Dienas ziņas

Karostā paredzēts izcirst daudz koku

Dienas ziņas

Neraugoties uz iebildēm, likumu virza tālāk

Viedokļi par meža cūku skaita samazināšanu dažādi

Mednieku klubs: Meža cūku pastiprināta medīšana jāpārdomā ļoti rūpīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 3 mēnešiem.

Otrdien pieņemts rīkojums, ka Valsts meža dienests gatavs izsniegt papildu atļaujas meža cūku medībām. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) direktors Māris Balodis otrdien apliecināja, ka tagad starp Zemkopības ministriju, Valsts meža dienestu un mednieku organizācijām notiek sarunas par meža cūku populācijas ierobežošanu. Tomēr mednieku un meža dienesta speciālistu viedokļi par šādu risinājumu krietni atšķiras.

Meža cūkām šī nav viegla ziema, jo  kailsals  ir darījis savu un piekļūt barībai ir apgrūtinoši. Tomēr atklājot Āfrikas cūku mēri Lietuvā, Valsts meža dienests pauda gatavību izsniegt papildu atļaujas meža cūku medībām. Paši mednieki gan uzskata, ka pirms galīgā lēmuma, tas rūpīgi jāizvērtē.

Šajā laikā, kad ir medību noteikumi paredzējuši meža dzīvniekiem šo miera periodu. Un tagad mēs februārī dzīsim un tramdīsim visus pārējos meža dzīvniekus, tikai lai censtos nomedīt cūkas, kur nav nekāda garantija, ka tas tiks izdarīts. Tas nav tik vienkārši, kā dažs iedomājas. Pirmkārt, ir jākonstatē, kur viņas atrodas, ne visas vietas ir pieejamas,” saka Jērcēnu mednieku kluba pārstāvis Jānis Ence.

Savukārt Latvijas Mednieku asociācijas izpilddirektors Haralds Barviks intervijā Latvijas Radio raidījumam „Pēcpusdiena” uzsvēra, ka riski, kas ir saistīti ar Āfrikas cūku mēra pietuvošanos Latvijai, ir ļoti nopietni, jo slimība nav ne ārstējama un pret to nav arī vakcīnas.

„Ja tā [slimība] nonāktu līdz mums, tad tā būtu katastrofa,” atzina mednieks.

Lai gan kopumā Latvijā mežacūku populācijas apjoms ir normāls un Āfrikas cūku mēra pārnēsātāji tikai 15% gadījumu ir meža cūkas, tomēr pašreizējo risku dēļ populācija būtu jāsamazina, pārliecināts Barviks. Samazinot šo dzīvnieku skaitu, samazinās iespēja tiem savstarpēji kontaktēties, tātad arī mazāka iespēja slimības izplatībai.

Barviks gan atzina, ka meža cūku pastiprināta izšaušana var tramdīt citus dzīvniekus. Tādēļ būtu svarīgi turpināt piebarot šos dzīvniekus, lai tiek koncentrējas noteiktās vietās un nepārvietojas citos reģionos.

Latvijas Mednieku asociācijas izpilddirektors Haralds Barviks
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Savukārt meža dienestā uzsver, ka meža cūku skaita samazināšana var dot rezultātu slimības ierobežošanai. „Jo retāk būs šie dzīvnieki, jo mazāka iespējamība, ka viņi satiksies, kontaktēsies savā starpā. Līdz ar to mazāka būs iespējamība, ka dzīvnieki viens no otra saslims,” norāda Ziemeļvidzemes virsmežniecības medību speciālists Jānis Ročāns. Taujāts, vai tas līdzēs atrisināt problēmu, viņš norāda: „Tas ir mēģinājums risināt problēmu!”

Tāpat viens no risinājumiem varētu būt meža cūkas pastiprināta medīšana tieši  pierobežā. „Tajā vietā, no kuras puses nāk, būtu zināma josla jācenšas cūkas izmedīt pilnībā, veidojot, šo barjerjoslu,” saka Ročāns.

Mednieki gan norāda - lai arī kāds skaits meža cūku būs noteikts nomedīt, tas ir jādara sapratīgi. „Tad jāmedī gudri un nedrīkst nomedīt cūku mātes. Ja nomedījam cūku mātes, tad 2-3 gados tiekam ar cūkām galā tā, ka nu… Rūpīgi jāizdomā, ļoti rūpīgi, lai tā nav kaut kāda kampaņa,” saka mednieku kluba pārstāvis.

Jāpiebilst, ka Lietuvā  meža cūku populācijas regulēšanas plāns paredz samazināt to skaitu par 90%, bet slimības skartajos rajonos mežacūkas neatstājot vispār.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti