Šodienas jautājums

Šodienas jautājums: Kāpēc Krievija joprojām nav pilnīgi izolēta?

Šodienas jautājums

Zīmju valodā. Šodienas jautājums

Šodienas jautājums: Kāpēc stagnē īpaša starptautiska tribunāla izveide Krievijas noziegumu sodīšanai?

Levits: Starptautiska tribunāla izveide Krievijas nozieguma Ukrainā iztiesāšanai virzās gliemeža gaitā

Iniciatīva par starptautiska tribunāla izveidi Krievijas agresijas nozieguma Ukrainā iztiesāšanai virzās ļoti lēni – gliemeža gaitā , to intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" atzina Latvijas eksprezidents, Latvijas īpašais pārstāvis starptautisko tiesību un valstu tiesību atbildības jautājumos Egils Levits.

Pēc viņa teiktā, patlaban galvenais jautājums ir par to, kāda veida tribunālu veidot. Ātrāks, bet mazāk efektīvs risinājums būtu izveidot "hibrīda" modeli, kur skatītu ne tikai ar Ukrainu, bet arī citām valstīm jautājums, un tam nebūtu tik liela starptautiska leģitimitāte.

"Bet labākais ir īsts, starptautisks tribunāls ar visaugstāko leģitimitāti. Bet jautājums, kas ir iespējams un kā izvēlēties starp šīm divām alternatīvām. Ir plāns "A" – labākais, starptautiskais modelis, plāns "B"– hibrīda modelis, kas, protams, ir labāk nekā nekas, bet tas primāri ir jāizvēlas Ukrainai," skaidroja Levits.

Viņš sacīja, ka februāra sākumā viņš Rīgā ticies ar Ukrainas ģenerālprokuroru Andriju Kostinu, ar kuru pārrunāts šis jautājums. Abi bijuši vienisprātis, ka patlaban ar tribunāla izveidi neesot jāsteidzas. "Mēs tomēr vēl mēģināsim virzīt plānu "A", paturot prātā, ka kaut kādā brīdī būs jāpāriet pie plāna "B", bet tas būtu Ukrainas lēmums, sacīja Levits.

Lai varētu īstenot plānu "A", Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālajā asamblejā divām trešdaļām valstu jāatbalsta attiecīga tribunāla izveide. 

Lielākoties Rietumu valstis paudušas atbalstu šāda tribunāla izveidei, bet problēmas esot ar tā sauktajiem globālajiem dienvidiem, klāstīja Levits.

"Globālo dienvidu nostāja ir sekojoša: mēs principā nosodām Krieviju. Bija rezolūcijas, kur Krievija bija jānosoda [par iebrukumu Ukrainā], tad tās tika pieņemtas arī ar daudzu Āzijas, Āfrikas, Latīņamerikas valstu balsīm, bet šāda tribunāla [izveide] būtu tāda stingra nostāšanās pret Krieviju, tad viņi ir atturīgi," pauda Levits.

Tas ir tā sauktais BRICS bloks jeb attīstības valstis – Brazīlija, Dienvidāfrika, Indija, Indonēzija, izņemot Ķīnu, kas ir Krievijas pusē.

Šo atturīgo valstu valdošā nostāja esot – "mēs nosodām Krieviju, (..) bet tā ir jūsu lieta, jūsu iekšējā lieta, jūsu, Rietumu, attiecības ar Krieviju, kārtojiet to paši".

Levits līdz šim vairākkārt uzsvēris nepieciešamību par starptautiska tribunāla izveidi Krievijas noziegumu Ukrainā iztiesāšanai. Tas ir nepieciešams tāpēc, ka Ukraina un visa pasaule ir pelnījusi taisnīguma atjaunošanu. Vēl pirms gada viņš atzina: panākt starptautiska tribunāla izveidi, lai tiesātu Krievijas karā Ukrainā pastrādāto noziegumu veicējus, nav vienkārši. 

KONTEKSTS: 

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu.

Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti