Digitālās brokastis

Kā Tevi apkrāps? Ieskats "deepfake" attīstībā un nākotnē

Digitālās brokastis

"Apple Vision Pro" - AR/VR revolūcija vai kārtējais mēģinājums?

Ziņu tops: Jaunas iespējas "WhatsApp" čatos un jauna mākslīgā intelekta video ēra

Teksta formatēšana «WhatsApp» čatos un mākslīgā intelekta video ēra. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Sora" – nākamais solis mākslīgā intelekta video radīšanā

Mākslīgā intelekta uzņēmums "OpenAI", kas līdz šim plašāk bija pazīstams ar tā "ChatGPT" risinājumu, atrādījis iespaidīgā veidā pasaulei tā jaunāko video ģenerēšanas rīku "Sora". Modelis no lietotāja saņem norādes brīva teksta formā un pārvērš tās sarežģītos, pagaidām īsos video materiālos. Tas spējot arī animēt fotogrāfiju un ievietot videomateriālā papildu kadrus, lai radītu notikumus, kas patiesībā nenotika. Modelis pagaidām gan vēl nav pieejams publiskai lietošanai. Videomateriāli, kurus publicēja "OpenAI" ir labāko kadru apkopojums.

Kā tas strādā?

Līdzīgi kā šobrīd strādā mākslīgā intelekta čatboti "ChatGPT", "Gemini", "Copilot" un citi – tie vada no viena vārda pie nākamā un cenšas noteikt, kas ir nākamais vārds teikumā. Tā vārdu pa vārdam top teikumi un rodas konteksts. Kā algoritmi to spēj izdarīt? Jo tie ir absorbējuši milzīgu daudzumu ar tekstu. "Sora" gadījumā tie ir ģeneratīvie video modeļi, kas paņem lietotāja pieprasījumu un uzģenerē ļoti neskaidru kadru – kā tādu abstraktu mākoni. Nākamajā solī attēls tiek uzlabots, uzģenerējot tajā jau nākamo pakāpi, un tā tas ciklē, līdz radīts pietiekami labs kadrs. Šādā veidā kadri tiek līmēti kopā līdz tiek radīti piemēri, kas jau pāršalkuši sociālos medijus. Protams, tā ir milzīga datoru jauda, kas tiek izmantota, kā arī milzīga zināšanu bagāža gan no zinātniskajām publikācijām, gan "Meta" un "Google" pētījumiem.

Uz ko tā ir spējīga? Tā spēj radīt sarežģītas ainiņas ar vairākiem tēliem tajos, diezgan reālistiski tos animējot, tai skaitā apkārt diezgan reālistiski uzburot gan vidi, gan gaismas efektus. Kā skaidro "OpenAI", sistēma ir uztrenēta simulēt, kā objekti izskatās īstajā pasaulē, kā arī spēj samiksēt kopā dažādus elementus, lai atrādītu nereālas situācijas. Līdz ar sajūsmas vilni, tas joprojām izpelnās daudz kritikas, piemēram, par to, ka aizvien nespēj reālistiski atspoguļot cilvēku rokas, ģenerēt reālus teksta uzrakstus un citām nepilnībām. "OpenAI" gan no tā nekaunas, bet pat ir publicējuši neveiksmīgos materiālus, lai parādītu evolūcijas soļus. Jānorāda, ka šis progress arī rada bažas par deepfake jeb dziļviltojumu nākotni, kuru varēs izmantot kā labiem, tā arī ļoti ļauniem mērķiem, lai destabilizētu sabiedrības.

"OpenAI" nav vienīgie spēlētāji šajā lauciņā. Jau vairākus gadus progresē teksts-uz-attēlu ģenerators "Midjourney", kā arī izaugsmi rāda teksts-uz-video kompānijas "Runway", "Pika" un "Google Lumiere", vēstīja "The Verge".

2. "WhatsApp" pievieno jaunas teksta formatēšanas opcijas

Saziņas platforma "WhatsApp" ir pievienotas četras jaunas teksta formatēšanas opcijas. Lietotāji tagad var izmantot numurētos un uzsvēruma punktu (bullet-point)  sarakstus, citātu rindkopas un neformatētā koda rindiņas. Jaunās formatēšanas opcijas ir pieejamas kā "Android", tā "iOS", tīmekļa un Mac lietotnēm. Tie pievienojas jau esošajām treknraksta, slīpraksta, izsvītrotā teksta un vienplatuma fontam, kas jau bija pieejami visiem "WhatsApp" lietotājiem.

Kā var izmantot jaunās formatēšanas iespējas?

  • Lai sadalītu informāciju ar uzsvēruma punktiem, teksta sākumā ievietojiet simbolu "-", kam seko atstarpe.
  • Numurēti saraksti: pievienojiet vienu vai divus ciparus, pēc tam punktu un pilnu atstarpi, piemēram, "1. "
  • Citātu rindkopas: pirms teksta, kuru vēlaties izcelt, ierakstiet simbolu ">", kam seko atstarpe.
  • Neformatēta koda tekstu lietotājiem ir jāietver ar simbolu "`".

Starp citu, treknrakstu var panākt, tekstu ievietojot "*" simbolos. Slīprakstu – tekstu ievietojot "_" simbolos. Izsvītrotu tekstu – "~" simbolos. Savukārt vienplatuma tekstu var iegūt ieskaujot ar "```" simboliem.

3. Lielie tehnoloģiju uzņēmumi vienojas par mākslīgā intelekta ierobežošanu vēlēšanu drošībai

Visā pasaulē 2024. būs liels vēlēšanu gads – tiek lēsts, ka šogad 40 valstīs četri miljardi cilvēku dosies uz vēlēšanu iecirkņiem, lai balsotu par saviem pārstāvjiem. Tomēr šis ir arī gads, kad mākslīgais intelekts ir sasniedzis bīstamu līmeni, lai ar tā palīdzību iejauktos vēlēšanu rezultātos. Ar mākslīgā intelekta tehnoloģiju var pietiekami reālistiski izveidot vai manipulēt ar attēliem, audio vai video saturu, lai pārliecinātu vidusmēra cilvēku, ka tas, ko viņi redz vai dzird, ir īsts. Lai problēmu risinātu, 20 lielie uzņēmumi, tostarp "Amazon", "Google", "Meta" un "X", piektdien Minhenes drošības konferencē parakstīja "Tehnisko vienošanos cīņai pret mākslīgo intelekta maldinošu izmantošanu 2024. gada vēlēšanās".

Vienošanās ir brīvprātīga apņemšanās, kas nosaka darbības septiņu galveno mērķu sasniegšanai. Vienošanās arī cenšas mazināt bailes no cenzūras vai vārda brīvības ierobežošanas. Tiešsaistes operatori un platformu turētāji sola ņemt vērā kontekstu, kādā informācija tiek pasniegta pirms tās dzēšanas. Viņu nolūks ir aizsargāt māksliniecisko izteiksmi, satīru un politisko izpausmi, nevis to apspiest.

Tā ir brīvprātīga vienošanās – tātad, ja netiek veikta darbība pret kaitīgu un maldinošu saturu, nav nekādu seku. Uzņēmumi nav skaidri norādījuši, kā tie tiktu saukti pie atbildības, ja to platformas tiktu izmantotas dezinformācijas izplatīšanai. Iespējams, lielākā ironija šajā faktā ir tā, ka aptuveni puse parakstītāju izstrādā ģeneratīvus mākslīgā intelekta rīkus vai palīdz to izstrādē, kurus sliktie ļaudis izmantos, lai radītu maldinošu saturu, ar ko viņi ierosina cīnīties. Džeims Millers no portāla "Techspot" to salīdzina ar ēkas aizdedzināšanu, lai nodzēstu liesmas un rezultātā kļūtu par varoni.

4. "Reddit" nodod savu saturu mākslīgā intelekta apmācībai

Platforma "Reddit" gada sākumā parakstījusi līgumu, kas piešķir lielam mākslīgā intelekta uzņēmumam atļauju apmācīt savus modeļus, izmantojot platformas saturu. Tiek uzskatīts, ka darījuma vērtība ir aptuveni 60 miljoni ASV dolāru gadā. Šī "Reddit" partnera identitāte netika atklāta.

"Reddit" mākslīgā intelekta satura darījums nav ne pirmais, ne arī pēdējais šāda veida darījums. Pagājušā gada beigās "OpenAI" parakstīja līgumu ar Vācijas mediju uzņēmumu "Axel Springer SE", lai apmācītu modeļus, izmantojot tā saturu. Vācijas medijs ir atbildīgs par vairākām labi zināmām mediju publikācijām, tostarp "Business Insider" un "Politico". Janvārī "Bloomberg" ziņoja, ka "ChatGPT" veidotājs arī risina satura licencēšanas sarunas ar citām ziņu organizācijām, tostarp "FOX", "CNN" un "Time". Mākslīgais intelekts, kas ir apmācīts par jaunākajiem ziņu rakstiem, būtu labāk informēts un spētu nodrošināt precīzākus reāllaika rezultātus, salīdzinot ar tiem, kas apmācīti tikai par vecākiem materiāliem.

Kā noskaidrojis medijs "Bloomberg", "Reddit" ieņēmumi 2023. gadā bija ap 800 miljonu ASV dolāru apmērā, kas ir par aptuveni 20% vairāk nekā iepriekšējā gadā. "Bloomberg" jau iepriekš ziņojis, ka "Reddit" plāno meklēt vismaz piecus miljardus dolāru savā IPO jeb akciju sākotnējā publiskajā piedāvājumā, kas varētu notikt jau 2024. gada martā.

5. Nāve videospēļu diskiem – laipni lūgti mākonī!

Vieglas smiltis videospēļu diskiem! Jaunākajā "Xbox" raidieraksta epizodē "Microsoft Gaming" izpilddirektors Fils Spensers apstiprināja, ka "Xbox" lietotāji vēlāk 2024. gadā varēs spēlēt visu savu spēļu katalogu mākonī.

"Microsoft" pirmo reizi par šo funkciju paziņoja 2019. gadā, kad mākoņspēļu pakalpojumu vēl sauca par "xCloud". Lai gan sākotnēji bija paredzēts, ka palaišana notiks 2020. gadā, uzņēmums tikai tajā gadā ieviesa pusgatavu "xCloud" pakalpojumu "Game Pass" abonementa bibliotēkai. Lai gan Spensers nesniedza sīkāku informāciju par šo jautājumu, paredzēts, ka šī funkcija būs daļa no "Xbox Cloud Gaming" pakalpojuma, kas ļauj spēlētājiem piekļūt simtiem populāru spēļu vairākās platformās, tostarp tīmeklī un datoros, "Android" ierīcēs un pat dažos jaunākajos televizoros, vēstīja portāls "Techspot".

"Xbox Cloud Gaming" pēdējos gados ir kļuvis arvien populārāks, ļaujot spēlētājiem atskaņot lielu skaitu populāru nosaukumu uz attālās aparatūras, nepērkot dārgus spēļu datorus vai konsoles. Tikmēr tajā pašā epizodē Spensers arī apstiprināja, ka četras spēles, kas pašlaik ir pieejamas tikai "Xbox" un datoros, tuvākajā nākotnē nonāks citās konsolēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti