Rīta Panorāma

Intervija ar Ainaru Bagatski

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Kārli Andersonu

Bērnu un jauniešu uzticības tālrunis pieejams visu diennakti

Bērnu uzticības tālrunim visbiežāk zvana par attiecību problēmām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 darbojas jau 11 gadus. Ik diennakti tas saņem aptuveni 100 zvanus.

Bezmaksas uzticības tālruņa 116111 mērķis ir sniegt bērniem, pusaudžiem un viņu vecākiem psiholoģiska rakstura palīdzību un atbalstu krīzes situācijās. Speciālisti satrauktos zvanus uzklausa 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. Zvanītāju problēmu loks ir visdažādākais, tomēr lielākoties tas skar savstarpējās attiecības ģimenē un skolā.

Psiholoģe Līga Redliha stāsta, cik šādas bezmaksas konsultācijas krīzes brīžos ir nepieciešamas.

„Bērnam ir ļoti svarīgi, ka viņš kādam var uzticēties, ka viņš var runāt par lietām, kas viņu nomāc. Dažkārt ir vieglāk runāt ar cilvēku, kas nav tuvs un nav pazīstams,” saka Rēdliha.

„Ikvienam, kas ir cietis no kāda pāridarījuma, ir kauns, vainas sajūta, dažkārt ir bailes un šķiet, ja es izstāstīšu tam tuvākajam, tad tas uzreiz tiks izstāstīts visiem citiem. Uzticības tālrunis ir tas, kas var iedrošināt, iedot skaidrību un sastrukturēt informāciju,” norāda psiholoģe.

Brīdī, kad nupat kā sācies vasaras brīvlaiks, zvanu ir kļuvis mazāk, tomēr tie ir un ik dienu speciālistiem nākas telefoniski konsultēt emocionāli nomocītus bērnus.

„Viens ir tas, ka mēs sniedzam psiholoģisko palīdzību, otrs, ja zvanītājs piekrīt un vēlas, tad mēs šo informācija varam nodot tālāk dienestiem, speciālistiem, kas var strādāt tālāk,” saka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Agnese Vēja.

Lai gan lielākoties cilvēkam nepieciešama tieši emocionālā palīdzība, ir bijuši gadījumi, kad problēmas risināšanā nepieciešams iejaukties skolas vadībai vai bāriņtiesai, un ir gadījumi, kad tiek lūgta pat policijas palīdzība, piemēram, reizēs, kas saistītas ar seksuālas vardarbības gadījumiem. Ne vienmēr seksuāla vardarbība nozīmē izvarošanu.

„Piemēram, cilvēks rāda atkailinātas ķermeņa daļas bērna klātbūtnē, veic ar viņu seksuāla rakstura pārrunas, kas nav atbilstošas bērna vecumam un attīstībai,” norāda Valsts policijas Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Oļegs Lavčinovskis.

Seksuālās vardarbības gadījumi ir ļoti sensitīva tēma - par to upuri kautrējas un baidās runāt. Šādas vardarbības sekas var atstāt ļoti būtiski ietekmi uz bērna turpmāko dzīvi. Tādēļ ir ļoti svarīgi pārvarēt bailes, kaunu un runāt par šiem jautājumiem. Var sākt ar uzticības tālruni, un pēc tam jau speciālisti mācēs palīdzēt un tikt galā ar šo problēmu. Atcerieties – ja nepieciešams atbalsts un padoms, tālruņa numurs ir 116111.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti