Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Sēnes šogad esot parādījušās agrāk nekā parasti, jau kādu laiku plaši apspriež sociālo mediju lietotāji. Pirmos jau aprīļa sākumā aktīvākie sēņotāji mājās nesa lāčpurnus un mēnesi vēlāk – arī sēra piepes, bet kopš maija beigām vairāku novadu iedzīvotāji vietnē "Facebook" jau atrādīja groziņus ar pirmajām gailenēm. Eksperti gan norāda, ka tā saucamais sēņu grafiks šogad esot normas robežās, vienīgi siltā pavasara iespaidā šīs meža veltes esot atrodamas lielākā apjomā nekā citkārt.
Latvijā dzīvo trīs čūsku sugas, no kurām viena – odze – ir indīga. Čūskām patīk saulainas, klajas vietas, un lielākoties tās no cilvēkiem izvairās. Ja tomēr sanāk uzkāpt čūskai un tā pamanās iekost, jāpieņem sliktākais scenārijs, ka tā bijusi odze, un jāmeklē mediķu palīdzība, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja rāpuļu eksperts Andris Čeirāns un Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.
Pļavas ir kā dusošās princeses, kuras gaida govs mēli, kas tās pamodinās – tā par pļavu apsaimniekošanas ieguvumiem norādīja Latvijas Dabas fonda eksperte un botāniķe Rūta Sniedze-Kretalova. Viņa kopā ar Latvijas Televīzijas raidījumu "Vides fakti" devās pārgājienā pa randu jeb piejūras pļavām Kuivižu pusē, pa ceļam iepazīstinot ar to iemītniekiem un atklājot vienkāršu principu, pēc kura vadīties zāļu ievākšanā Jāņu vainagam.
Lai arī pēdējā laikā sociālajos tīklos populāri kļuvuši video ar mājās turētiem jenotiem, tas nav mājdzīvnieks un var pat būt bīstams, Latvijas Televīzijas raidījumam "Ķepa uz sirds" norādīja Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns. Ja Latvijā kāds vēlas turēt jenotu, ir jāsaņem Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja un jābūvē voljers.
Šos dzīvniekus nelielā izmēra dēļ nav viegli ieraudzīt, bet kustīguma dēļ grūti rūpīgi aplūkot. Kad tas tomēr izdodas, vēl grūtāk atraut no viņiem skatienu, jo piesaista koši spilgtais, krāšņais krāsojums. Tie ir kukaiņi – dabas meistardarbs –, kuru ķermeņa virsmā var būt atspoguļotas visas varavīksnes spektra krāsas. Stāsts ir par lapsenēm, par tām vientuļajām lapsenēm, kuru dzimtai piešķirts izskatam atbilstošs nosaukums "krāšņlapsenes" (Chrysididae).
Kad ģimenei pievienojās patversmes suns Kellija, pārim Madarai un Eduardam jau bija divi kaķi. Lai arī iepriekš viņi sprieda par iespēju paņemt labradora kucēnu mierīgākai sadzīvei ar murrātājiem, tomēr astoņus mēnešus vecā Kellija no patversmes bija lēmusi citādi, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".
Jūras kraukļu dēļ vairākas Rāznas ezera salas pārtapušas par degradētām teritorijām un mazinās arī zivju resursi, Latgales reģionālajai televīzijai norādīja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) eksperti. Latvijā līdz pat 70. gadu beigām šie putni bija samērā reti sastopami, taču pēdējās desmitgadēs to skaits strauji pieaudzis, radot postījumus arī dabas bioloģiskajai daudzveidībai.
Latvijas iedzīvotāji aicināti piedalīties pētījumā par pārtikas izšķērdēšanu, daloties ar savu viedokli un atklājot anketā savus pārtikas patēriņa paradumus, aicināja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU), kuras pētnieki analizēs gan mājsaimniecību, gan pārtikas ražošanas un ēdināšanas uzņēmumu situāciju un sniegs priekšlikumus pārtikas izšķērdēšanas mazināšanai.