Digitālās brokastis

Ar ko sākt, ja vēlies pats komplektēt un uzbūvēt savu datoru?

Digitālās brokastis

Apple ekosistēma un nākotnes plāni ar Ģirtu Pāpi un Rolandu Juri Zibinu

Zaļo automašīnu aktualitātes ar Kristapu Skuteli un Kristapu Vītolu

«Google» asistents beidzot mācēs izrunāt tavu vārdu. Tehnoloģiju jaunumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. “Tildes” un “Avatar” mašīntulkošanas rīks igauņu un latviešu valodai

Valodu tehnoloģiju uzņēmums “Tilde” un Igaunijas tulkošanas aģentūra “Avatar” laidusi klajā tulkotāju “EstLat”  – pirmo mākonī izvietoto mašīntulkošanas rīku igauņu un latviešu valodai, lai abu valstu iedzīvotājiem, uzņēmumiem un organizācijām būtu uzticams un mūsdienīgs automatizētās tulkošanas rīks. Tas izveidots, izmantojot gandrīz 24 miljonus teikumu, ko apjoma ziņā var salīdzināt ar 6238 Harija Potera grāmatām.

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

“EstLat” publiski pieejamā tulkošanas platforma sniedz lietotājiem iespēju saņemt automatizētus tulkojumus, piekļūt vārdnīcām, terminiem un pasūtīt profesionālu tulkotāju veiktus tulkojumus tikai ar vienu pogas klikšķi, savukārt reģistrētie lietotāji var izmantot arī iebūvēto datorizēto tulkošanas rīku ar personalizētu tulkošanas atmiņu.

Kā atklāja “Tildes” mašīntulkošanas vadītājs Artūrs Vasiļevskis: “Līdz šim automatizētiem tulkojumiem starp nelielām un strukturāli sarežģītām valodām kā igauņu un latviešu valoda tika izmantota trešā valoda. Tas nozīmē, ka teksts vispirms tika iztulkots no igauņu valodas angļu valodā un tikai pēc tam pārtulkots latviešu valodā. Tomēr šādi tulkojumi pārrobežu saziņā nav uzticami. Tāpēc mēs izveidojām “EstLat”.”

2. “Zoom” rada virtuālās telpas, ļaujot “ielīmēt” runātājus jebkādā fona skatā

Videozvanu platforma “Zoom” drīzumā plāno publicēt jaunu papildinājumu – “Immersive View”. Tas videozvana dalībniekus izņems no to ierastā fona un “ielīmēs” kādā citā skatā, piemēram, virtuālā klases telpā vai pat mākslas galerijā pie sienas redzamā gleznā. Papildinājums izmanto virtuālo fonu iespēju, bet šajā gadījumā nevis runātājam rada citu fonu, bet gan izgriež to kopējās kolāžas izveidošanai.

Lai izmantotu jauno funkciju, zvana “host” jeb tiešsaistes tikšanās organizators varēs izvēlēties funkciju “Immersive View” turpat, kur šobrīd ir atrodams “Speaker View” un “Gallery View”. “Zoom” zvanos būs iespēja pievienot arī savu virtuālo telpu attēlus un ļaus zvana organizatoram cilvēkus ielikt kadrā. Teorētiski jebkuru attēlu varēs padarīt par fona “istabu”, ja vien tas atbildīs tehniskajām prasībām. Šādā veidā vienā attēlā varēs “ielīmēt” līdz 25 runātājiem, pārējiem paliekot klasiskajā “thumbnail” jeb sīktēla joslā, vēstīja theverge.com.

3. Ģeogrāfi nobažījušies par zemes dziļviltojuma attēliem

Amerikas Savienoto Valstu ģeogrāfi ir nobažījušies, ka “deep-fake” jeb dziļviltojumu tehnoloģiju nākotnē varētu izmantot ne tikai cilvēku sabotāžai, bet arī ģeogrāfisku lokāciju pārveidošanai. Dziļviltojumus potenciāli varētu izmantot arī viltotu satelīta attēlu radīšanai, lai imitētu plūdu, meža ugunsgrēku vai cita veida krāpniecisku attēlu radīšanu.

Jau 2019. gadā ASV militāristi brīdināja par viltus satelīta attēlu riskiem, kad militārās analītikas programmatūru izdevās apmuļķot attēlā tiltu pārvietojot uz pavisam citu atrašanās vietu. Kā komentēja analītiķis Tods Maijers: “No misiju plānošanas perspektīvas raugoties, tu dod pavēli spēkiem doties pa konkrētu maršrutu tilta virzienā, bet tad izrādās, ka tilts tur nemaz nav. Tur spēkus gaida liels pārsteigums.” Lai gan zinātnieki radījuši programmatūru, kas varētu atpazīt viltojumus, kā pirmo soli pret šādu viltojumu iedarbīgumu viņi uzsver sabiedrības izglītošanu, lai mazinātu uzskatu, ka visi satelītattēli ir īsti.

4. “SpaceX” atkārtoti izmanto kosmosa kuģi ceļojumam uz Starptautisko kosmosa staciju

Kosmosa tehnoloģiju uzņēmuma "SpaceX" kosmosa kuģis “Crew Dragon" aizvadītājā sestdienā savienojās ar Starptautisko kosmosa staciju, tajā nogādājot četrus kosmonautus no ASV, Francijas un Japānas. Šis lidojums bija zīmīgs ar to, ka “SpaceX” pirmo reizi atkārtoti izmantoja to pašu kosmosa kuģi, kas lidojis jau iepriekš maijā ar citu kapsulu.

Ar nesējraķeti “Falcon 9” kosmosa kuģa kapsula 23. aprīlī startēja no kosmodroma Floridā. Astronautu komanda Starptautiskajā kosmosa stacijā ieradās sestdien pēc 23 stundu lidojuma. Kapsula tai pievienojās autonomā režīmā brīdī, kad stacija Zemes orbītā atradās 420 kilometru augstumā virs Indijas okeāna. Četri astronauti kosmosa stacijā pavadīs pusgadu, aizstājot četrus kolēģus, kuri ar “Crew Dragon" kosmosa kuģi trešdien atgriezīsies uz Zemes. Pēdējā gada laikā tas bija jau trešais “SpaceX” lidojums uz Starptautisko kosmosa staciju.

5. Spāņu inženieris vecmāmiņai izgudro ierīci “Telegram” ziņu apmaiņai

Spāņu inženieris Manuels Lusio Dallo savai vecmāmiņai uzbūvējis unikālu saziņas ierīci – “Yayagram”. Ierīce ir neliela kastīte ar mikrofonu, vadiem un pogām, kas imitē vecas telefona centrāles darbību un sūta ziņas uz lietotni “Telegram”. Lai nosūtītu ziņu, fiziski ir jāieliek vada savienojums kādā no saņēmēja ligzdām, tad jānospiež sarkanā poga un jāieraksta audio ziņojums. Saņēmējam “Telegram” lietotnē tas parādās kā parasts audio ziņojums. Ziņas atpakaļ var saņemt rakstiski – tās tiek izdrukātas uz čeku papīra.

Mazdēls ierīci izveidoja pandēmijas ierobežojumu dēļ, lai vecmāmiņa, kurai ir slikti ar dzirdi, varētu sazināties ar saviem radiniekiem attālinātā formātā. Tehniski ierīce darbojas ar “Raspberry Pi 4” datoru un programmatūru “Python” valodā. “Telegram” izvēlēta kā platforma, jo tehniski ir atvērtāka kā citas, rakstīja theverge.com.

6. Radīts īpašs galds geimeriem

Spēļu tehnoloģiju uzņēmums “Secretlab” radījis galdu, kas ir speciāli pielāgots videospēļu spēlētājiem – “Magnus Metal Desk”. Galds ir jaunākais papildinājums viedo risinājumu sērijā, kas ļaus ierīču vadus ar magnētiskiem risinājumiem piestiprināt pie galda.

Galdam ir īpaša rene kabeļu paslēpšanai, vadu piestiprināšanas risinājums pie galda virsmas un RGB apgaismojums. Galda virsmai var arī pievienot magnētisku ādas imitācijas paklājiņu. Mēbele ir 73 centimetrus augsta, bet to var manuāli vēl pacelt par 2 centimetriem. Galds ir 1,5 metrus garš, bet vēlāk būšot arī mazāka 1,2 metrus gara versija.

7. “Google” asistents mācēs izrunāt tavu vārdu

“Google Assistant” viedais palīgs drīzumā iegūs nelielu uzlabojumu – tam varēs iemācīt pareizi izrunāt cilvēka vārdu. Līdz šim, piemēram, cilvēkus ar specifiskāku vārdu “Google Assistant” neprata atbilstoši izrunāt. Atjauninājums paredz iespēju asistenta iestatījumos nosaukt pareizo izrunu, kuru asistents iemācās un nākamreiz jau nekļūdīgi pagodina cilvēku tā īstajā vārdā. Lai šo iespēju izmantotu, ir jādodas uz “Google Assistant” iestatījumiem, tālāk “Basic Info” un tad “Nickname”. Ja šī iespēja vēl nav redzama, tad, iespējams, vēl nav saņemts konkrētais atjauninājums.

Ar šo atjauninājumu asistents arī sapratīs lūgumus kontekstuāli. “Google” izceļ piemēru ar taimeriem, kurus asistentam var lūgt uzlikt. Nosaucot konkrētu taimeri, piemēram, “Egg timer” jeb taimeris olas vārīšanai, to varēs iestatīt, iekļaujot šo taimera nosaukumu parastā sarunvalodas teikumā. Šim atjauninājumam vajadzētu padarīt sarunas ar asistentu cilvēcīgākas.

8. Latvijā strādā pie bērzu sulas ievākšanas gadžeta

Tehnoloģiju uzņēmums "1NCE Latvia" strādā pie pilotprojekta, lai bērzu sulu ievākšanu padarītu ērtāku, efektīvāku un dabai draudzīgāku. Prototipā sensors noteiks brīdi, kad bērzu sulas trauks ir pilns un par to paziņos urbuma veicējam. Risinājumā tiek strādāts arī pie tā, lai sulas padevi varētu apstādināt ar mazu elektrisku vārstu. Šobrīd vēl nav aprēķināta potenciālās ierīces cena, ziņoja delfi.lv.

Uzņēmuma vadītājs Jans Jeļinskis komentēja: “Tā kā pēdējā laikā palielinās bērzu sulas popularitāte arī ārpus mūsu valsts robežām, piemēram, Ziemeļvalstīs tās tiek dēvētas par jaunības eliksīru, sulas tiek izmantotas kosmētikas ražošanā, kā arī pieaug to eksporta apjomi, šāds risinājums palīdzēs saudzēt Latvijas dabas resursus.”

9. Argentīnas “Google” domēns par 11 eiro

Kāds argentīnietis nopircis “Google” Argentīnas domēnu par nieka 11 eiro. Nikolas Kurona kādu vakaru pamanījis, ka adrese google.com.ar nestrādā. Kungs iegājis vietējā domēnu reģistra mājaslapā un pamanījis, ka “Google” Argentīnas adresei ir beidzies tā lietošanas termiņš un tā ir pieejama pirkumam.

Joka pēc Nikolas domēnu ir iegādājies, un viņam par pārsteigumu darījums ir noticis. Rezultātā visi Argentīnas “Google” meklējumi gāja caur Nikolasa lapu. Neilgi pēc tam domēnu reģistrs viņam tomēr ir atņēmis, un raksta tapšanas brīdī nauda vēl Nikolasam nebija atgriezta, kā arī uzņēmums “Google” ar viņu nebija sazinājies.

10. “Pokemon Go” spēlētājs notur “cīņu zāli” savā īpašumā 1332 dienas

Populārājā papildinātās realitātes videospēlē “Pokemon Go” spēlētājs ar segvārdu “BootsMade4Walking” nesen sasniedza vēsturisku rezultātu – “Pokemon Gym” jeb cīņu zāle bija viņa īpašumā trīs ar pusi gadus jeb 1332 dienas. Pēc ekrānšāviņa publicēšanas platformā “Reddit” kāds hakeris gan mākslīgi ielauzies zālē un pārņēmis to savā īpašumā.

Cīņu zāles caur viedierīces ekrānu saskatāmas reālajā pasaulē, un vairums šo vietu ir viegli sasniedzamas, tomēr dažām var būt ļoti grūti piekļūt. Tāda bija arī šī “Pokemon Go” spēlētāja aizņemtā zāle, kas atradās “Blue Mountain Observatory” Montanas štatā ASV. Observatorija ir Zilā kalna galā 2 kilometru augstumā virs jūras līmeņa. Ceļš uz observatoriju bieži vien ir slēgts sniega dēļ, tāpēc to var sasniegt tikai kājām. Spēlētājs bija šajā vietā paviesojies darba darīšanās, kad 2017. gadā tur vajadzēja veikt remontdarbus.

Digitālās brokastis

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti