Iepriekšējās valdības uzsākto reformu asi kritizē par nozari atbildīgā ministre Ilga Šuplinska (“KPV LV”), kas vēl mēnesi gaidīs pašvaldību redzējumu par skolu tīkla sakārtošanu.
Iepriekšējās valdības pieņemto pedagogu algu pieauguma grafiku viņa sauc par pārsteidzīgu soli, jo ir skaidrs, ka no skolu tīkla reorganizācijas nepieciešamo naudu neiegūs.
“Līdz 29. martam tiek gaidīti pašvaldību redzējumi par savu izglītības stratēģiju. Tajā brīdī, kad pašvaldības ir iesniegušas savu redzējumu, ir skaidri skaitļi, skaidrs skolu izvietojums, un tad arīdzan no Izglītības un zinātnes ministrijas puses tiek pieņemts lēmums, kādā veidā un kā šī skolu tīkla optimizācija virzās tālāk,” sacīja ministre.
“Šobrīd mēs sastopamies arī ar tādu pašvaldību attieksmi, nu, lai ministre pasaka, cik tad skolām tur būt. Ja šāda ir nostāja, tad es gribētu teikt, ka padomju domāšana nav restartēta,” uzsvēra ministre.
Jaunie politiķi uzskata, ka skolu tīkla reforma buksē un ir vien formāla. Piemēram, Rīgā vairāku skolu apvienošana ir tikai “uz papīra”, un tā rezultātā apvieno vien skolu administrāciju.
Divu gadu laikā pedagogu algām piešķirti papildu 60 miljoni eiro, bet īstenoto reformu ieguvumi nespēj dot budžetā tik lielu ietaupījumu.
Nākamnedēļ politiķi varētu nākt klajā ar konkrētākiem uzdevumiem, kā turpmāk organizēt skolu tīkla sakārtošanu.
KONTEKSTS:
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) iepriekš norādīja, ka Latvijā skolu tīkls tiek sakārtots, ko apliecina 64 skolu slēgšana vai reorganizācija pērn, bet no šo skolu slēgšanas izdevās iegūt vien 1,4 miljonus eiro.
Skolotāju algu palielināšanai septembrī no pašreizējiem 710 līdz 750 eiro saskaņā ar iepriekšējās valdības apstiprināto grafiku būtu nepieciešami 9,37 miljoni eiro, taču jaunā valdība secināja, ka 2019. gadā pedagogu algu palielinājums nenotiks, Izglītības ministrija atzina, ka visu šogad nepieciešamo summu neizdosies atrast.
Ja valdība sagatavotajā budžeta projektā neiekļaus finansējumu turpmākai algu paaugstināšanai, skolotāji rīkos piketu pie Saeimas, bet, ja vēlāk arī parlaments viņus nesadzirdēs, skolotāji draud streikot eksāmenu laikā.