs klausīties Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā. Abos koncertos ieeja ir bez maksas.
Toma Treiberga kultūras ieteikumi šai nedēļas nogalei
Sagaidiet 2018. gada pirmo nedēļas nogali ar neierastāku skatījumu uz kultūru. Pamainiet radio klausīšanās paradumus, ļaujieties elektroniskās mūzikas maģijai, ieklausieties citādākā dzejas skanējumā un kopā ar šamani sajūtiet vībotnes ziemeļu spēku. To visu šonedēļ iesaka sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras" žūrijas pārstāvis, dzejnieks Toms Treibergs.
Latvijā skatāma melnā komēdija «Staļina nāve»
Vēsturisku personu nāve ir bijusi ne tikai pētnieku, bet arī mākslinieku izpētes objekts. To var teikt arī par padomju diktatoru Josifu Staļinu. 3.janvāra vakarā pirmo seansu Latvijā piedzīvo itāļu izcelsmes skotu režisora Armando Januči filma, kas atskatās uz notikumiem Padomju Savienībā tālajā 1953.gadā. Tikai šoreiz tie vēstīti melnās komēdijas žanrā.
Kinolektoriju «Tas, ko nedrīkst nezināt» turpina «Reibinošais neprāts»
Cenšoties vairot sabiedrības zināšanas un izpratni par labu kino, 3.janvārī sākas nu jau gandrīz par ikgadējo saucamais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) organizētais kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt”. Šīs, 13.,  sezonas tēma ir “Reibinošais neprāts”. Sešos seansos tiks demonstrētas izcilas filmas par neprāta, garīgo saslimšanu un apmātības tematiem. Kā tas līdz šim ierasts, pirms katra seansa - zinošu kino ekspertu komentārs par filmu.
Dailes teātris viesosies Ventspilī un Alūksnē
Dailes teātris janvārī ar izrādi “Liec Dievam pasmieties” viesosies Ventspilī, bet izrādi “Klusā daba ar resno puisēnu” rādīs Alūksnē, informē teātra pārstāve Liene Jakovļeva.
Mākslas akadēmijā atklās tematisku izstādi «Pagalms»
No 12. janvāra līdz 1. februārim Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) aulā Kalpaka bulvārī 13, Rīgā, būs skatāma tematiska izstāde „Pagalms“. Izstādes atklāšana notiks 11. janvārī plkst. 18.00 ar īpašu jauno mākslinieku Lauras un Mārtiņa Veļas performanci.
Ar Latvijas Radio kora koncertu noslēgsies «Ziemassvētku festivāls» Dzintaru koncertzālē
7. janvārī, dienā, kad pareizticīgie svin Kristus dzimšanas svētkus, Dzintaru koncertzāle un Latvijas Radio koris aicina uz “Ziemassvētku festivāla” noslēguma koncertu “Pareizticīgo lūgšanas un dziedājumi” plkst. 17.00 Dzintaru koncertzālē. Koncerta programmā baudīsim izcilā krievu komponista Georgija Sviridova pārlaicīgos skaņdarbus, balsu virtuozu – Latvijas Radio kora izpildījumā un diriģenta Sigvarda Kļavas lasījumā.
Konsīlijs vienojas, kā pareizi drīkst atskaņot himnu
2017.gada 1.novembrī notika ekspertu konsīlijs, kura mērķis bija izvērtēt Latvijas valsts himnas „Dievs, svētī Latviju!” atskaņošanas praksi un nekvalitatīva izpildījuma radītās sekas. Tā kā konsīlijā neizveidojās vienots viedoklis par izvirzītajiem Latvijas valsts himnas izpildījuma jautājumiem, pēc konsīlija tika veikta padziļināta normatīvā regulējuma un himnas izpildījuma prakses analīze, kuras rezultātā tapis slēdziens ar ieteikumiem izmaiņām normatīvajos aktos.
Kolmanes filma «Dubultā dzīve. Sekss un PSRS» - hronoloģisks stāsts caur seksuālās dzīves prizmu
Stāsts par padomju periodu caur seksuālās dzīves prizmu ir Ināras Kolmanes jaunās dokumentālās filmas „Dubultā dzīve. Sekss un PSRS” uzmanības centrā. Filma ir Latvijas, Francijas un Ukrainas kopražojums, un aizvadītā gada novembrī tā piedzīvoja pasaules pirmizrādi Francijā. Latvijas pirmizrāde savukārt gaidāma februāra nogalē. Ināra Kolmane šobrīd strādā Čehijā pie spēlfilmas „Bille” montāžas, bet gadu mijā uz īsu brīdi ieradusies Latvijā.
AKKA/LAA iebilst pret pilnu piekļuvi «periodika.lv» skolu bibliotēkās
Vai digitalizētajām avīzēm un žurnāliem, kas Latvijā izdotas pēdējo 70 gadu laikā, vajadzētu būt pieejamām arī skolu bibliotēkās? Par to sākusies diskusija Saeimā pēc Vēstures skolotāju biedrības ierosmes. Pašlaik digitalizētā periodika, kuras saturu vēl aizsargā autortiesības, pieejama tikai Latvijas publisko bibliotēku tīklā, kurā skolu bibliotēkas neietilpst. Skolotāji uzskata: tas apgrūtina skolēnu iespējas veikt pētnieciskos darbus, tādēļ situācija būtu jāmaina. Autortiesību sargi gan ir pretējās domās.
Ievas Ozoliņas filmai pirmizrāde kinoteātros un internetā
Jaunā 2018. gada pirmā Latvijas filmas - Ievas Ozoliņas "Dotais lielums: mana māte" -  pirmizrāde notiks 4. janvārī vienlaikus gan kinoteātrī „Splendid Palace”, gan interneta vietnē „Shortcut”. Mūsu valstī šādā paralēlā izplatīšanā divās dažādās vidēs filma patiešām tiks izrādīta pirmo reizi.
Latviski izdos pāvesta Franciska grāmatu «Pazemības ceļš» par korupciju
„Korumpēti cilvēki savu korumpētību nemaz nejūt. Tas ir tāpat kā ar sliktu elpu: cilvēks pats to parasti nemana. To sajūt tikai citi, un viņiem arī vajag cilvēkam pateikt to,” – tas ir fragments no pāvesta Franciska grāmatas „Pazemības ceļš”. To viņš uzrakstījis, vēl pirms kļuva pār pāvestu, būdams Buenosairesas arhibīskaps un aktīvi reaģējot uz 90.gados viņa valstī aktualizēto korupcijas problēmu. Nelielajā izdevumā autors korupciju apskata ļoti dziļi, analizē tās cēloņus un veidus, kā arī iezīmē ceļus, kā iespējams caursist biezās korupcijas bruņas.
Godina Rūdolfu Blaumani 155. jubilejā
Ieejot Latvijas valstiskās simtgades gadā, 155. dzimšanas dienu 1.janvārī atzīmējam rakstniekam Rūdolfam Blaumanim – izcilākajam latviešu dramaturgam, kura radošais mantojums ir nepārejoša vērtība, un viņa radītie lugu tēli, stāstu un noveļu varoņi ir aktuāli arī šodien.
Liepājā atklās fotoizstādi «Četri elementi»
Ceturtdien, 4. janvārī, plkst. 17 Liepājas muzeja ekspozīcijā “Liepāja okupāciju režīmos”, K. Ukstiņa ielā 7/9, atklās fotodarbu izstādi “Četri elementi", lsm.lv informē izstādes veidotāji.
Brīvprātīgie veltījuši 7500 stundu folkloras krātuves digitālā arhīva atšifrēšanai
"Piliens pie piliena – sanāk jūra" – tā, citējot kādu no Latvijas folkloras krātuves digitālajā arhīvā atrodamajiem senajiem sakāmvārdiem, var raksturot folkloras krājuma brīvprātīgo palīgu darbu. Kopš pērnā gada vairāki simti cilvēku no brīva prāta iesaistījušies folkloras krātuves digitālā arhīva atšifrēšanā, lai tā saturs pētniekiem būtu vieglāk meklējams un apstrādājams. Daudziem tas kļuvis par pastāvīgu hobiju – brīvajā laikā mājās pie datora atšifrēt kādu pirms simt gadiem rokrakstā fiksētu tautasdziesmu, pasaku vai buramvārdu. Aktīvākos no viņiem šonedēļ sumināja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Galerijas