Koalīcija vienojas veidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju «Rīdzenes sarunu» izpētei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Koalīcijas partijas sanāksmē vienojās izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju tā saukto „Rīdzenes sarunu” izpētei, kuras vairāku nedēļu garumā publicēja žurnāls „Ir”. Parlamentārās izmeklēšanas komisiju rosināja izveidot partija “Vienotība”.

Saeima par komisijas izveidošanu varētu lemt piektdien ārkārtas sēdē. Plānots, ka komisija strādās četrus mēnešus.

“Vienotības” valdes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns skaidroja, ka komisijas mērķis būs noskaidrot šo sarunu autentiskumu, “otrs – arī izdiskutēt jautājumus, kas attiecās uz mediju brīvību un cita veida ierobežojumiem, par ko ir bijušas diskusijas šajās sarunās.”

Tāpat komisijas uzmanības lokā būs “nacionālās drošības jautājums kā ārkārtīgi svarīga komponente, kas iezīmējās, piemēram, epizodē par iespējamo premjeru, kas kaut kur ārpusē nominēts, proti, Maskavā, un šo sarunu dalībnieku ļoti vāja reakcija vai drīzāk šādu lietu atbalstīšana”.

“Tur ir ļoti daudz nianšu, kuras būtu jāskata, bet es domāju, ka centrālais jautājums ir par šo sarunu autentiskumu, jo no tā izriet daudzas citas lietas,” sacīja Smiltēns.  

Smiltēns arī paziņoja, ka “Vienotība” aicina Zaļo un Zemnieku savienību nomainīt zemkopības ministru Jāni Dūklavu saistībā ar viņa dalību „Rīdzenes sarunās”, kas, “Vienotības” ieskatā, met ēnu uz valdību. Dūklava demisiju “Vienotība” gan neprasīšot. Premjers Māris Kučinskis (ZZS) gan atbildēja, ka Dūklavs ir sniedzis liecības gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, gan Valsts ieņēmumu dienestam, un tikai pārbaužu rezultāti varētu likt Dūklavu nomainīt.

Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” diskusija par parlamentāro izmeklēšanas komisiju “oligarhu lietā”: 

Jau ziņots, ka žurnāls "Ir" publicējis “Rīdzenes sarunas”, kurās vairāku gadu garumā fiksēts Aināra Šlesera, Aivara Lemberga un viņiem tuva loka personu teiktais. Vienā no sarunām tā saucamie oligarhi – Aivars Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers –, kā arī pazīstami uzņēmēji pārrunā ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos

Savukārt otrajās sarunās apspriesta augstu amatpersonu gāšana. Visbeidzot, trešajās sarunās oligarhi apsprieda, kā pārņemt varu medijos. Tāpat žurnāls publicētajos sarunu atšifrējumos atklāts, kā politiķi kaluši plānus par sev labvēlīga mediju tīkla būvēšanu. Sarunās tiek  spriests, kurus žurnālistus paturēt darbā un kurus atlaist oligarhu pārņemtajā laikrakstā “Diena” un kādiem nolūkiem un vēstījumiem izmantot, piemēram, “Neatkarīgo Rīta Avīzi”, kas piederot sarunās uzvārdā nenosauktajam Aivaram. Izskan arī runas par toreizējo vēlmi “sakārtot” sabiedriskos medijos, īpaši Latvijas Televīziju, lai nodrošinātu sev vēlamu ziņu parādīšanos tās saturā.

Tostarp sarunās piedalījās tagadējais zemkopības ministrs Dūklavs, un plašu rezonansi raisīja tas, ka jūlija sākumā premjera īslaicīgās prombūtnes laikā Dūklavs uzņēmās viņa pienākumus.

Vēlāk tapa zināms, ka daļa publiskoto “oligarhu sarunu” nemaz nebija KNAB izmeklētajā krimināllietā. To atklāja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Viņaprāt, ja publiskotās sarunas ir autentiskas, šai krimināllietai var būt turpinājums. Par to tikšot lemts pēc tam, kad tiks pārbaudīti žurnālā “Ir” publicētie sarunu ieraksti, kas līdz šim nav bijuši prokuratūras rīcībā.

Pēc sarunu publiskošanas KNAB solīja pārbaudīt to autentiskumu, iespējamo noplūdi un arī sarunās izpausto informāciju. Tāpat KNAB publiskoja paša biroja un prokuratūras pieņemtos lēmumus par kriminālprocesu izbeigšanu par oligarhu lietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti