Pudeļu depozīta sistēma aizvien pretrunīgu interešu centrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 10 mēnešiem.

Jau drīzumā Saeimas deputāti plāno lemt par to, kā tālāk attīstīt tukšo pudeļu depozīta sistēmu. Tomēr šķietami vienkāršā lēmuma pieņemšana var izrādīties sarežģīta, jo dažādu iesaistīto pušu intereses ir pretrunīgas un izvēlētais nākotnes attīstības scenārijs skars arī gala patērētāju.

Lielie dzērienu ražotāji tukšo pudeļu problēmas risināšanai vēlas piesaistīt Eiropas naudu un ieviest obligāto depozīta sistēmu. Šis risinājums guvis atbalstu arī politiķu vidū, jo obligātā depozīta sistēma dotu papildus ieņēmumus arī mazāk turīgajiem iedzīvotājiem.

Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs tomēr norāda, ka pagaidām Saeimas Vides apakškomisijā apspriesti trīs iespējamie attīstības scenāriji, no kuriem asociācija atbalsta brīvprātīgo sistēmu: „Viens variants, ka obligāts ir depozīts visam. Tas ir tāds, kāds ir Norvēģijā, Zviedrijā, Igaunijā – bagātajās skandināvu valstīs. Otrs ir brīvprātīgais depozīts, kāds šobrīd ir lielā daļā Eiropas Savienības, kur dažas pudeles tiek pieņemtas par konkrētu samaksu, citas – netiek, un ir augsti sodi par to, ka netiek sašķiroti atkritumi. Un trešais ir kombinētais variants, kur pagaidām nav skaidrs, kā tas varētu būt.” Tirgotāju asociācijas ieskatā, labākais un iedzīvotājiem lētākais būtu otrais variānts - brīvprātīgais depozīts.

Vides apakškomisijas deputāts Ingmārs Līdaka (ZZS) pievērš uzmanību tam, ka radikālas pārmaiņas depozītu sistēmā var negatīvi skart pašvaldības un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumus, kuri jau ir investējuši līdzekļus atkritumu šķirošanā. „Daudziem ir saprotamas šaubas par to, ka varbūt jau ir pārāk daudz Eiropas Savienības līdzekļu un resursu ieguldīts citu atkritumu apsaimniekošanas veidu attīstībai. Un tās būtu tādas konfrontējošas lietas. Piemēram, Ziemeļvidzemē ir labi nostādīta dalītā atkritumu vākšana – konteinerus izliek atsevišķi stiklam, PET pudelēm. Tas normāli darbojas, un vēl nāk šī depozīta sistēma. Tas nozīmē, ka konteineru piepildījums krietni vien samazināsies,” saka Līdaka.

Kā uzsver deputāts, iesaistīto uzņēmēju un politiķu vidū tomēr ir vienprātība par to, ka viens no galvenajiem mērķiem ir panākt, lai pudeļu savākšanas iespēja būtu pieejama iedzīvotājiem: „Jāpadara pieejama pudeļu atgriešanas iespēja. (..) Tad pudele uz turieni arī aizceļotu. Varbūt mazāk turīgi iedzīvotāji šo funkciju arī veiktu.”

Saeimas kuluāros izskanējušie viedokļi tomēr liecina, ka politiķi ar lielu piesardzību raugās uz tādas sistēmas ieviešanu, kas radītu pamanāmas papildus izmaksas patērētājiem. Pastāv bažas, vai potenciāli daudzus miljonus vērtā obligātā pudeļu depozīta sistēma nekļūst par kaut ko tikpat nepopulāru kā obligātais iepirkuma maksājums elektroenerģijas lietotājiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti