Šaha sapni čempiona titula pretendentu turnīrā pretēji prognozēm piepilda indietis Gukešs

Kā rakstījis Mihails Tāls, tad cīnīties mačā ar pasaules čempionu ir katra šahista lolots sapnis. Rīdziniekiem, kam šobrīd ir 80 gadi un vairāk, spilgtā atmiņā ir Tāla triumfālā atgriešanās 1959. gadā ar lidmašīnu no Dienvidslāvijas, kur viņš uzvarēja kandidātu turnīru. Šajā turnīrā tika noteikts kandidāts mačam ar pasaules šaha čempionu Mihailu Botviņņiku. Tāls uzvarēja dažas dienas pirms savas 23. dzimšanas dienas, toreiz kļūstot par šaha vēsturē jaunāko šī turnīra uzvarētāju. Gadu vēlāk Tāls spēlēja maču par pasaules čempiona titulu Maskavā un pēc uzvaras atgriezās Rīgā ar vilcienu.

Kandidātu turnīri ar atsevišķiem pārtraukumiem, kad tie tika aizstāti ar mačiem, notiek kopš 1950. gada. Uzvarēt kandidātu turnīrā ir pēdējais šķērslis, lai tiktu uz maču par pasaules šaha čempiona titulu.

Šogad 21. aprīlī kandidātu turnīrs notika Toronto. Pa dažādiem atlases ceļiem tika atlasīti astoņi šahisti, kuri trīs nedēļās katrs ar katru izspēlēja pa divām partijām, noskaidrojot, ka 17 gadus jaunais indietis Gukešs Dī jeb Gukešs Domaradžu ir pats labākais un pats jaunākais šahistis, kuram izdevies uzvarēt šādu turnīru. Indietis ieguva tiesības 2024. gada rudenī sacensties mačā ar šī brīža pasaules čempionu klasiskajā šahā Dinu Ližeņu. Tas būs pirmais mačs par pasaules šaha čempionu titulu, kurā kāds no dalībniekiem nebūs no Eiropas. Jā, eiropieši šahā vairs nav paši gudrākie.

Pirmā partija Toronto kandidātu turnīrā notika 4. aprīlī, kad Kanādā bija veiksmīgi ieradušies visi turnīra dalībnieki. Dažas nedēļas pirms turnīra sākuma Kanādas varas iestādes vēl nebija izsniegušas vīzas Indijas un Krievijas šahistiem, tomēr pēdējā brīdī viņiem atļāva ierasties. Aiz lidmašīnas borta palika Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) prezidents Arkādijs Dvorkovičs, kuram vīza netika izsniegta, un viņam turnīru nācās skatīties attālināti.

Turnīra dalībnieki

Par vienu no favorītiem tika uzskatīts neitrālā statusā spēlējušais šahists no Krievijas Jans Ņepomņaščijs, kuru neviens savādāk kā par Nepo nesauc. Viņš turnīram kvalificējās, zaudējot maču par čempiona titulu Dinam Ližeņam. Indietis, kuru neviens nesauc savādāk kā Prags, kvalificējās turnīram tāpat kā Fabiano Karuāna un Nidžats Abasovs, lieliski nospēlējot Pasaules kausā šahā. Cits indietis Vidits Gudžrati  un pasaules vadošais "YouTube" šaha satura veidotājs no ASV Hikaru Nakamura kvalificējās no cita turnīra (FIDE Grand Swiss). Franciju pārstāvošais Alireza Fīrūzdža kvalificējās kā lielākā reitinga ieguvējs, bet turnīra uzvarētājs Gukešs tika šajā šahistu kompānijā, jo aizvadītā gada garumā uzrādīja labākos rezultātus atsevišķu spēcīgu turnīru summā. Neteiktu, ka šāda atlases sistēma ir ļoti vienkārša, bet pati šaha spēle nav nekāds riču-račs.

Pirms turnīra galvenie šaha eksperti neparedzēja Gukešam neko vairāk kā vietu turnīra tabulas viducī. Pie ticamākajiem uzvarētājiem tika pieskaitīts Karuāna, kurš vienkārši ir ļoti stiprs, un Nepo, kurš uzvarēja divus iepriekšējos kandidātu turnīrus. Nepo šajā turnīrā bija līderis gandrīz visu laiku, zaudējot līdera pozīciju tikai pašās turnīra beigās. Pavisam nedaudz pietrūka Nakamuram un Karuānam. Nedaudz izgāzās Fīrūzdža, kuram prognozēja labu vietu, bet irānis ar Francijas pasi palika septītais. Šaha eksperti bija priecīgi par Azerbaidžānas šahista Abasova pēdējo vietu, jo tieši šādu vietu turnīrā viņam no sirds prognozēja, sākoties turnīram. Abasovs septiņās partijās cīnījās neizšķirti un visas pārējās zaudēja.

Visas šaha partijas tika translētas "YouTube" ar profesionālu šahistu komentāriem. Vidēji viena translācija ilga piecas līdz sešarpus stundas. Šaha partijas tika pārraidītas ar 15 minūšu aizturi – aptuveni tik daudz laika nepieciešams, lai gaisma no Zemes aizceļotu līdz Saulei un atpakaļ. Tomēr šoreiz translācijas aizturēšanas iemesls bija pieaugošā piesardzība par krāpšanos šahā.

Šobrīd jebkurš skolnieks ar telefonu kabatā pārliecinoši uzvarētu Toronto kandidātu turnīrā.

Pēdējo izšķirošo kārtu "Chess24" konta tiešraidē "YouTube" vēroja jau 1,7 miljoni skatītāju. Pēc katras partijas viens no turnīra dalībniekiem Hikaru Nakamura savā "YouTube" kanālā lika katras savas izspēlētās partijas apskatu, norādot, ka viņam strīmošana ir pat nozīmīgāka nekā kļūšana par pasaules šaha čempionu. Tam gan neviens normāls šahists nespēja noticēt, bet šādus vārdus amerikāņu šahists pateica. Vēl vairāk, pēc kādas no uzvarām viņš atļāvās pateikt, ka šajā turnīrā spēlē tīrā prieka pēc, kamēr pārējie cieš no paaugstināta stresa un spriedzes. Beigās ļoti relaksējies, Nakamura spēja izcīnīt otro vietu turnīrā. Ja tomēr esošais pasaules čempions ķīnietis Ližeņs atteiksies spēlēt maču, tad rindā nākamais būs tieši Nakamura.

Naudas balvas nav galvenais

Tā kā šahisti nesniedz amatpersonu deklarācijas, tad jāpastāsta, cik daudz naudas viņi saņēma par dalību turnīrā. Gukešs par uzvaru saņēma 111 000 eiro, pārējie mazāk, bet tomēr visi kopā sadalīja 500 000 eiro. Balvu fonds nav gigantisks, tomēr lielāks nekā dambretē. Naudu Starptautiskā Šaha federācija sarūpēja no sponsoriem, tai skaitā no nozīmīgajiem šaha atbalstītājiem Šeinbergu ģimenes, kuri savu turību ieguvuši, izveidojot un piespiedu kārtā pārdodot pokera vietni. Šķiroties no pokera vietnes, Šeinbergu ģimene nepalika bez interneta vietnēm, jo viņiem daļēji pieder chess.com, kas ir populārākā šaha spēlēšanas vieta internetā.

Iespējams, tīrās sakritības un veiksmes dēļ kandidātu turnīrs notika Toronto, vietā, kur dzīvo viens no Šeinbergu ģimenes locekļiem, atvedot uz Kanādas pilsētu augstākā līmeņa šaha turnīru.

Tomēr nauda šahistiem šajā turnīrā nav galvenais – kandidātu turnīrā tā ir sīka vienība. Trīs nedēļas šaha un 50–70 tūkstoši eiro – tas nav šahista cienīgi. Īstā nauda un slava ir mačā par čempiona titulu. Iepriekšējā mačā 2023. gadā fināla dalībnieki savā starpā brālīgi sadalīja divus miljonus eiro, un uzvarētājs saņēma 55%. Papildu ieguvums ir pasaules šaha čempiona gods, kas automātiski nozīmē, ka čempiona fotogrāfija tiks ierāmēta un pakārta katrā šaha klubā pasaulē blakus mūsu Tālam, amerikāņu Fišeram, kubiešu Kapablankam un citiem.

Klasiskā šaha turnīrs sākās 4. aprīlī. Viena klasiskā šaha partija ir gara: sākumā katram šahistam tika piešķirtas divas stundas pirmajiem 40 gājieniem un pēc tam 30 minūtes līdz partijas beigām, nākot klāt 30 sekundēm par katru izdarīto gājienu tā, lai šaha partija var ilgt gandrīz mūžīgi jeb līdz septiņām stundām.

Parasti klasiskā šaha partijas ir mazrezultatīvas, tomēr šajā turnīrā uzvaru un zaudējumu pietika visiem skatītājiem.

Drāma norisinājās burtiski katrā no turnīra 14 kārtām. Piemēram, otrajā kārtā visas partijas bija rezultatīvas – Gukešs uzvarēja Pragu, Vidits negaidīti upurēja laidni Nakamuram un uzvarēja, pārtraucot Nakamuras 47 nezaudēto klasisko šaha partiju sēriju, Nepo uzvarēja Fīrūzdžu un Karuāna – Abasovu. Daudzas partijas bija sarežģītas, pretiniekiem cenšoties pēc iespējas sagrozīt galvu otram spēlētājam. Visiem paliks atmiņā septītās kārtas partija starp Hikaru un Nepo, kur, izspēlējot krievu partiju, pozīcijas bija tik sarežģītas, ka nevienam īsti nebija skaidrs, kas notiek uz šaha galdiņa. Nakamura partijas daļu spēlēja ar lielu figūru pārsvaru, tomēr nespēja tās aktivizēt, partijai beidzoties neizšķirti.

Šaha partijas iznākums tiek fiksēts ar trīs rezultātiem – 1:0, 0:1 vai 0,5:0,5, simbolizējot vienu punktu, ko sadala savā starpā spēlētāji. Tomēr tas neataino visu drāmu, kas risinās partijā. Piemēram, ja futbolā lietotu šādu pašu rezultāta fiksēšanas sistēmu, tad viss, ko atcerētos par leģendāro 1999. gada Čempionu līgas pusfināla maču starp Turīnas "Juventus" un Mančesteras "United", būtu tas, ka Anglijas klubs uzvarēja. Bet patiesībā itāļi bija vadībā ar 2:0, un tad angļi iesita trīs nepieciešamos vārtus, lai mačā uzvarētu. Šahā spēlētājs var labi aizvadīt visu spēli, gūt panākumus 30, 40, 50, dažkārt pat 70 gājienus pēc kārtas, bet vienu reizi kļūdīties, un rezultātu tabulā tiks ierakstīts zaudējums.

Uzmanības centrā skaļās kurpes

Kad katrs ar katru izspēlēja pa vienai partijai, sākās turnīra otrais aplis, kurā visi ar visiem spēlēja vēl vienu reizi, šoreiz mainot šaha kauliņu krāsu. Otrais turnīra aplis pielika spriedzi, un tajā atgadījās lielākais skandāls – Fīrūzdžas skaļās kurpes!

Fīrūzdža partijā ar Nepo bija uzvilcis Versačes modes nama kreklu un mocījās ar pārsvara palielināšanu uz šaha galdiņa. Tad pie viņa pienāca turnīra tiesnesis un palūdza pa zāli pārvietoties nedaudz klusāk un apdomāt, vai ir iespēja uz nākamo kārtu uzvilkt kurpes, kuras nav tik skaļas. Šaha pasauli aplidoja skandāls. Izrādījās, ka šīs kurpes Fīrūzdža bija vilcis jau iepriekš citos turnīros, un nekad tās nebija tik skaļas. Šis starpgadījums izraisīja tik lielu emocionālo pārdzīvojumu, ka Fīrūzdža nespēja uzvarēt partiju, un irāņu šahista tēvs pat piedraudēja, ka viņa dēls vairs nekad nespēlēs šahu. Tomēr viss nolīdzinājās, kad tika norādīts, ka paralēli notiekošajā sieviešu turnīrā dāmas staigā augstpapēžu kurpēs un tas nevienam netraucē. Starp citu, sieviešu turnīrā uzvarēja ķīniete Taņa Džunji.

Trīs kārtas pirms turnīra beigām, indiešu šahists Vidits rupji kļūdījās partijā pret Nepo, zaudēja neizšķirtā pozīcijā, uzdāvinot puspunktu pretiniekam, kurš izvirzījās vienpersoniskā vadībā ar 7 no 11 punktiem. Tuvākie sekotāji atpalika par puspunktu.12. kārtā – divas kārtas pirms beigām – šahisti ieslēdza gaļasmašīnas režīmu. Nakamura uzvarēja Fīrūzdžu franču aizsardzības nomaiņas variantā, Gukešs uzvarēja Abasovu un Karuāna pieveica indieti Viditu, tabulā izveidojot trīs līderus ar 7,5 punktiem – Nakamura, Nepo, Gukešs.

13. kārtā temperatūra Kanādā sasniedza visu laiku augstāko līmeni.

Gukešs ļoti tehniski, beigas spēlējot gandrīz uz sekundēm, realizēja pārsvaru pret Fīrūzdžu. Pēc partijas beigām ar vienaldzīgu sejas izteiksmi sakārotjot savas un arī dažas Fīrūzdžas figūras, kļūstot par vienpersonisku turnīra līderi.

Pirms partijas sākuma Gukešam 8,5 punkti, Karuānam, Nepo un Nakamuram pa 8 punktiem. Lai turnīra drāma būtu vislielākā, visi šie četri spēlētāji pēdējā kārtā tikās savā starpā. Nakamura ar Gukešu un Karuāna ar Nepo.

Pēdējā kārtā 21. aprīlī Karuāna partijā ar Nepo ieguva uzvarētu pozīciju sarežgītā dāmu galotnē, bet nespēja to realizēt. Uzreiz pēc partijas beigām Nepo izteica līdzjūtību par partijas izsnākumu, sakot, ka "man ir ļoti žēl". Ja Karuāna būtu uzvarējis, tad turnīra uzvarētāju noskaidrotu papildu partijās. Gukešam izdevās nospēlēt neizšķirti ar Nakamuru, un rezultātā uzvarēt turnīru, par puspunktu apsteidzot sekotājus. Šahistus tradicionāli uzskata par ļoti gudriem cilvēkiem. Tomēr, spītējot šai tradīcijai un pateicoties traģiskajam partijas iznākumam, pirmā frāze, ko pēcspēles intervijā pēc neuzvarētas partijas teica Fabiano, bija: "Es jūtos kā idiots." Savukārt Gukešs pirmo reizi turnīra laikā pasmaidīja tikai preses konferencē, kad tika paziņots par turnīra uzvarētāju.

Mačs par pasaules šaha čempionu titulu notiks 2024. gada nogalē – vieta vēl nav izziņota, bet var paredzēt, ka Indija ļoti gribēs pacīnīties par iespēju maču organizēt pie sevis,

jo esošā pasaules čempiona ķīnieša Dina Ližena valstī par šahu interese nav liela, tomēr Indijā šaha popularitāte ir visu laiku augstākajā līmenī. Gukešam ir labas izredzes kļūt par jaunāko pasaules čempionu šaha vēsturē un atgriezties vēlreiz Rīgas Tehniskās universitātes šaha turnīrā, kurā viņš pirms trīs gadiem spēja izcīnīt tikai 26. vietu. Varbūt nākamo reizi Gukešam Rīgā veiksies labāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti