Dzīve & stils / Veselība
Bezmaksas piena un augļu programma bērnudārzos nostiprinās ieradumu ēst veselīgu pārtiku

Bezmaksas pienu, augļus un dārzeņus rudenī varēs saņemt arī bērnudārzu audzēkņi. Programmu „Skolas piens” Latvijā īsteno jau vairāk nekā desmit gadus, bet programmu „Augļi skolai” īsteno kopš 2010.gada. Līdz šim bezmaksas lauku labumus Latvijas skolās dalīja pirmo līdz devīto klašu skolēniem, un pagājušajā mācību gadā vairāk nekā 80% skolēnu iesaistījās šajā programmā. No novembra abas programmas plānots apvienot vienā, turklāt burkānus, bumbierus, piena un citus produktus tagad piedāvās arī pirmsskolas audzēkņiem.

VIDEO: Saulesdūriens ķer pēkšņi. Kā palīdzēt cietušajam?

Laika ziņas sola, ka piektdiena būs karsta, bet sestdiena – šīs nedēļas un visas vasaras karstākā diena, lielākoties saulaina un tveicīga. Temperatūra sasniegs +25..+30 grādus, vietām, pārsvarā Zemgalē un Latgalē, līdz +31..+33 grādiem. Uzturoties saulē, jāuzmanās, īpaši uzmanīgiem jābūt senioriem un bērniem.

VIDEO: Ko darīt epilepsijas lēkmes gadījumā

Ar epilepsiju pasaulē slimo aptuveni 1% iedzīvotāju. Epilepsijas slimnieku skaits Latvijā tiek lēsts ap 10 000 cilvēku. “Pirmās palīdzības ABC” par to, kā pariezi rīkoties, ja cilvēku skārusi epilepsijas lēkme.

 

VIDEO: Kā rīkoties pēc apdeguma gūšanas vai applaucēšanās?

Pieskarties karstam grilam, uzliet verdošu ūdeni no tējkannas uz rokas vai pārāk ilga sauļošanās – visas šīs darbības var radīt apdegumu vai applaucēšanos. LTV rubrikā “Pirmās palīdzības ABC” skaidro, kā mazināt sāpēs šādā gadījumā un kāda ir pareiza rīcība pēc apdeguma gūšanas vai applaucēšanās.

VIDEO: Kā pareizi glābt slīkstošu bērnu?

Kā rīkoties, ja slīkst bērns?  Pat tad, ja bērns, plunčājoties ūdeni, ir aizrijies, būtu ļoti vēlams apmeklēt ārstu, jo pretējā gadījumā var nākties piedzīvot sauso slīkšanu.

Ģimenes ārsta norma - 19 pacienti dienā; dakteris Pūpols tam piekrīt

Cik pacientu dienā var pieņemt ģimenes ārsts? Šis jautājums vētīts gan amatpersonu kabinetos, gan ārstu prakses vietās saistībā ar jauno reformu. Noteikumi paredz, ka ārsti dienā var pieņemt ne vairāk kā 19 pacientus, katram veltot 15 minūtes. Tieši tā rīkojas arī ārsts Aigars Pūpols. 

Ar jaunajiem medikamentiem C hepatītu Latvijā šogad ārstē 800 pacientiem

C hepatīta vīrusa ārstēšanai Latvijā šogad atvēlēts gandrīz divreiz vairāk naudas nekā pagājušajā gadā. Kopumā desmit ar pusi miljoni eiro. Latvijā jau vairāk nekā pusotru gadu pacientus ārstē ar moderniem medikamentiem, tomēr ziņots, ka vēl pagājušajā gadā dārgie medikamenti lielai daļai pacientu, kuru organismu vīruss vēl netika sadragājis, nepienācās. Tagad plānots, ka tuvāko gadu laikā valsts varētu pilnībā atteikties no vecās ārstniecības terapijas, kas ir lētāka, bet vairumam pacientu izraisa tādas blakus parādības, kā, piemēram, nogurumu, izmaiņas asins ainā, kā rezultātā lētāko zāļu lietošana bieži vien ir jāpārtrauc. 

VIDEO: Kā rīkoties amputācijas gadījumā

Ātri un pareizi rīkojoties, vēlāk slimnīcā iespējams piešūt atpakaļ un pieaudzēt nogriezto ķermeņa daļu. Pirmais, kas jādara, ir jāzvana mediķiem, tad jāaptur asiņošana, jo vispirms jāglābj cilvēka dzīvība un tikai pēc tam var sākt meklēt atrauto ķermeņa daļu. Pie amputētajām ķermeņa daļām pieder ne tikai rokas, kājas pirksti, bet arī ausis, deguns, pat ādas gabali. Pareiza rīcība vienmēr būs identiska.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti