Kas mainīsies 2024. gadā: nodokļi, pabalsti, bioatkritumu šķirošana un citi noteikumi

Lielāka minimālā alga, kompensācijas hipotekāro kredītu ņēmējiem, lielāki elektrības un gāzes sadales tarifi, obligātā bioatkritumu šķirošana, lielāka akcīze alkoholam un tabakai, 12% pievienotās vērtības nodokļa likme svaigiem augļiem un dārzeņiem un citas izmaiņas – portāls LSM.lv apkopoja, kas mainīsies un kādi jauni noteikumi stāsies spēkā 2024. gadā.

ĪSUMĀ:

2024. gadā gaidāmas nodokļu izmaiņas

Pieņemtas vairākas izmaiņas nodokļu likumos:

  • Kredītiestādēm un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemaksu 20% apmērā, ko aprēķina, izmantojot pirmstaksācijas gada finanšu datus.
  • UIN nepiemērošanu ekspluatācijas izdevumiem, kas rodas, izmantojot reprezentatīvos automobiļus, kuri ir reģistrēti uzņēmuma turējumā vai valdījumā vairāk nekā 60 mēnešus.
  • Paaugstināts ar algas nodokļiem neapliekamā darba devēja kompensācijas apmērs par darbinieka izdevumiem saistībā ar attālināto darbu.
  • Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atbrīvojuma sliekšņa paaugstināšana veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanas prēmiju summām.
  • IIN atvieglojumu un neapliekamā minimuma piemērošana arī mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, ja persona vienlaicīgi gūst ienākumus, kas tiek aplikti ar progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi.
  • Vienotas mikrouzņēmumu nodokļa likmes noteikšana 25% apmērā.
  • Autoratlīdzību saņēmēji nākamgad varēs turpināt līdzšinējo nodokļu nomaksas kārtību – nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem, vienlaikus nodokļu nomaksu 25% likmes apmērā par viņu darbu nomaksājot ienākuma izmaksātājam.
  • Azartspēļu nodokļa likmju paaugstināšana.
  • Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) svaigiem augļiem, dārzeņiem un ogām pieaugs līdz 12%; lielāks apgrozījuma slieksnis mazo uzņēmumu iekļaušanai Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā; zaudēto parādu vērtības sliekšņa noteikšana 1000 eiro, PVN atbrīvojuma piemērošana sporta nodarbībām, priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojuma attiecībā uz izdevumiem reprezentatīvajiem auto pārskatīšana.
  • Izmaiņas dabas resursu nodokļa likmēs, jauni nodokļa objekti, atvieglojuma atcelšana un sadalījumu maiņa starp valsts un pašvaldību budžetiem.
  • Akcīzes nodokļa likmju paaugstināšana tabakas izstrādājumiem, e-šķidrumiem, tabakas aizstājējproduktiem, alkoholiskajiem dzērieniem un dīzeļdegvielai un petrolejai, ko izmanto speciālajās ekonomiskajās zonās (SEZ) un brīvostās.
  • Dalības maksu sporta sacensībās un sporta nodarbībās neapliks ar PVN, ja sacensību vai nodarbību mērķis nav gūt papildu ienākumus. Ja no sacensību vai nodarbību organizēšanas tiek gūti papildu ienākumi, tie novirzāmi biedrības vai nodibinājuma mērķiem sportā vai nodarbību nodrošināšanai. 

 

Atbalsts hipotekāro kredītu ņēmējiem ar kredīta atlikumu līdz 250 000 eiro

Hipotekāro kredītu ņēmējiem kompensēs kredītu kopējo procentu maksājumus 30% apmērā, savukārt kredītiestādēm būs jāmaksā hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodeva.

Kompensāciju saņems par hipotekārajiem kredītiem, par kuriem līgums noslēgts līdz šā gada 31. oktobrim un kuru atlikums nepārsniedz 250 000 eiro. Kompensāciju neaprēķinās par tiem līgumiem, kas izsniegti ar fiksētu procentu likmi visā kredīta atmaksas periodā.

Kompensācija nedrīkstēs pārsniegt 2 procentpunktus no periodam noteiktās kopējās aizņēmuma likmes. 

Kompensācijas summu aprēķinās un izmaksās vienu reizi ceturksnī uz kredīta ņēmēja kontu. Izmaksātajām summām nepiemēros ienākuma nodokli un uz tām nevarēs vērst parādu piedziņu. 

Pensiju piemaksu pakāpeniski maksās visiem pensijas saņēmējiem

No 2024. gada Latvijā pakāpeniski atjaunos piemaksas pie pensijām par apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada beigām arī tiem, kuri pensijā devušies laikā no 2012. gada. 

Personām, kurām vecuma pensija piešķirta laikā no 1997. gada līdz 2011. gada beigām, piemaksas apmērs no 2023. gada 1. oktobra par vienu apdrošināšanas stāža gadu noteikts 1,52 eiro apmērā.

Piemaksas apmērs ik gadu tiek pārskatīts, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Piemaksas līdz šim nesaņēma 35,2% no visiem vecuma pensiju saņēmējiem un 45,9% invaliditātes pensiju saņēmēju, kuriem ir apdrošināšanas stāžs līdz 1995. gada beigām.

Valsts līdzfinansēs bērnu ar smagu invaliditāti aprūpi mājās

Valsts no 2024. gada līdzfinansēs bērnu ar smagiem funkcionāliem traucējumiem aprūpi mājās, turpinot līdzfinansēt aprūpi bērnam arī pēc pilngadības sasniegšanas, līdz persona sasniedz 24 gadu vecumu, ja personām ir vai līdz 18 gadu vecumam ir bijis izsniegts Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums par īpašās kopšanas nepieciešamību. 

Pērn kopumā šādas personas bijušas 3992, bet aplēsts, ka līdzfinansējums aprūpei mājās vidēji gadā varētu būt nepieciešams 855 bērniem, tomēr sagaidāms, ka faktiski pakalpojumu saņems vairāk personu, jo ne visiem pakalpojums tiks nodrošināts plānotajā maksimālajā apjomā.

"Mūžīgajiem bērniem" kopšanas pabalsta apmērs tiks palielināts par 100 eiro – līdz 413,43 eiro mēnesī.

Tāpat palielinās piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti apmēru līdz 160 eiro mēnesī. Pēdējo reizi piemaksa tika pārskatīta 2009. gadā, un kopš tā laika tā bija 75 lati jeb vēlāk 106,72 eiro mēnesī. 

Ziemā nedrīkstēs braukt ar tikai "M+S" marķējuma riepām

No 2024. gada 1. oktobra ziemas periodā no 1. decembra līdz 1. martam ar vissezonas riepām, kas marķētas tikai ar apzīmējumu M+S, aprīkoti automobiļi, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas, satiksmē vairs nedrīkstēs piedalīties.

Ar visā sezonā izmantojamām riepām braukt drīkst, tikai tām jābūt ar atbilstošu marķējumu. Izmantot nevarēs riepas, kurām ir tikai "M+S" marķējums. "M+S" riepas nav paredzētas izmantošanai visu gadu Latvijas laikapstākļos.

Vissezonas riepām ir arī citi marķējumi: 4S – četrām sezonām, AW – jebkuram gadalaikam, "All Season" – visām sezonām, "Tour Terrain" – visiem segumiem.  Un uz visām šādām riepām obligāti jābūt arī papildu marķējumam ikonas veidā – kalns ar sniegpārsliņu, un tādas riepas drīkst izmantot ziemā arī no nākamā gada decembra.  

Laulību varēs noslēgt bez lieciniekiem

No 2024. gada 1. jūlija līgava un līgavainis varēs noslēgt laulību arī bez lieciniekiem, bet, ja vēlēsies, varēs pieaicināt ne vairāk kā divus pilngadīgus lieciniekus. 

Laulāties bez lieciniekiem būs iespējams, iesniedzot iesniegumu un citus laulības noslēgšanai nepieciešamos dokumentus dzimtsarakstu nodaļā vai Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstīs pēc 1. jūlija.

Obligāta bioatkritumu šķirošana

No 2024. gada 1. janvāra Latvijā būs obligāta bioloģisko atkritumu šķirošana. Pārmaiņas neskars mājsaimniecības, kuras atkritumus šķiro savās komposta kaudzēs. 

Organisko atkritumu šķirošana notiks brūnos konteineros. To izvietošanu jau tagad var pieprasīt vietnē navkurmest.lv. 

Brūnajā konteinerā jānonāk virtuves atkritumiem un ēdiena paliekām bez iepakojuma, piemēram, dārzeņu un augļu atgriezumiem, mizām un serdēm, graudaugiem un to izstrādājumiem – maizei un konditorejai,  tāpat tur var nonākt čaumalas, cietie piena produkti, piemēram, biezpiens un siers, kā arī kafijas vai tējas biezumi.

Pie atkritumiem, kas bioloģiski noārdās, pieskaitāmi dārza atkritumi – augi un to saknes, lapas, zāle, zari, kuru diametrs nepārsniedz divus centimetrus, mulča, kā arī telpu atkritumi – telpaugi bez augsnes, novītuši ziedi.

Bio konteinerā nedrīkst izmest ēdienu iepakojumā, šķidrumus, piemēram, pienu, kefīru vai zupu, arī pudeles vai pakas ar šķidrumiem nedrīkst nonākt pie bio atkritumiem. 

Pieaug minimālā alga, sliekšņi pabalstiem un minimālās pensijas

Minimālās mēneša darba algas apmērs normālā darba laika ietvaros pieaugs no 620 līdz 700 eiro.

Dokumenti

Jauni minimalie slieksni.pdf

Lejuplādēt

2.01 MB

Garantētā minimālā ienākuma slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 137 eiro (pirms tam – 125 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 96 eiro (līdz šim – 87,50 eiro).

Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 343 eiro (līdz šim – 313 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 240 eiro (līdz šim – 219 eiro).

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu sliekšņa maksimālais apmērs pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 549 eiro (līdz šim – 501 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 384 eiro (līdz šim – 351 eiro).

Palielināsies minimālo vecuma pensiju apmēri. Minimālās vecuma pensijas aprēķina bāze palielināsies no 157 eiro līdz 171 eiro, cilvēkiem ar invaliditāti no 7 gadu vecuma – no 188 eiro līdz 206 eiro. Minimālo vecuma pensijas apmēru nosaka, piemērojot aprēķina bāzei koeficientu 1,1 un par katru stāža gadu, kas pārsniedz 15 gadus, apmēru palielina par 2% no aprēķina bāzes.

Palielināsies minimālo invaliditātes pensiju apmēri. Minimālās invaliditātes pensijas aprēķina bāze palielināsies no 157 eiro līdz 171 eiro, personām ar invaliditāti no bērnības – no 188 eiro līdz 206 eiro. III invaliditātes grupas gadījumā invaliditātes pensija tiek noteikta invaliditātes pensijas aprēķina bāzes apmērā, savukārt, nosakot minimālo invaliditātes pensiju I un II invaliditātes grupas gadījumā, aprēķina bāzei tiek piemēroti koeficienti – I invaliditātes grupai 1,6, bet II invaliditātes grupai 1,4.

Palielināsies apgādnieku zaudējuma minimālo pensiju apmēri. Minimālās apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs katram bērnam no dzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai palielināsies no 157 eiro līdz 171 eiro, cilvēkiem ar invaliditāti no bērnības – no 188 eiro līdz 206 eiro.

Piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti tiks paaugstināta no 106,72 eiro līdz 160 eiro mēnesī. Janvārī un februārī atbalsts tiks izmaksāts iepriekšējā apmērā. Pabalsta apmēra starpību par janvāri un februāri izmaksās 2024. gada martā.

Pabalsts personai ar invaliditāti, kurām invaliditātes cēlonis ir slimība no bērnības un kurai nepieciešama kopšana, tiks paaugstināts no 313,43 eiro līdz 413,43 eiro. Janvārī un februārī atbalsts tiks izmaksāts iepriekšējā apmērā. Pabalsta apmēra starpību par janvāri un februāri izmaksās 2024. gada martā.

No 106,72 eiro līdz 160 eiro mēnesī palielināsies atbalsta apmērs ar celiakiju slimiem bērniem. 2024. gada janvārī un februārī atbalsts vēl tiks izmaksāts iepriekšējā apmērā, bet starpību par janvāri un februāri izmaksās 2024. gada martā.

Par iebraukšanu Jūrmalā būs jāmaksā visu gadu

No 2024.  gada 1. februāra iebraukšanas maksa Jūrmalas pilsētas īpaša režīma zonā būs 3 eiro un nodeva būs spēkā visa gada garumā.

Deklarēto jūrmalnieku īpašumā vai turējumā esošiem transportlīdzekļiem caurlaides tāpat kā līdz šim būs bez maksas. Nemainīga paliks arī ilgāka termiņa iebraukšanas caurlaižu maksa: nedēļas caurlaide 7 dienām maksās 10 eiro, mēnesim (30 dienām) – 31 eiro, trīs mēnešiem (90 dienām) – 55 eiro.

Caurlaide visam gadam (365 dienām) maksās 180 eiro, kas ir 0,49 eiro dienā, pusgadam (180 dienām) – 107 eiro, bet 270 dienām – 150 eiro. Ilgtermiņa caurlaides varēs sākt noformēt no 2. janvāra.

Elektroskūteri obligāti jāreģistrē 

No 2024. gada 1. janvāra elektroskrejriteņu un velorikšu reģistrācija "Ceļu satiksmes drošības direkcijā" (CSDD) ir obligāta un ceļu satiksmē atļauts piedalīties tikai ar reģistrētiem elektroskrejriteņiem un velorikšām.

Elektroskrejriteņiem un velorikšām pie to konstrukcijas ir jāpielīmē viena valsts reģistrācijas uzlīme.

Esošo elektroskrejriteņu un velorikšu reģistrācija veicama līdz 2024. gada 31. martam, un pēc šī termiņa ar šiem transportlīdzekļiem bez to reģistrācijas ceļu satiksmē piedalīties būs aizliegts.

Savukārt velosipēdu reģistrācija joprojām ir brīvprātīga, un ceļu satiksmē atļauts piedalīties arī ar nereģistrētiem velosipēdiem.

Satiksmē aizliedz transportlīdzekļus ar Krievijas numuriem

No nākamā gada februāra Latvijā aizliegs piedalīties satiksmē transportlīdzekļiem ar Krievijas reģistrācijas numuriem, savukārt nepārreģistrētos auto paredzēts konfiscēt.

Transportlīdzekļi ar Krievijas numuriem Latvijā būs jāpārreģistrē ne vēlāk kā līdz 2024. gada 14. februārim, vai arī tiem būs jāpamet Latvijas teritorija. Nereģistrētos transportlīdzekļus pēc šī datuma iecerēts konfiscēt un nodot Ukrainai.

Tāpat par Latvijā nereģistrēta Krievijas transportlīdzekļa neatļautu izmantošanu ceļu satiksmē varēs piemērot naudas sodu no 750 līdz 2000 eiro.

Likuma prasības neattieksies uz, piemēram, diplomātiskā un konsulārā dienesta lietojumā vai īpašumā esošiem spēkratiem.

Transportlīdzekļi ar Krievijas numuriem gan vienu reizi varēs šķērsot Latvijas teritoriju tranzītā, un tas jāizdara 24 stundu laikā.

Pieaugs gāzes un elektrības sadales tarifi

 No 2024. gada 1. janvāra pieaugs dabasgāzes sadales sistēmas operatora AS "Gaso" dabasgāzes sadales tarifi.

Lietotājiem, kuri dabasgāzi izmanto ēdiena pagatavošanai, ar atļauto slodzi līdz sešiem kubikmetriem stundā izmaksas 2024. gadā pieaugs par 1,32 eiro bez PVN mēnesī, bet tarifa mainīgā daļa pieaugs par 0,06 eiro bez PVN.

Lietotājiem, kuri vidēji mēnesī patērē 2500 kilovatstundu (kWh) dabasgāzes, apkures sezonā mēneša vidējais maksājums pieaugs par 9,32 eiro bez PVN.

Savukārt patērētājiem ar atļauto slodzi no 6,1 līdz 10 kubikmetriem stundā fiksētā maksājuma pieaugums būs par 3,22 eiro bez PVN mēnesī, norāda SPRK.

Tāpat no nākamā gada spēka būs jaunie elektrības sadales tarifi. Tie ir vidēji tikai par 7% –11% zemāki nekā tie, kuri stājās spēkā jūlijā, bet no janvāra paredzēts arī jauns valsts atbalsts, līdz ar ko maksa par elektrības sadales pakalpojumus pieaugs nedaudz.  Atbalstam kvalificēsies 95% no mājsaimniecību lietotājiem (ar pieslēgumu 1 vai 3 fāzes līdz 25 ampēru jaudu).

"PAMATA-1" tarifu plāns: pamata izvēle, ko izmanto vairāk nekā 95% mājsaimniecību 
Ikmēneša fiksētā maksa (par jaudas uzturēšanu) privātpersonu pieslēgumiem

 

E-receptes zāles varēs iegādāties arī citās Eiropas Savienības valstīs

No 2024. gada 1. februāra Latvijā izrakstītas e-receptes zāles varēs iegādāties, atrodoties citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī.

Sākumā pārrobežu e-receptes datu apmaiņu ar Latviju uzsāks Igaunija, Čehija, Polija, Spānija, Lietuva un Portugāle, savukārt citas valstis pievienosies pakāpeniski. Valstu saraksts būs pieejams Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnē. Vienlaikus šī kārtība darbosies arī pretējā virzienā – citu ES valstu pilsoņi varēs savā valstī izrakstītās e-receptes izmantot Latvijā.

Bet no 1. janvāra E-veselības portālam eveseliba.gov.lv gan iedzīvotāji varēs pieslēgties tikai ar mobilo lietotni "eParaksts mobile", "Smart ID" vai personas apliecību (eID karti), un vairs nebūs iespējams izmantot internetbanku. Cilvēkiem, kas e-veselības platformu neizmanto ikdienā, bet informāciju noskaidro pie farmaceita vai ģimenes ārsta, nekas nemainīsies.  Ja kādam senioram ir bērns vai laulātais, kurš izmanto šos digitālos rīkus, tad viņš var vērsties Nacionālajā veselības dienestā ar iesniegumu un deleģēt šo cilvēku piekļuvei saviem datiem.

Bet veselības nozares darbinieki sistēmai pieslēgties varēs tikai ar eParakstu vai ID karti.

Cits e-veselības jauninājums no nākamā gada būs iespēja apskatīt visu laboratorisko izmeklējumu rezultātus. To ieviešana gan būs pakāpeniska.  

Jauna sabiedriskā transporta biļešu sistēma

No nākamā gada aprīļa līdz 2025. gada vidum pakāpeniski sāks ieviest jaunu reģionālā sabiedriskā transporta – autobusu un vilcienu – biļešu un tarifu sistēmu.

Sistēma tostarp paredz dārgāku biļešu iegādi pie autobusa vadītāja un vilciena konduktora, bet izdevīgāku mēnešbiļešu iegādi. Jaunajā tarifu un biļešu sistēmā tiks ieviesta tarifa izlīdzināšana autobusu pārvadājumos, kā rezultātā atsevišķos reisos biļešu maksa pieaugs krasāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti