Rīta Panorāma

"Lieliskais baleta gadsimts" - Latvijas baleta stūrakmeņu izcilās horeogrāfijas

Rīta Panorāma

Intervija ar Mariannu Milovsku par projektu Dr. Klauns

Intervija ar Klintu Ločmeli par Eiropas medijpratības nedēļu

Pirmo reizi notiks Eiropas Medijpratības nedēļa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai aktualizētu medijpratīgas jautājumus, Eiropas Komisija (EK) pirmo reizi organizē Eiropas Medijpratības nedēļu, kas risināsies no pirmdienas, 18. marta, līdz svētdienai, 24. martam. Tās laikā skolēni, ģimenes ar bērniem un ikviens interesents aicināts arī Eiropas Savienības (ES) mājā apmeklēt izglītojošas bezmaksas nodarbības, liecina Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā mājaslapā pieejamā informācija.

"Medijpratība ir prasme izvērtēt mediju saturu, prasme kritiski apdomāt, kas tad ir tas vēstījums, ko ar informāciju kāds cits grib nodot, un arī pašam apzināties, kā tad mediju vide darbojas, ka kādam varbūt arī ir manipulatīvi nolūki ietekmēt to saturu, un kļūt gudrākam mediju lietotājam," Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" stāstīja Kultūras ministrijas (KM) medijpratības eksperte Klinta Ločmele.

Viņa norādīja, ka KM pētījumā 2017. gada nogalē noskaidroja, ka tikai puse no bērniem vecumā no 9 līdz 12 gadiem prot salīdzināt dažādas interneta vietnes, lai saprastu, vai tajās informācija ir patiesa. "Līdz ar to tas arīdzan rāda, ka jau kopš mazotnes ir jāsāk runāt par to, lai veicinātu medijpratību un veicinātu kritiskāku informācijas izvērtēšanu," teica KM pārstāve.

Pēc viņas teiktā, arī pieaugušajiem kritiskās domāšanas prasmes attiecībā uz informāciju un mediju saturu "vēl ir stiprināmas", jo pētījumi rāda – tikai 40% iedzīvotāju atzinuši, ka prot atšķirt uzticamu informāciju no tendenciozas vai safabricētas. Tālab ir radīta grāmata "Caps un ciet jeb Vilks manipulators" – palīgs gan bērniem, gan viņu vecākiem un pedagogiem, lai saprastu, kā informatīvā vide darbojas.

EK norāda, ka Eiropas Medijpratības nedēļa ir jauna EK iniciatīva, lai uzsvērtu mediju lietotprasmes sociālo nozīmi un veicinātu plašsaziņas līdzekļu lietotprasmes iniciatīvas un projektus visā ES. "Augsts medijpratības līmenis ir galvenais faktors, kas ļauj iedzīvotājiem pieņemt apzinātus lēmumus digitālajā laikmetā. Mediju lietotprasme ir priekšnoteikums dinamiskai, modernai demokrātijai, kas ir īpaši būtiski, gaidot Eiropas Parlamenta jeb Eiropas vēlēšanas, kas Latvijā notiks 2019. gada 25. maijā," norāda EK. 

KM informē, ka pirmdien dienas pirmajā pusē ES mājā notiek radošā nodarbība skolēniem - "Zeme ir plakana!", kuras mērķis ir pilnveidot skolēnu izpratni par informāciju. Vēl pirmdien Nacionālajā mākslu vidusskolā paredzēts interaktīvs uzvedums 3. – 5. klases skolēnu medijpratības stiprināšanai. Medijpratības izrādi bērniem izstrādājuši un izspēlēs meža zvēri – Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) 4. kursa studenti, topošie aktieri Una Eglīte, Rūdolfs Apse un Mārtiņš Gailis. Uzvedums veidots, par pamatu izmantojot Vidzemes Augstskolas docentes, komunikācijas zinātnes doktores Solvitas Denisas-Liepnieces pasaku "Caps un ciet jeb Vilks manipulators”. Tāpat pirmdien Tīnūžu pagastā Ogres tehnikumā notiks seminārs 3.-4. kursa jauniešiem par aktualitātēm mediju tehnoloģiju nozarē.

Turpmākie pasākumi:

  • Otrdien, 19. martā, plkst. 13.30 mākslas muzejā "Rīgas birža" notiks Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pasākums medijpratības veicināšanai - "Vai katrs var būt žurnālists?", kas ietvers UNESCO grāmatas – "Journalism, 'Fake News' and Disinformation: A Handbook for Journalism Education and Training” prezentāciju un interaktīvu diskusiju "Žurnālistika, “viltus ziņas” un dezinformācija".
  • 19. – 20. martā no plkst. 13 Gētes Institūtā notiks darbseminārs angļu valodā, kas būs veltīts virtuālās realitātes 360° reportāžu veidošanai: saruna ne vien par tehnisko pusi, bet arī par jaunu stāstīšanas veidu.
  • 20. martā plkst. 16 ES mājā notiks nodarbība, uz kuru aicināts ikviens interesents, lai pilnveidotu zināšanas par argumentāciju, publisko runu.
  • 20. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atvērta latviski iztulkotā pasaulē vispazīstamākā “kinomākslas ābece” - kinozinātnieku Deivida Bordvela un Kristīnas Tompsones grāmata “Kinomāksla. Ievads / Film Art: An Introduction”. Vienā grāmatā apkopots viss nepieciešamākais, kas jāzina kinoskatītājiem un kinomākslas interesentiem kino izpratnes un kino izglītības veicināšanā, skaidrojot svarīgākos filmu veidošanas, filmu analīzes un kino vēstures jēdzienus.
  • 21. martā plkst. 14 Valsts kancelejā valsts pārvaldes komunikatori pulcēsies labās prakses pēcpusdienā, lai noklausītos KM medijpratības ekspertes Klintas Ločmeles lekciju “Kas jauns medijpratībā?".

Šeit pieejama visa grāmata "CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators":

Dokumenti

Caps un ciet

Lejuplādēt

87.2 MB

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti