Panorāma

Deputāti piesardzīgi par iespēju I. Rimšēviču atbrīvot no amata

Panorāma

I. Rimšēvičs atgriezies darbā

Kādas reformas gaida Rīgas skolas?

Rīgas dome nolemj apvienot vairākas skolas un kritizē līdzšinējās izglītības reformas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vairāk nekā stundu Rīgas domes deputāti trešdienas sēdē sprieda par pašvaldības izglītības iestāžu tīkla pilnveidošanu, ko gan lielā vienprātībā akceptēja. Paredzēta arī vairāku galvaspilsētas skolu apvienošana un likvidācija. Opozīcijā diskusijas raisīja kritēriji, pēc kuriem pašvaldības ierēdņi iecerējuši skolu tīkla reorganizāciju. Savukārt koalīcija kritizēja līdzšinējās valstiskā līmeņa izglītības reformas, kas politiskās situācijas izmaiņu dēļ netiekot īstenotas līdz galam.

ĪSUMĀ:

  • Paredzēts slēgt 1 skolu, apvienot vairākas skolas, bērnudārzus, sporta skolas un interešu izglītības centrus.
  • No likvidācijas plāna pēdējā brīdī paglābusies Jaunciemā esošā Rīgas 7. pamatskola.
  • Rīgas domes Izglītības pārvalde atzīst: Skolu reformas nebalstās pētījumos.
  • Opozīcija apšauba kritērijus, pēc kādiem notiek reformas.
  • Tikmēr Izglītības komitejas vadītāja Aldermane kritizē līdz šim virzītās izglītības reformas valstiskā līmenī.  

Galvaspilsētā skolu ir visvairāk, taču daudzas no tām ir pustukšas. Dati liecina, ka jo vairāk skolēnu, jo labāki sasniegumi. Rīgā ir gan ļoti labas skolas, gan vairākas tādas skolas, kur centralizētos eksāmenus vidusskolēni nokārto ļoti zemā līmenī.

Rīgas domes Izglītības departamenta sagatavotais plāns paredz  no septembra slēgt skolu, kur pērn eksāmenu rezultāti bijuši vissliktākie – Rīgas 29. vidusskolu. 

 Vēl astoņas skolas dažādos mikrorajonos apvienos. Apvienos tās skolas, kas atrodas salīdzinoši netālu cita no citas.

Divās dienās savākti teju septiņsimt vecāku parakstu un Nacionālās apvienības trauksmes celšana ir iemesli, kādēļ no likvidācijas plāna pēdējā brīdī paglābusies Jaunciemā esošā Rīgas 7. pamatskola.

Rīgas domes Izglītības pārvaldes priekšnieks Ivars Balamovskis, atbildot uz opozīcijas partijas “Latvijas attīstībai” deputātes un pedagoģes Ivetas Ratinīkas jautājumu, vai vispārizglītojošo skolu tīkla reforma balstās kādos pētījumos, atzina, ka tāda pētījuma nav.

Balamovskis arī atsaucās uz jaunās izglītības ministres Ilgs Šuplinska (“KPV LV”) izteikumiem, ar ko apstrīdēts valstiskais pētījums, ka kvalitatīvāka izglītība pieejama skolās ar lielāku skolēnu skaitu. Ekspertu vietā Rīga klausīšoties iedzīvotājos.

Viņš klāstīja, ka labāk par pētījumiem palīdzētu apkaimju iedzīvotāju aptaujas, kas parādītu iedzīvotāju vajadzības, taču dome var balstīties arī uz savu iepriekšējo pieredzi, jo līdzšinējo skolu tīkla reorganizācijas rezultāti sevi attaisnojuši.  

Deputāti kopumā neiebilda, ka skolu optimizācija ir nepieciešama, tomēr opozīcija apšaubīja kritērijus, pēc kādiem notiek reformas.

“Latvijas attīstībai” deputāts Ansis Ansbergs vienīgais atturējās balsojumā. Viņš skaidroja, ka skolu tīkla reorganizāciju būtu jāsaista ar izglītības kvalitāti, taču ziņojums par Rīgas skolu optimizāciju to nepaskaidro, tāpēc viņš nevar atbalstīt šo reformu.

 Tikmēr koalīcijas deputāte un Izglītības komitejas vadītāja Eiženija Aldermane no “Gods kalpot Rīgai” kritizēja līdz šim virzītās izglītības reformas valstiskā līmenī.

Viņa norādīja, ka, iespējams, divas trešdaļas no reformām, kuras jau sāka pieņemt un domāt, kā tās īstenot, “tiks nosvītrotas un būs jauna republika, jauns karogs, un tā ik pēc 4 gadiem, un rezultātā nevienu reformu mēs neesam noveduši līdz galam”, bet, lai ieraudzītu reformas rezultātu nepieciešami 8 – 10 gadi.

Rīgas dome uzsver, ka turpmākajos trīs gados apvienos skolas, lai, “nodrošinātu kvalitatīvas pamatizglītības pieejamību galvaspilsētas apkaimēs, attīstītu skolu mācību vides modernizēšanu, veicinātu izglītības kvalitātes paaugstināšanu vidusskolās, kā arī vienlaikus risinātu pirmsskolas izglītības pieejamību apkaimēs”.

Viena no skolām, kuru jau pavisam drīz skars pārmaiņas, ir Rīgas Ezerkrastu pamatskola. Skolā stāsta, ka šodien ir tās miršanas datums, jo jau no 1. augusta Ezerkrastu pamatskolu pievienos pusotru kilometru tālāk esošajai Rīgas Juglas vidusskolai.

Ezerkrastu skolā mācās nedaudz vairāk nekā 200 skolēni. Pirms sešiem gadiem skolai atņēma vidusskolas statusu un pēdējos gados mēģināts izdzīvot, atverot arī speciālās izglītības programmas skolēniem ar mācību grūtībām, taču arī ar to tālākai pastāvēšanai nepietiek.

“Mēs neesam pret pārmaiņām. Mēs esam par pārmaiņām, bet tas ir milzīgs izaicinājums Rīgas Juglas vidusskolas topošajai komandai. Tas ir liels izaicinājums, jo nākamie trīs gadi ir pārejas posms abām divām skolām,” norādīja Rīgas Ezerkrastu pamatskolas direktora pienākumu izpildītāja Anna Laizāne.

Kas notiks pēc šiem trim gadiem? Pagaidām zināms vien, ka vēl septembrī viss būšot tikpat kā “pa vecam”. Ezerkrastu skolas bērni varēšot turpināt mācības esošajā ēkā. Kā izrādās, vairākām skolām plānots apvienot vien administrāciju, bet faktiski esošās ēkas un skolu darbinieku kolektīvu saglabās. Tas liek apšaubīt patiesos šādas reformas ieguvumus. Par to nerunīgs ir pašvaldības mērs.

“Var jau rēķināt, cik ietaupīs, slēdzot, piemēram, 29. skolu, bet šeit ir jautājums par to, ka šī ir skola ar zemākiem rādītājiem. Šeit nav bērni, lai izveidotu pat vienu pilnvērtīgu 1. klasi. Nu tā ir kombinācija gan no bērnu skaita, gan no kvalitātes,” norādīja Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”).

Rīgas Izglītības pārvaldē stāsta, ka kopš 2010. gada galvaspilsētā slēgtas 26 skolas. Pirms desmit gadiem skolas slēdza, lai ietaupītu, tagad tās slēdz, jo nepietiek nedz bērnu, nedz skolotāju. Jo lielāka skola, jo lielākas slodzes un algas.

Latvijā šogad skolu reorganizācija skars vēl vismaz 15 skolas, un vēl piecas mācību iestādes likvidēs, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas nule apkopotā informācija.

Kuras skolas reorganizēs?

  • Reorganizēs Bērnu un jauniešu centru “Altona”, Bērnu un jauniešu centru “Kurzeme” un Bērnu un jauniešu centru “Zolitūde”, tos apvienojot un izveidojot jaunu interešu izglītības iestādi Altonavas ielā 6, Rīgā, piešķirot nosaukumu - Pārdaugavas bērnu un jauniešu centrs “Altona”.
  • Likvidēs Bērnu un jauniešu centru “Mīlgrāvis”, pievienojot to Bērnu un jauniešu centram “Laimīte”.
  • Likvidēs Bērnu un jauniešu vides izglītības centru “Rīgas Dabaszinību skola”, pievienojot to Rīgas Jauno tehniķu centram.
  • Likvidēs Bērnu un jauniešu centru “Bolderāja”, pievienojot to Rīgas 19.vidusskolai.
  • Likvidēs Rīgas 29.vidusskolu, nododot vispārējās pamatizglītības programmas īstenošanu Rīgas 46.vidusskolai.
  • Reorganizēs Rīgas 94.vidusskolu un Rīgas Ziepniekkalna sākumskolu, tās apvienojot un izveidojot jaunu vispārējās vidējās izglītības iestādi Ozolciema ielā 26, Rīgā, piešķirot nosaukumu - Rīgas Ziepniekkalna vidusskola. 
  • Likvidēs Rīgas Ezerkrastu pamatskolu, pievienojot to Rīgas Juglas vidusskolai.
  • Likvidēs Rīgas Sanatorijas internātpamatskolu, pievienojot to Rīgas 5.internātpamatskolai – attīstības centram.
  • Likvidēs Rīgas 60.vidusskolu, pievienojot to Rīgas Klasiskajai ģimnāzijai.
  • Likvidēs Rīgas pirmsskolas izglītības iestādi “Sapņudārzs” (Juglas iela 5 k-3), pievienojot Strazdumuižas internātvidusskolai - attīstības centram vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem (Braila iela 24), lai nodrošinātu izglītības pakāpju pēctecību izglītojamajiem ar redzes traucējumiem.
  • Likvidēs Rīgas 153.pirmsskolas izglītības iestādi (Mārkalnes iela 4), pievienojot Rīgas 4.speciālai internātpamatskolai (Tirzas iela 4), lai nodrošinātu izglītības pakāpju pēctecību izglītojamajiem ar garīgās attīstības traucējumiem.
  •  Reorganizēs Rīgas 162.pirmsskolas izglītības iestādi “Saulīte” (Lēdurgas iela 18A) un Rīgas 145.pirmsskolas izglītības iestādi, tās apvienojot un izveidojot jaunu pirmsskolas izglītības iestādi Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenītes” ar juridisko adresi Mores ielā 8 (pēc apvienošanas pirmsskolas darbība tiek nodrošināta abu pirmsskolu ēkās).
  • Reorganizēs Rīgas 139.pirmsskolas izglītības iestādi (Lidoņu iela 10A) un Rīgas pirmsskolas izglītības iestādi “Mārītes” (Motoru iela 8), tās apvienojot un izveidojot jaunu pirmsskolas izglītības iestādi Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde “Bizmārītes” ar juridisko adresi Motoru iela 8 (pēc apvienošanas pirmsskolas darbība tiek nodrošināta abu pirmsskolu ēkās).
  • Reorganizēs Rīgas 3.bērnu un jaunatnes sporta skolu (Dumbrāja iela 27) un Bērnu un jaunatnes sporta skolu “Rīdzene” (Bauskas iela 88), tās apvienojot un izveidojot jaunu profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādi Dumbrāja ielā 27, Rīgā, piešķirot nosaukumu - Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skola “Rīdzene”.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti