Kultūra / Dizains un athitektūra
Pirmās skolas formas parādījās jau 13. gadsimtā, Anglijas koledžām pārņemot klostera tērpu valkāšanu. 16. gadsimtā uniformas tika ieviestas arī labdarības skolu audzēkņiem. 20. gadsimta sākumā skolas formu izskatu ietekmēja militārais stils, bet gadsimta beigās jau parādījās atšķirības un audzēkņu individuālie risinājumi, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja modes vēsturniece Edīte Parute.
Publiskajos iepirkumos daudzu gadu garumā dominējis princips par zemāko iespējamo cenu, bet zemākā cena nav ceļš uz labu arhitektūru – tas ir ceļš uz arhitekta profesijas devalvāciju, uz zemākās cenas dominēšanu visā procesā. Kvalitatīva un godīga arhitektūra nozīmē iedziļināšanos vides pieejamībā, resursu izmantošanā un citos jautājumos, kas pie zemākās cenas vienkārši nenotiek, Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" vērtēja Arhitektu savienības valdes locekle un arhitektu biroja "Virtu" īpašniece Anda Kursiša.
Šogad ikgadējam nacionālajam arhitektūras konkursam un nozīmīgākajam apbalvojumam Latvijas arhitektūrā pieteikti 37 darbi. Kā ierasts, konkursā iesniegtos darbus atlases žūrija vērtēs divās kategorijās – objekti un procesi, un izvēlētie Latvijas Arhitektūras gada balvas nominanti tiks izziņoti preses konferencē augustā, savukārt svinīgā apbalvošanas ceremonija norisināsies 6. oktobrī, informēja balvas rīkotāji.
Slavenais britu arhitekts Deivids Adžejs norobežojies no līdzdalības vairākos projektos pēc tam, kad vairākas sievietes viņu apsūdzējušas par seksuālu uzmākšanos. Adžeja arhitektu birojs "Adjaye Associates" savulaik uzvarēja konkursā arī par Latvijā topošā Laikmetīgās mākslas muzeja projektu, bet muzeja būvēšana vēl nav sākta.
"Mūsu mērķis bija atrast darbu, kurš var tikt realizēts. Tur ir dažas [idejas], kas ir pazemē – septiņi, astoņi stāvi zem zemes. Dažs, kas ir augšā torni uzbūvējis, kas, protams, ir interesanti, bet mēs saprotam, ka tie darbi netiks realizēti," tā Rīgas Filharmonijas arhitektūras metu konkursa vērtējumu komentē žūrijas komisijas priekšsēdētājs, arhitekts Gatis Didrihsons.
Jau trešo gadu Latvijā turpinās darbs pie Vācijas daudzsēriju mākslas filmas "Sisi". Seriāls, kurš uzņemts Austrijā, Latvijā, Lietuvā un Ungārijā, vēsta par Austroungārijas imperatores Elizabetes un imperatora Franča Jozefa mīlas stāstu 19. gadsimta Austrijā. Lai nodrošinātu "Sisi" trešās sezonas filmēšanu, Rīgā atvērta īpaša tērpu noliktava.
Tad, kad ārā ir auksts (apmēram 9 mēnešus gadā), brīvdienās ar dēlu muzejus apmeklējam rūpnieciskos apmēros. Nesen bija viena vēsa nedēļas nogale, tamdēļ posāmies uz Dzelzceļa muzeju. Bet, tā kā bija pārāk auksts un vējains, lai mēs ietu pāri Akmens tiltam, nolēmām palikt šajā Daugavas krastā. Mana atvase atcerējās, ka Vecrīgā taču ir Dizaina muzejs (pilnā vārdā godājams par Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju).