Parakstus referenduma rīkošanai nesavāc – partnerattiecību regulējums jūlijā stāsies spēkā

Opozīcijas rosinātajā parakstu vākšanā, lai sarīkotu referendumu par Saeimas pieņemto partnerattiecību regulējumu, piedalījās tikai nepilni 23% no nepieciešamā vēlētāju skaita, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) provizoriskie rezultāti. Tas ir nepietiekami, lai notiktu tautas nobalsošana. Līdz ar to partnerības regulējums, kas ļaus neprecētiem, tajā skaitā viendzimuma, pāriem juridiski nostiprināt attiecības un paredzēs tiem pamata sociālo un ekonomisko aizsardzību, stāsies spēkā no 1. jūlija.

Partnerības regulējuma paketi Saeima pieņēma 9. novembrī, bet opozīcija – "Apvienotā saraksta", partijas "Latvija pirmajā vietā" un Nacionālās apvienības deputāti – lūdza neizsludināt grozījumus Notariāta likumā, kas paredz ieviest partnerības institūtu.

Prezidents 13. novembrī grozījumu izsludināšanu apturēja uz diviem mēnešiem un nodeva tos parakstu vākšanai, lai rosinātu referendumu par šo jautājumu. Lai tautas nobalsošanu notiktu, bija jāsavāc vismaz desmitā daļa jeb 154 241 vēlētāja paraksti.

Opozīcijas partijas, kas savāca 34 Saeimas deputātu parakstus, lai likumu uz laiku apturētu, jau drīz pēc likuma apturēšanas atzina, ka masveidīgas vēlētāju aktivitāti veicinošas kampaņas neplāno, bet aicinājumi baznīcēniem parakstīties par referendumu pret partnerattiecību regulējumu skanēja kristīgās konfesijās.

Parakstu vākšana notika no 7. decembra līdz 5. janvārim, un šajā laikā par referenduma ierosināšanu parakstījās 35 089 vēlētāji jeb 22,7% no nepieciešamā skaita, liecina provizoriskie rezultāti. 

Oficiālos parakstu vākšanas rezultātus CVK izsludinās līdz 12. janvārim. Taču ir zināms, ka referenduma rīkošanai nav savākti nepieciešamie paraksti.

Viens no parakstu vākšanas iniciatoriem, Nacionālas apvienības deputāts Jānis Grasbergs atzina, ka, lūdzot apturēt likuma grozījumus, bijusi sajūta, ka iedzīvotāju aktivitāte parakstu vākšanā būs augstāka.

Bet savākt nepieciešamo parakstu skaitu neizdevās, līdz ar to likums divus mēnešus pēc apturēšanas būs publicējams un stāsies spēkā. Saeima noteica, ka jaunais partnerattiecību regulējums būs spēkā no 2024. gada 1. jūlija.

Ko paredz partnerības regulējums

Likuma izmaiņas paredz, ka partnerību varēs noslēgt divas pilngadīgas personas, personīgi ierodoties pie notāra un apliecinot, ka tām ir tuvas personiskas attiecības, kopīga saimniecība un nolūks rūpēties par to, kā arī gādāt un atbalstīt vienai otru.

Partnerību reģistrēs, ja personas nav laulībā, nav tuvinieki taisnā līnijā, nav brāļi, māsas, pusbrāļi un pusmāsas, nav reģistrēta cita partnerība.

Ja pāra ģimenes attiecības iepriekš atzina tiesa (un pieteikums tiesai iesniegts līdz 2024. gada 30. jūnijam), personas var lūgt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi iekļaut ziņas par šīm attiecībām Fizisko personu reģistrā, un viņu attiecības ir pielīdzināmas partnerībai, ko reģistrē notārs.

Partnerība nav pielīdzināma laulībai.

Partnerība izbeidzas ar personas nāvi; ja tiesa vienu no personām izsludina par mirušu; ar vienas vai abu personu laulību; ar abu personu gribas izteikumu notāram; ar tiesas spriedumu.

Zvērināts notārs pēc abu personu gribas izteikuma var izbeigt partnerību arī gadījumā, kad personu ģimenes tiesiskās attiecības ir iepriekš konstatētas ar tiesas lēmumu.

Ziņas par partnerības reģistrēšanu vai izbeigšanu notārs iekļauj Fizisko personu reģistrā.

Tiesības uzzināt un lemt par partnera ārstēšanu

Ārstniecības iestādes varēs informēt partneri, ja viņa tuvais cilvēks pārtraucis ārstniecību un atstājis ārstniecības iestādi, bet sava veselības stāvokļa vai vecuma dēļ nav spējīgs par sevi parūpēties.

Partneriem būs tiesības piekrist vai atteikties no otra partnera ārstniecības kopumā vai ārstniecībā izmantojamas metodes, ja pats pacients sava veselības stāvokļa vai vecuma dēļ pats nespēj pieņemt lēmumu par ārstniecību.

Ja pacients nespēj paust savu gribu, partnerim būs arī tiesības piekrist viņa iesaistīšanai klīniskajā pētījumā.

Interešu konflikta regulējums

Uz valsts amatpersonas partneri attieksies tie paši interešu konflikta novēršanas ierobežojumi, kas šobrīd attiecināmi uz valsts amatpersonas radiniekiem.

Partnerībā esošā persona būs jānorāda valsts amatpersonas deklarācijā.

Maksātnespējas administrators nevarēs pildīt amata pienākumus, ja administratora partneris tajos būs personiski vai mantiski ieinteresēts.

Nodokļu atvieglojumi

Izmaiņas paredz, ka tāpat kā laulātajiem un tuvajiem radiniekiem iedzīvotāju ienākuma nodoklis nebūs jāmaksā arī par partnera izsniegtu aizdevumu vai  papildpensijas kapitālu, kas veidojies no pašas fiziskās personas vai partnera iemaksām privātajos pensiju fondos.

Nebūs jāmaksā nodoklis par partnera mantojumā atstātā īpašuma pārdošanu (ja tas atbilst likuma nosacījumiem par vienīgo īpašumu vai noteiktu laiku īpašumā bijušo un kā deklarēto dzīvesvietu norādīto īpašumu) vai partnera uzdāvinātās lauksaimniecības zemes pārdošanu.

Nodoklis nav jāmaksā arī par partnera dāvanām.

No ikgadējās ar nodokli apliekamas summas atskaitīs arī izdevumus par partnera kvalifikācijas paaugstināšanu, specialitātes iegūšanu, izglītības iegūšanu, ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu un veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem.

Nodokļa atvieglojumi paredzēti par partneri, ja šī persona nestrādā un atzīta par personu ar invaliditāti.

Tāpat paredzēti nodokļa atvieglojumi par nestrādājošu partneri, kura apgādībā ir nepilngadīgs bērns, kas atzīts par personu ar invaliditāti, vai bērns vecumā līdz trim gadiem, vai trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, vai arī apgādībā ir pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu.

Ikgadējā ienākumu deklarācijā par attaisnotajiem izdevumiem varēs iekļaut  arī ārstniecības un izglītības izdevumus, kurus apmaksājis partneris.

Sociālā palīdzība

Par sociāli apdrošināmajām, apdrošinātajām pret bezdarbu un pensiju apdrošināšanai pakļautajām personām uzskatīs arī personu, kuras partneris pilda diplomātisko un konsulāro dienestu ārvalstīs un kuras uzturas attiecīgajā ārvalstī kā viņa partneris, Latvijas pārstāvja Eirojustā vai sakaru virsnieka partneri, kurš uzturas attiecīgajā ārvalstī, personas, kuras atrodas attiecīgajā ārvalstī dienesta pienākumus pildoša karavīra partnera statusā, izņemot gadījumu, kad karavīrs piedalās starptautiskajā operācijā, militārajās mācībās, manevros vai atrodas komandējumā.   

Partnerim būs arī tiesības saņemt izmaksai aprēķinātās pensijas summas, kas nav izmaksātas līdz otrā partnera nāvei.

Pensijas saņēmēja nāves gadījumā pārdzīvojušajam partnerim, kurš ir Latvijas vecuma, invaliditātes, izdienas vai speciālās valsts pensijas saņēmējs, pamatojoties uz viņa pieprasījumu, piešķir pabalstu 50% apmērā no mirušajam partnerim piešķirtās pensijas.

Ar šīm izmaiņām būs izpildīts Satversmes tiesas spriedums attiecībā uz valsts pienākumu aizsargāt arī viendzimuma pāru ģimenes, uzskata tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība"). Tikmēr kustības "Dzīvesbiedri" vadītājs Kaspars Zālītis pieļāva, ka regulējuma nepilnību dēļ arī pēc partnerības institūta ieviešanas būtu jāturpina darbs pie nākamajām likumu izmaiņām, bet tikmēr viendzimuma pāri turpinās tiesāties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti