Kultūra / Ekrāns
Ar šo filmu mēs gribējām pateikt pusaudžiem: "Jūs mums esat svarīgi!" – tā saka jaunās komēdijas "Bum!" režisores Marta Selecka un Andra Doršs. Mazajiem tīņiem domātu kino darbu latviešu filmu klāstā ir maz, un filmas "Bum!" veidotāji centušies pēc iespējas labāk iepazīt šodienas divpadsmit–trīspadsmitgadnieku ikdienu un intereses, lai radītu kino tieši viņiem, nevis pieaugušo versiju par to, kas varētu patikt pusaudžiem. Filmā ir daudz hiphopa, tehnoloģiju un angliskā slenga, bet visa pamatā – visām paaudzēm pazīstams stāsts par draudzību, skolas drāmām un pirmajām simpātijām. Un, protams, par superspējām.
"Tas būs ļoti jauks raidījums – pirmais, ko šajā sērijā esam nofilmējuši. Lai skatītāji skatās un vērtē! Tas būs ļoti dziļš, daudz pārdomu raisošs. Ceļavārdi tam varētu būt šādi: "Darījām, ko varējām...". Tā par jaunā dokumentālo raidījumu cikla "Garainis" pirmo izlaidumu, kura galvenā varone būs režisore Māra Ķimele, bet viņas garīgais ceļabiedrs – leģendārais mākslinieks Ilmārs Blumbergs, saka režisore, TV raidījumu vadītāja un producente Marta Selecka.
Sestdienas, 26. oktobra, vakarā aizvadīta Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) apbalvošanas ceremonija "Riga IFF Awards", kurā galveno balvu ieguva ukraiņu režisores Olhas Žurbas dokumentālā filma "Lēni degošās zemes dziesmas". Četros programmas konkursos un divās kino nozares profesionāļiem veltītās "Rigs IFF Forum" sadaļās žūriju – ārvalstu un vietējo nozares ekspertu – vērtējumam tika nodoti 84 darbi, kas sacentās par festivāla godalgām un Riga IFF partneru specbalvām. Riga IFF norise turpinās vēl līdz svētdienas, 27. oktobra, vakaram kinoteātros "Splendid Palace" un "Forum Cinemas", kā arī tiešsaistē.
Mazi, izcili un pamanīti – Baltijas valstu kino darbi pēdējos gados piedzīvo īstu uzvaras gājienu starptautiskajos kino festivālos. Šovasar triumfa mirkli prestižajā Lokarno festivālā piedzīvoja Lietuvas kino, kur galvenās balvas mājās aizveda Saules Bļuvaites "Izlecējas" un Laurīna Bareišas "Sausi slīkstot", kas ir kopražojums ar Latviju. Abas šogad skatāmas arī Rīgas Starptautiskajā kino festivālā. Pirms "Sausi slīkstot" Latvijas pirmizrādes Latvijas Radio pirmo reizi viesojās filmas režisors Laurīns Bareiša (Laurynas Bareiša).
"Mani kā mākslas skolotāju ir grūti pārsteigt, bet šis bija kaut kas," saka vīrietis, izejot no Jana un Evas Švankmajeru izstādes Rotko muzejā. Visticamāk, viņa audzēkņi savos darbos neizmanto kaulus, asinis vai erotiku un neiedvesmojas no dažādu tautu reliģiskajām praksēm. Māksliniekam, leļļu meistaram un režisoram Janam Švankmajeram (dz. 1934), kurš kopā ar sievu, gleznotāju un keramiķi Evu Švankmajerovu (1940–2005) ir vieni no pasaulē zināmākajiem čehu autoriem, šī gada septembrī apritēja 90 gadu. Jans joprojām rada – visticamāk, viņš nemaz nav spējīgs apstāties, – un šobrīd viņa mākslu caurvij ne tikai ezotēriskas iedvesmas un taktilas rotaļas, bet arī aizvien pieaugošs riebums pret patērniecības kultūru un ilgas pēc pirms divdesmit gadiem mirušās sievas. Pateicoties šai jubilejai, mums dotas divas iespējas satikties ar viņu mākslu – minētā izstāde "Disegno Interno: Padodies savām apmātībām" Daugavpilī un filmu izlase Rīgas Starptautiskajā kino festivālā (Riga IFF), klasikas sadaļā "In Kino Veritas".
Nāve ir viena no septiņām lielajām tēmām kinematogrāfā. Tā dažādās formās parādās arī Rīgas Starptautiskā kino festivāla filmās. Vai tā būtu Magnusa van Horna suģestējošā lente "Meitene ar adatu", filmas stāsta nāvīgajā tumsā kā kabatas lukturītim iespīdot cerībai. Vai Lailas Pakalniņas filma "Gala punkti", kas ataino šķietami bezgalīgo dzīves ritējumu, atvairot domu par tā galīgumu. Vai Māra Maskalāna filma "Beigas", kas savu pasaules pirmizrādi piedzīvo Rīgas Starptautiskajā kino festivālā.
Vēl līdz svētdienai, 27. oktobrim, norisinās Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF), kurā pieredzēt varēja arī Māra Maskalāna filmas "Beigas" pirmizrādi. To var raksturot kā "maņas kairinošu latviešu jauno gotiku" vai filmu "par nāves un beigu (ne)atliekamību". Filmas veidotāji saka – tā ir "par dzīvības un nāves riņķadanci".
Ginta Zilbaloža animāciju filmu "Straume" Latvijā noskatījušies jau vairāk nekā 100 000 skatītāju. Šobrīd filma ieguvusi 16 starptautiskas balvas, un 22. oktobrī tā triumfēja animācijas filmu festivālā "Animation is Film" Losandželosā, kur ieguva galveno žūrijas balvu ("Grand Jury Prize"), informēja filmas pārstāvji.
Mani mēģinājumi svinēt Rīgas Starptautisko kino festivālu tiešsaistes režīmā, dīvānā, lielākoties cieš sakāvi. Tikai kinoteātra tumsā ar izslēgtu telefona skaņu vai, vislabāk, tajā kinoteātrī, kur nav interneta pārklājuma, mana kino skatīšanās ir īsta. Tiešsaistē vai klātienē, bet pagaidām es vēl meklēju to savu vienu filmu, kuru paņemt līdzi no šī gada festivāla.