Dienas notikumu apskats

Rosina reformēt Bērnu tiesību inspekciju, pieļauj bāriņtiesas nodot valsts rokās

Dienas notikumu apskats

Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs izsaka atbalstu Venecuēlas opozīcijas kustībai

Tramps grasās izstāties no Parīzes klimata līguma

Tramps grasās izstāties no Parīzes klimata līguma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija gatavojas paziņot par izstāšanos no ANO Parīzes klimata līguma, vēsta ASV mediji. Pats prezidents savā sociālās saziņas vietnes „Twitter” kontā ir norādījis, ka savu lēmumu darīs zināmu tuvākajās dienās.

Ar oficiālu atbildi ASV prezidents Donalds Tramps vēl nesteidzas, taču ASV mediju informācija liecina, ka Trampa administrācija gatavojas paziņot par izstāšanos no ANO Parīzes klimata līguma. Šāda informācija no ticamiem avotiem ir CBS, ABC,  "Politico" un citu populāru mediju rīcībā.

Pats ASV prezidents savā sociālās saziņas vietnes „Twitter” kontā ir norādījis, ka savu lēmumu darīs zināmu tuvākajās dienās, noslēdzot ierakstu ar „Make Amerika Great Again” jeb „Padarīsim Ameriku atkal lielu”. Tas liek domāt, ka Tramps no tiesas sliecas atteikties no līguma, jo viņš jau iepriekš, arī vēl savas priekšvēlēšanu kampaņas laikā, to ir kritizējis.  Donalds Tramps solīja pārskatīt ASV dalību līgumā, nodēvēja šo vienošanos par "vienpusīgu" un sacīja, ka ASV ir maksājusi miljardus, lai to izpildītu, kamēr tādas valstis kā Ķīna, Krievija un Indija nav maksājušas neko.

Turklāt pagājušās nedēļas nogalē notikušajā G7 sanāksmē ASV prezidents atteicās apstiprināt, ka Savienotās Valstis joprojām ir uzticīgas gandrīz 200 valstu parakstītajam dokumentam.

Parīzē panāktā klimata vienošanās, kuru parakstījušas teju 200 valstu, aicina nodrošināt, lai globālā sasilšana nepārsniegtu divus grādus pēc Celsija skalas salīdzinājumā ar līmeni, kāds bija pirms rūpnieciskās revolūcijas. Divi grādi ir slieksnis, kuru pārkāpjot, kā uzskata zinātnieki, globālās sasilšanas visnegatīvākās sekas kļūs nenovēršamas.

ASV ir vienas no lielākajām klimata piesārņotājām pasaulē, tādēļ tieši no Vašingtonas gaida izšķirošo un vienlaikus simbolisko soli.

Pat tāda agrākā klimata vienošanās pretiniece kā Ķīna šajā ziņā ietur Trampa politikai gluži pretēju līniju.

„Ja ASV izdomās izstāties, tas būs sarūgtinājums, taču tas nemainīs kopējo virzību,” izteicies Eiropas Komisijas viceprezidents Marošs Ševčovičs, bilstot, ka Āfrika, Āzija, Ķīna raugās uz to, kā rīkosies Eiropa, līdz ar to Briselei šajos procesos ir jābūt līderei.  Vācijas valdības pārstāvji diplomātiski izteikušies, ka to rīcībā nav rakstisku apstiprinājumu par ASV nodomu, tādēļ joprojām sagaida, ka ASV no vienošanās neaizies.

Taču asu kritiku Trampam pauduši opozīcijas, demokrātu pārstāvji pašmājās, norādot, ka aiziešana no vienošanās būtu milzīga Trampa administrācijas morāla, ekonomiska un vadības kļūda. Telekompānija CNN vērtē, ka šāds prezidenta Trampa solis klimata jautājumos ASV spēcīgi izolētu un pilnībā pretējā virzienā apgrieztu līdzšinējo iepriekšējā prezidenta Baraka Obamas iesākto politiku.

Parīzes klimata līgumā izklāstīts rīcības plāns, lai mēģinātu apturēt globālās temperatūras celšanos virs vairāk nekā diviem grādiem salīdzinājumā ar to līmeni, kas valdīja pirms industriālās revolūcijas. Līgumam ir jāstājas spēkā 2020.gadā, kad to parakstījušās valstis apņēmušās izpildīt jaunas gaisa piesārņošanas samazināšanas kvotas un atbalstīt videi draudzīgo resursu attīstīšanu. 

Lai dokuments kļūtu juridiski saistošs, to vajadzēja apstiprināt 55 valstīm, kas saražo 55% no siltumnīcas efektu radošajām gāzēm. Šogad rudenī nepieciešamo parakstu skaitu izdevās savākt.

Lai arī valstis ir iesniegušas savus nacionālos plānus kaitīgo gāzu emisiju samazināšanai, šie plāni pašlaik nesasniedz izvirzītos mērķus temperatūras pieauguma samazināšanai zem diviem grādiem pēc Celsija skalas. Nākamā ANO klimata konference notiks Bonnā, Vācijā.

Tāpat ziņots, ka rādītāji par visu 2016.gadu apstiprina iepriekš lēstās bažas, ka sasilšanas ziņā apsteigts 2015.gads, kas iepriekš uzskatīts par siltāko novērojumu vēsturē.

Tikmēr Latvijā pēdējos 50 gados gaisa temperatūra paaugstinājusies par 0,7 grādiem, un paredzams, ka līdz gadsimta beigām gaisa temperatūra Latvijā pieaugs par 3-5 grādiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti