Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Cietums kļuva par pagrieziena punktu, lai mainītu dzīvi. Gunta Ivanovska pieredzes stāsts

Guntis Ivanovskis uzauga ģimenē, kurā alkohols nebija svešs. Pēc tam, kad vecāki izšķīrās, un viņš palika viens, sākās arī viņa dzīve uz ielām. Viena lieta noveda pie nākamās, līdz Guntis attapās, četrus mēnešus dienu no dienas lietojot heroīnu. 18 gadu vecumā par narkotisko vielu glabāšanu un naudas viltošanu viņš nonāca cietumā. Savu stāstu Guntis atklāja "Dod pieci!" labdarības maratona studijā. 

Ar savām problēmām bija viens pats

"Bija 1990. gadi, kad es biju jaunietis, un man bija 12 gadi, kad sākās ielas dzīve. Tad mēs varējām uz ielas atrasties arī trijos naktī, ne tā, kā tas ir šobrīd. Protams, ka kāja slīdēja, jo paraugs bija mājās – vecāki un [pieaugušie] visapkārt lietoja," atzina Guntis.

12 gadu vecumā viņš pirmo reizi pamēģināja alkoholu, un kopš tā brīža to turpināja lietot katru nedēļas nogali. 

"Vecākiem pašiem bija problēmas ar to, un viņi vēl arī izšķīrās, kas nozīmē, ka es vispār paliku viens pats. Mēs ar brāli abi palikām pie vecmammas.

Kaut kādu brīdi man palīdzēja treneris. Kad es trenējos, tad bija vismaz kaut kāda disciplīna, bet tad, kad no sporta aizgāju, vairs nebija šīs motivācijas," stāstīja Guntis.

Ar šodienas acīm viņš vērtē, ka viņam būtu spējuši palīdzēt citi pieaugušie, ja paņemtu jaunieti paspārnē un atbalstītu, redzot viņa situācijas skaudrumu, taču tas tā nenotika.

"Ar problēmām biju es pats, jo īstenībā nebija neviena, ar ko izrunāties. Ar tiem draugiem, ar kuriem es draudzējos, par to, ka tev sāp sirds, nevarēja runāt, jo tā tiktu uzskatīta kā vājuma pazīme. Tāpēc es to turēju visu iekšā," atzina Guntis.

18 gadu vecumā nonāca cietumā

Atrodoties nelabvēlīgā vidē, Guntis tika ierauts dažādās situācijās, kas viņu noveda arī līdz nonākšanai cietumā 18 gadu vecumā par naudas viltošanu un narkotisko vielu glabāšanu. 

"Man pagrieziena punkts bija cietums, jo es uz to brīdi aktīvi lietoju narkotikas. Tie bija aptuveni četri mēneši gandrīz diendienā ar smagajām narkotikām, heroīnu. Tas bija tiešām traki, kad tu celies no rīta ar vienu domu, – kur dabūt atkal? Robežas nekādas nepastāvēja.

Man cietums bija apstāšanās punkts. Es beidzot paliku viens pats, bez draugiem. Tas bija laiks, kad man beidzot bija iespēja sev uzdot jautājumus, kas es esmu, kāpēc es esmu šajā pasaulē, ko es šeit daru?" stāstīja Guntis.

Iznākot no ieslodzījuma, Guntis visai ātri, pēc aptuveni divām nedēļām, gandrīz nokļuva tur atpakaļ. Par laimi, lieta pret viņu tika izbeigta, jo Guntis atvainojās cilvēkam, kuram bija nodarījis pāri. 

Tikt ārā no vides, kurā viņš no jauna jau atkal bija nonācis, viņam palīdzēja sarunas ar HIV profilakses centra brīvprātīgajiem Kuldīgā. Tobrīd tur strādāja cilvēki, kuri paši savulaik bija atkarīgie vai ieslodzītie, un viņi Guntim sniedza dažādus padomus, kā mainīties, tāpat aicināja iesaistīties arī dažādos pasākumos un projektos.

Tagad palīdz citiem

Tagad Guntis izmanto savu pieredzi, lai kā brīvprātīgais palīdzētu tiem, kuri nonākuši līdzīgā situācijā, kādā savulaik atradās pats.

"Katru nedēļu es apmeklēju Liepājas ieslodzījuma vietu un tur tiekos ar jauniešiem jau sešus gadus. Tiekos individuāli, viens pret vienu. Vispirms es iepazīstinu ar sevi, kas es tāds esmu un kāda ir mana dzīve. Es izstāstu savu dzīves stāstu, kā es gāju savu ceļu un kas man palīdzēja piecelties. Tad es saku – vai tu arī gribi mēģināt kaut ko darīt?" stāstīja Guntis. 

Tad viņš kopā ar jaunieti izrunā tos pašus jautājumus, kurus savulaik uzdeva pats sev, atrodoties ieslodzījumā. Gunta pieredze liecina, ka šādas sarunas atraisa jaunieti un viņš mācās pastāstīt arī par sevi. 

"Pamatā viņi ir gatavi runāt par čempiona tituliem, cik es izdzēru, cik izlietoju, cik es nosēdēju, kā es nozagu, bet runāt par tādām ikdienišķām lietām viņiem liekas neforši, ne-čomiski. Tad mēs tā runājam, un viņi to mācās.

No viņu puses ir nākušas atsauksmes, ka viņi tā var apdomāt savu dzīvi, izvērtēt savas lietas. Viņi vienmēr, kad es atnāku, man prasa – Gunti, par kādu tēmu mēs šodien runāsim? Tas viņiem ir aizraujoši," stāstīja Guntis.  

Papildus tam, sadarbojoties ar Atkarību profilakses centra speciālistiem, Guntis vada seminārus un interaktīvas nodarbības par atkarību, līdzatkarību un HIV/AIDS jautājumiem Liepājas un tuvākās apkārtnes vispārizglītojošajās skolās, kā skolēniem, tā vecākiem un pedagogiem, arī jauniešiem Liepājas Valsts tehnikumā un Liepājas "Jauniešu mājā", studentiem Liepājas Universitātē un citur.

Viņaprāt, vissvarīgākais no pieaugušo puses ir jauniešiem veltīt laiku un dot iespējas sevi pierādīt, kā arī no sirds ticēt, ka viņi ir tā vērti, lai dzīvotu un būtu mums blakus.

"Kāpēc nepalīdzēt vismaz vienam jaunietim ciematā, piemēram? Var paaicināt viņu kaut ko palīdzēt un tajā pašā brīdī pabarot ar kādu garšīgu zupiņu. Tā mēs veidojam attiecības un parādām, ka viņš ir vērtīgs, un to mēs varam darīt jebkur. Mēs, līdzcilvēki, varam būt viens otram līdzās un palīdzēt," pauda Guntis. 

Vairāk sarunu no "Dod pieci!" stikla studijas:

Par labdarības maratonu "Dod pieci!"

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.

"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.

Ziedojuma iespējas un mērķis:

  • No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.

  • No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.

  • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.

  • Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!".

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv – nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. 

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

  • OPEN Radošais centrs. Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.

  • "YOU+". Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar "YOU+". Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.

  • Sociālā atbalsta un izglītības fonds (SAIF). Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.

  • Laiks jauniešiem. Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
     

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

  • Palīdzēsim viens otram. Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.

  • Latvijas Samariešu apvienība. Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.

  • Resiliences centrs. Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.

  • "House of Hope". Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.

  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociālie pakalpojumi, sazinies.

  • Palīdzēsim.lv. Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti