Nav drošas alkohola iknedēļas devas, kas neatstātu ietekmi uz cilvēka veselību, – skaidro Pasaules Veselības organizācija (PVO), aicinot cilvēkus mainīt savus alkohola lietošanas paradumus. Kurā brīdī viena vīna glāze vai alus pudele var kļūt par bīstamu paradumu?
Dzīve & stils / Veselība
Hroniskas sāpes nav tikai kādas slimības simptoms, tā var būt arī patstāvīga diagnoze. Sāpes var mazināt ārstnieciskā vingrošana speciālista pavadībā, masāžas un fizikālā terapija, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja ārsts traumatologs, ortopēds Egils Strauss.
Dārgi medikamenti un nepieejami ārsti ir galvenās problēmas sirds un asinsvadu slimību jomā. Lai pievērstu sabiedrības un politikas veidotāju uzmanību šim tematam, pirmdien, 14.oktobrī, atklāta karikatūrista Gata Šļūkas izstāde "Ar sirdi joki mazi".
Vientulība Latvijas cilvēku vidū katru gadu pieaug. Reizēm justies vientuļi ir normāli, taču, ja šis stāvoklis ieilgst, ir jāmeklē palīdzība, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" pauda krīzes centra "Skalbes" pārstāves: krīzes tālruņa 116123 projektu vadītāja Kristīne Circene un klīniskā un veselības psiholoģe, Junga analītiķe, atbalsta grupu vadītāja Inese Ruka.
Kamēr krūts vēža skrīninga aptvere Latvijā ir salīdzinoši apmierinoša, zarnu jeb kolorektālā vēža skrīninga ietekmi ārsti nejūt teju nemaz – pacienti pie onkologiem joprojām ierodas ar ielaistām slimības stadijām, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja onkoloģe ķīmijterapeite, Latvijas Universitātes asociētā profesore Elīna Sīviņa.
Daudzām uroloģiskām saslimšanām simptomu nav vai pacienti tos ilgstoši ignorē, kas samazina ārstu iespējas palīdzēt, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas urologs Juris Jansons un Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas urologs Juris Plonis.
Sirds nav niere, tai nav jādzīvo taukos. Lai uzturētu sirdi veselu pēc iespējas ilgāk, tā ir gan jāsaudzē, piekopjot sabalansētu uzturu, gan jātrenē, regulāri nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja Latvijas Kardiologu biedrības prezidents, kardiologs, profesors Andrejs Ērglis un P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas fizioterapeite Līna Puga.
Runājot par iespējamo difterijas izplatīšanos, jāuztraucas tiem, kas pret difteriju nav vakcinēti vai ir aizmirsuši saņemt balsta vakcīnu. Ja nav skaidrs, kad bijusi pēdējā balsta vakcinācija, jāvēršas pie ģimenes ārsta un vajadzības gadījumā jāvakcinējas, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore Dace Zavadska.
Valsts asinsdonoru centrā (VADC) trūkst vairāku asinsgrupu asiņu, informēja VADC, aicinot atsaukties esošos un topošos asinsdonorus. Pašlaik centrs pat nespēj izpildīt visus slimnīcu pieprasījumus. Bet ziedotās asinis ir neaizstājamas gan smagās dzemdībās, gan pēc traumām, arī ārstējot onkoloģijas pacientus un veicot transplantācijas.
Pēdu veselībai visbiežāk uzmanību vēršam tikai tad, kad rodas diskomforts staigājot, un arī tad dažkārt sāpes ignorējam. Lai līdz tam nenonāktu, palīdzēt var pareiza apavu, pēdu aprūpes un vingrojumu izvēle, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja tehniskā ortopēde Kitija Āķe, podoloģe Tatjana Ivanova un fizioterapeite Ilze Vindele-Strode.
Viens no biežākajiem iesācēju klupšanas akmeņiem ir pārāk augstas instensitātes vingrinājumu izvēle, sperot pirmos soļus fizisko aktivitāšu pasaulē. Lai saprastu, kāda slodze ir pārāk augsta un kāda - pārāk zema, fitnesa trenere Madara Meiere iesaka lietot 10 ballu skalu – ja šķiet, ka slodze ir 9–10 balles, tad tā ir pārāk augsta, savukārt piecas balles – iespējams, pārāk zema.