Kultūra / Māksla
Eiropas Karikatūru centrā Beļģijas pilsētā Kruišoutemā (Kruishoutem) atklās ievērojamā latviešu karikatūrista Zemgus Zaharāna darbu izstādi.
"Mums ir tik daudz skatienu, kas ir uz mums vērsti. Ir tādi termini kā "vīrieša skatiens", "sievietes skatiens", "sabiedrības skatiens", bet tad rodas jautājums – kāds ir pašskats uz sevi? Vai tas pašskats īstenībā nav pats svarīgākais?" raidījumā "Kultūrdeva" ar savām pārdomām par cilvēkiem un savu jauno izstādi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā "Sologāmija" dalās multimāksliniece Katrīna Neiburga.
Mākslinieks Kaspars Brambergs ir pazīstams ar saviem lielizmēra darbiem, kuros apvienotas glezniecības un skulptūras tehnikas, kuri raksturojami ar vārdiem "abstrakta monumentalitāte" un "materialitāte" – pats mākslinieks to dēvē par "vieliskumu". Nesen mākslas centrā "Noass" bija aplūkojama viņa jaunākā izstāde – par to, kā tajā apvienojas digitālais un fiziskais, mākslinieks plašāk stāstīja raidījumā "Kultūras rondo".
Igauņu laikmetīgās mākslas galerija "Kogo" no Tartu kļuvusi par oficiālo pārstāvi nu jau trim latviešu māksliniecēm – Elīnai Vītolai un Līgai Spundei nesen pievienojusies arī Sabīne Vernere. Ko tas īsti nozīmē – pārstāvēt mākslinieku? Mēs nolēmām izmantot šo notikumu kā iespēju tuvāk iepazīties ar "Kogo" galeriju un noskaidrot, kā tā veido attiecības ar māksliniekiem, kāda var būt galerijas nozīme mākslinieka karjeras attīstībā un starptautiskajā pārstāvniecībā un kāpēc Igaunijā laikmetīgās mākslas galerijām pašlaik ir vieglāk izplest spārnus nekā pie mums.
"Lielajiem Kristapiem" kino nozarē, "Skatuves naglām" teātrī, sudraba statuetēm mūzikā pievienosies arī augstākais valsts apbalvojums vizuālajā mākslā. Tā pagājušajā nedēļā lēma Nacionālā kultūras padome, un šobrīd rit darbs pie balvas nolikuma izstrādes. Kā šo vēsti uzņem mākslinieki, kāpēc vizuālā māksla bija pēdējā joma, kurā nebija šādas nacionāla līmeņa balvas?
No 7. jūnija līdz 25. augustam mākslas centrā "Zuzeum" būs skatāma izstāde "Grota tālu no jūras", kura apvienos vairākus dažādos laikos tapušus tekstgrupas "Orbīta" darbus – precīzāk jaunas, īpaši izstādei radītas jau iepriekš īstenotu ideju un objektu versijas, Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Pārmijas" stāstīja "Orbītas" dalībnieki Sergejs Timofejevs un Artūrs Punte.
Performances mākslas festivāla "Starptelpa" sestdiena Rīgas cirkā sākās jau ap divpadsmitiem ar Latvijas Performances mākslas centra studentu performancēm. Var just, ka festivāla gaita ieguvusi savu ritmu, un vērot notiekošo nāk arī skatītāji, kas šo mākslas veidu tikai iepazīst – redzami gan bērni, gan seniori.
Pazīstamā Jūrmalas mākslinieka Valda Buša simtgadē tapusi plaša viņa gleznu izstāde, kas iekārtota Jūrmalas muzeja divos stāvos. Atklājumi būs arī mākslinieka daiļrades pazinējiem, jo daudzi darbi plašākai publikai izstādīti pirmoreiz, izceļot Valda Buša krāsu prieku un motīvu daudzveidību. Izstādē iekļauti arī papildinātās un virtuālās realitātes risinājumi, kas dod iespēju dziļāk iepazīt ražīgā mākslinieka radošo ceļu un neparasto dzīves gājumu.
Padomju okupācijas laiku Latvijā reti izdzīvoja keramikas veidojumi, kas rotāti ar pirmsokupācijas heraldiku jeb ģerboņiem. Latgales Kultūrvēstures muzejā atrodas 1920. gadā veidota keramikas vecmeistara Andreja Paulāna vāze ar Latvijas ģerboni, kas nupat piedzīvojusi restaurāciju. Muzeja krājumā šī vāze nonāca 1968. gadā ar nosistu augšējo malu. Savulaik tā deponēta arī Rundāles pils muzejā.